‘Gewone burger’ steunt Shell in klimaatzaak om benzineprijzen M 19 c Betalingssysteem overgenomen door Europeai ent Initiative steld betalen voor je aankopen.” Het onlinebetalingssysteem Ideal komt in handen van het European Payment Initiative, een samenwerking van zestien van de grootste Europese banken. Voor Nederlandse klanten verandert er niets, bezweert Daniël van Delft, directeur van Currence, het moederbedrijf van Ideal. C Stichting Milieu en Mens vreest dat de prijzen van brandstof en voedsel zullen stijgen omdat Shell zijn CO2-uitstoot moet verlagen ,,We hadden al plannen om in het buitenland te beginnen. Daarnaast zochten grote Europese banken al naar sterke lokale of landelijke be taalsystemen die kunnen dienen als basis voor een Europees betalingssys teem. Zo zijn ze bij ons uitgekomen. En daar mogen we trots op zijn. Het is ook een belangrijke strategische stap voor de vorming van een Euro pees betalingssysteem. Dat betekent dat meer consumenten en retailers zich kunnen aansluiten.” ,,De drie grootbanken, ABN Amro, ING en Rabobank, waren de eerste in Europa die de koppen bij elkaar sta ken om een onlinebetaalsysteem op te zetten. Het ging erom een systeem te ontwikkelen met een groot bereik en dat van rekening naar rekening betaalt. En dat is gelukt. Ruim 70 pro cent van de online-aankopen wordt in Nederland betaald via Ideal. Er is nooit meer zo’n succesvol initiatief gekomen, niet in Nederland en ook niet in het buitenland. En het is een betaalsysteem dat blijft innoveren. Neem het E-invoice systeem, waarbij je je energierekening betaalt via een Ideal QR-code.” ,,Voor de Nederlandse gebruikers verandert er de komende jaren niets. Het gebruik blijft gratis voor de klan- Het gerechtshof maakte de toela ting van de Stichting M&M giste ren bekend. Een verzoek van een andere partij om ook toegelaten te worden tot de rechtszaak, de stich ting Clintel, is afgewezen. Shell gaat in hoger beroep tegen het vonnis van vorig jaar, waarin de multinational werd veroor- deeld tot inperking van zijn CO2- uitstoot voor 2030 met 45 procent ten opzichte van 2019. Het Haagse hoofdkantoor van Shell is verant woordelijk voor de uitstoot van zijn elfhonderd dochteronderne mingen en heeft volgens de rech ters de verplichting ‘het zijne te doen om gevaarlijke klimaatver andering tegen te gaan’. Voorzitter Frans van der Werf van Milieu Mens noemt het vonnis ‘schadelijk, omdat de plicht voor Shell om sneller zijn CO2- uitstoot te beperken de prijzen van allerlei goederen zal doen ver hogen. Niet alleen van brandstof, ook van voedsel. In Nederland le ven 1 miljoen mensen in armoede. Wij vinden dat energieprijzen be taalbaar moeten blijven.” Het gerechtshof vindt dat Milieu Mens voldoende aannemelijk heeft gemaakt dat zij een eigen achterban vertegenwoordigt en daarom een belang heeft bij de zaak. Eerder stelde M&M dat de woon met Ideal betalen, simpel en veilig. Op termijn kan de consument allerlei nieuwe diensten aangeboden krijgen.” ,,We kijken naar een oplossing voor terugkerende betalingen, zoals abon nementen. Hoe kunnen we die goed ondersteunen. In andere landen zijn ze bezig met een zogenoemde wallet, een elektronische portemonnee. Daar kun je dan Ideal aan toevoegen en je online-identificatie. Ook de digitale euro kun je daar in bewaren. Die wallet kan ook voor Nederlandse klanten beschikbaar komen. En we kijken naar buy now pay later, uitge- rechter in zijn vonnis ‘de gewone burger’ is vergeten. De stichting voegt zich in het hoger beroep aan de kant van Shell, waarvoor in juni een regiezitting plaats vindt. Milieudefensie is teleurgesteld over het besluit van de rechtbank. De klimaatcrisis wacht niet en deze voeging leidt nu al tot vertra ging van het proces, meent de mi lieuorganisatie. Nine de Pater, campagneleider Klimaatzaak: ,,De rechter heeft enkel besloten dat M&M mee mag doen en nog geen woord gerept over de inhoud. Wij zien het hoger beroep nog steeds met veel vertrouwen tegemoet.” De stichting Clintel had bij het Gerechtshof eveneens gevorderd ,,We zijn er ook heel voorzichtig mee. Het moet absoluut transparant zijn voor de klant, geen addertjes onder het gras. We gaan testen met Ideal- klanten of het goed werkt. Als het goed valt, willen we opschalen. In het Verenigd Koninkrijk zijn ze al langer bezig met buy now pay later. En we zien de uitwassen.” ,,De verwachting is dat we juist ver sneld gaan groeien.” om te worden toegelaten, maar kreeg nul op rekest. Volgens Clin- tel staat het vonnis vol weten schappelijke missers. Volgens zo wel Shell als Milieudefensie moet een hoger beroep gaan over het eerste vonnis en kan het niet wor den uitgebreid tot een weten schappelijk debat. Milieu Mens vindt het zorge lijk dat milieuorganisaties via de rechter de klimaatkoers van over heden en bedrijven kunnen bepa len. ,,Het hart van de democratie wordt geraakt”, zegt Van der Werf. ,,Dit is aan het bestuur, en aan kie zers, niet aan een groep activis ten.” ten, de retailers betalen een vergoe ding. De basis blijft snel bestellen en veilig betalen. In Nederland worden veel Idealbetalingen via de mobiel- bankieren-app gedaan. Dat willen we ook zo houden. Op termijn heeft het grote voordelen voor de Nederlandse consument. De bedoeling is dat het betaalsysteem wordt uitgerold in Duitsland en Frankrijk. Dan kan de Nederlandse consument bij Duitse of Franse webwinkels bestellen en ge- Op termijn heeft het grote voordelen voor de Nederlandse consumenL^^d Oer-Hollands Ideal slaat vleugels uit in Europa iniël vai Currence Daniël van Delft: ,,We mogen trots zijn.’’ foto frank van beek DEN HAAG Waarom is Ideal verkocht? Wat maakt Ideal de ideale overna mekandidaat? Gaat de Nederlandse gebruiker nog iets merken van de overname? Wordt het duurder? Het gerechtshof in Den Haag laat een derde partij toe in het hoger beroep van de klimaat- zaak tussen Shell en Milieude fensie. Het gaat om de Stichting Milieu en Mens, die bezorgd is over de stijgende energiekosten als gevolg van het eerste vonnis tegen Shell. Wat voor diensten? Buy now pay later? Daar wordt juist tegen gewaarschuwd. Gaan er nog banen verdwijnen door de overname? - Edwin Timmer Peet Vogels Amsterdam GO WOENSDAG 26 APRIL 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 19