vermogen rap Door die 6 procent rente slinkt hun «T 1 Ml»..- lï H 1 Ei’ ji *1 ..*5 rk BH rè’ il - 21 N WAARVAN AKTE O KI™ fit ^11 I X I kocht voor 2 euro was eigenlijk 300 euro waard’ VERKOPEN ZONDERCASH ZOSCOOR JE DE BESTE KOOPJES VRIJMARKT VERKOOPTIPS Bovendien moet de rente daadwerkelijk jaarlijks worden overgemaakt. Anders accepteert de belas tingdienst de regeling niet en moet alsnog het volle pond aan erfbelasting worden betaald. Er zijn rechtszaken gevoerd en verloren door ouders die één keer hebben verzuimd rente te betalen of er een paar weken te laat mee waren. Hoewel ik me fiscaal gezien kan vinden in het ad vies van de accountant, vind ik dat gezien de per soonlijke omstandigheden van dit echtpaar dus niet verstandig. Straks is hun geld op, kunnen ze de rente niet meer betalen en is alles voor niets ge weest. Ik adviseer hun daarom om gewoon lekker van die vier ton te gaan leven. Ze zijn nog relatief jong, dus grote kans dat hun vermogen dan bij hun overlijden flink is gekrompen. Dat advies nemen ze ter harte. Nog in mijn kan toor beginnen ze plannen te maken wat ze ermee zullen doen. Soms moet je als notaris net even ver der kijken. Speelgoed verkopen Job Wessels (38) gaat met dochter Luna (5) en zoon Boas (8) op de vrij markt in Almelo staan om speelgoed te verkopen. ,,Voor Luna is het de eer ste keer. Boas vindt het fijn als hij zelf mag uitzoeken wat hij gaat verkopen. Je wil niet dat ze spijt krijgen.’’ Prijzen hebben we ook al bedacht. Het zijn ronde bedragen die we op papiertjes erbij leggen die ze zelf hebben gemaakt. Zo weten de kinde ren en klanten precies wat het kost en hoeven er geen discussies over te ontstaan. En de voorpret is al leuk.’’ Wat als een klant blijft twijfelen? Littaur: ,,Dan zeg ik dat ze er maar even over moeten nadenken. Door drammen helpt niet.’’ Van de paar honderd euro die ze einde dag heeft bijverdiend gaat ze meestal uit eten. Toch doet ze het niet voor het geld. ,,Het moet een feestje zijn. Plezier en humor zijn ook de belangrijkste kwa liteiten van een goede verkoper.’’ Nog een tip van Wessels voor ver kopen met kinderen? ,,Kies een dag deel uit. Wij gaan bijvoorbeeld van een uur of acht ’s ochtends tot het middaguur staan. Daarna is de koek voor die kleintjes wel op. En ’s mid dags gaan we zelf de vrijmarkt over, waar zij hun verdiende centen weer net zo hard uitgeven.’’ versierd bordje uit begin 20ste eeuw. In perfecte staat, voor 2 euro. Het heeft een eigenlijke waarde van 300 euro. Dat heb ik het jongetj e van wie ik het kocht niet verteld, nee. Voor hem is dat misschien een heleboel geld ge weest, maar wat is geld? Ik ben met dat bord nog steeds zo blij als een kind.’’ Jeff is gespecialiseerd in antiek maar heeft tips die voor iedere koop jesjager van pas komen: ,,Bepaal van tevoren wat je ongeveer gaat uitge ven, zodat je niet boven je budget spendeert. Zorg ervoor dat je genoeg kleingeld bij je draagt voor het geval de verkoper niet kan wisselen. En zie je iets bijzonders: zet het dan niet meer neer terwijl je met de verkoper praat. Zodra een ander doorheeft dat jij interesse hebt, kunnen ze het weg pakken en ben jij het kwijt.’’ Lorraine Littaur (66) ontwikkelde haar verkoopskills als hoofd verkoop bij een groot kledingmerk en staat al veertig jaar op de vrijmarkt. ,,Verko- pen is mijn passie. Ik sta altijd op de zelfde plek in Amsterdam-Zuid. Mensen weten me ieder jaar weer te vinden want ik verkoop kwaliteit voor betaalbare prijzen. Het is ook belangrijk te beseffen waar jouw klanten zijn en wat hun smaak is.’’ Littaur verkoopt kledingstukken voor 10, 20 of 25 euro per kledingstuk. ,,Als mensen makkelijk een aantal stukken kunnen kopen, laat ik ze zien wat nog meer bij hen past. Als iemand twijfelt over een enkel stuk en ze zijn lief, dan doe ik dat niet en wil ik wel eens in prijs zakken.’’ Haar geheim? ,,Ik maak contact en stel open vragen. Hoe ziet hun leven eruit? Hebben ze kinderen? Je krijgt een beter beeld van waar ze blij mee zouden zijn en zo heb je ook nog eens leuke ge sprekken.’’ Hun accountant heeft voorgesteld ieder kind 130.000 euro te schenken, dus 390.000 euro in to taal. Fiscaal gezien misschien gunstig; de kinderen moeten dan wel ieder ongeveer 12.500 euro aan schenkbelasting betalen - op ad vies van de accountant op te brengen door de ouders - maar betalen straks amper erfbelasting. Door een papieren schenking verandert op het oog weinig. Die vier ton blijft gewoon op de bankrekening staan. De ad der onder het gras is dat de ouders over hun papieren schen king jaarlijks 6 procent rente moeten betalen. Of tewel 7800 euro per kind - in totaal 23.400 euro per jaar. En dat ieder jaar weer, tot aan hun overlijden. Na vijfjaar hebben ze dan al 117.000 euro aan rente betaald. Plus die 37.500 schenkbelasting. Dan daalt het saldo van hun bankrekening rap. Na vijf jaarzouden ze al 117.000 euro rente hebben betaald et echtpaar aan mijn tafel is altijd ZZP’er geweest, maar wil met pensioen. Ze hebben in de loop der tijd samen een spaarrekening opgebouwd met circa 400.000 euro. Maar als ze overlijden moeten hun drie kinderen daarover handenvol geld aan erfbelasting betalen. Zonde! Ze hebben advies ingewonnen bij hun accoun tant en hij heeft ‘schenken op papier’ voorgesteld. Dat kan inderdaad een goede oplossing zijn. Kort door de bocht: bij schenken op papier schenk je je kinderen een bedrag dat je meteen weer terug leent. Je krijgt een schuld bij je kinderen die zij na jouw overlijden mogen aftrekken van hun erfdeel. Hoe hoger de schuld, hoe kleiner het erfdeel, hoe minder erfbelasting. Maar er zitten haken en ogen aan die voor dit echtpaar ongunstig kunnen uitpakken. Ze hebben namelijk nooit pensioen opgebouwd en krijgen straks dus alleen AOW. Geen vetpot. Het geld op hun spaarrekening is bedoeld als aanvulling op hun AOW. - I I O;. ‘Een porseleinen bordje dat ik I JI I w c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Lang niet iedereen heeft (voldoende) contant geld op zak. Wil je niet dat de verkoop eronder lijdt? Met bijvoor beeld de betaalapp Tikkie kun je kopers digitaal laten afreke nen. Via de app kun je een ‘open Tikkie’ aanmaken, zonder vast bedrag en ver volgens een QR- code genereren. Deze kun je uitprin ten en bij je kraam hangen. Het geld staat na betaling di rect op je rekening. c Ga naar een vrij markt buiten de Randstad. c Ga ’s ochtends vroeg op pad en doe aan het einde van de dag nog een ronde als de prijzen dalen. c Wees bereid een eerlijke prijs te betalen. Koop je meer items bij één persoon? Dan kun je vragen of je korting kunt krijgen. c Bepaal van tevo ren hoeveel geld je wilt uitgeven. c Zorg voor genoeg kleingeld. c Bedenk al bij het selecteren van de spullen die weg mogen hoeveel geld je ervoor wil hebben. c Kies een plek met veel toeloop. c ‘Lees’ je klanten. Hebben zij veel te besteden? Schroom dan niet meer aan te bie den. Hebben ze weinig, zak even tueel met je prijs. c Doordrammen helpt niet. Als iemand twijfelt, laat ze erover nadenken. c Maak er een feestje van! Iemand die met plezier verkoopt, heeft niet alleen een topdag, maar verkoopt meestal ook meer. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. GO WOENSDAG 26 APRIL 2023 g 4 - 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 21