‘Staat handelde onrechtmatig in toeslagenaffaire’ I EJ I f A/ I S 15 K - Harry Belafonte 1927-2023 (1 ALMELO NECROLOGIE De Nederlandse Staat is verant woordelijk voor het leed dat Nij- verdalse slachtoffers van de toeslagenaffaire is aangedaan. De rechtbank in Almelo oordeelt dat de overheid onrechtmatig De uitspraak in de zaak van Renate Wolbers en Jeroen Wolterink uit Nijverdal kan grote gevolgen heb ben voor de afhandeling van de toe slagenaffaire. In plaats van de hui dige vastgelopen regeling kunnen duizenden slachtoffers ook via de civiele rechter hun recht en een schadevergoeding halen. „De Staat heeft onrechtmatig ge handeld jegens eisers in de periode van 2008 tot en met 2015”, las de grond en de tijdgeest wakkerden zijn sociale interesse aan. Meer nog dan in de muziek en films wilde hij iets betekenen op maat schappelijk vlak, iets dat mede werd beïnvloed door zijn tijd bij de marine, waarin hij diende tij dens de Tweede Wereldoorlog. Belafonte werd lid van de bur gerrechtenbeweging en kwam in contact met ds. Martin Luther King, die zou uitgroeien tot een befaamd voorvechter van de ge lijke rechten voor Amerikanen met allerlei etnische achtergronden. Belafonte steunde King in woord voorzitter van de Almelose recht bank voor. De zaak is niet verjaard, oordeelden de rechters. „De staat is aansprakelijk voor de schade en de kosten in deze procedure.’’ Nadat de rechter klaar was met het uitspreken van het vonnis, klonk er gejuich en geklap van de publieke tribune in de zittingszaal. Jeroen Wolterink omhelsde zijn partner, die in snikken was uitge barsten. Het gezin leefde lang toe naar deze dag. Renate en Jeroen konden na af loop nog niet bevatten wat er is ge beurd. „Nee, dat moet nog landen”, zei Renate. „Ik had het aan de ene kant wel verwacht, maar het kan al tijd twee kanten op. Maar toen ik de en gebaar; hij financierde een deel van diens activiteiten en betaalde ook een borgsom om King en een aantal medestanders uit de cel te krijgen, nadat ze vanwege hun ac ties waren gearresteerd. Jeroen Wolterink en Renate Wolbers. FOTO VINCENT JANNINK Harry Bela fonte: zanger, acteur, maar bovenal men senrechten- activist. ven werden ingezet voor de bestrijding van hongersnood in Afrika. Het idee voor We are the world kwam van Belafonte, die op zijn beurt was geïnspireerd door de Britse kerstsingle Do they know it’s Christmas? van Band Aid. Hij zocht een Amerikaanse variant en liet uiteindelijk Lionel Richie en Michael Jackson samen het lied componeren waarop vele wereld- sterren zouden meezingen. Belafonte trouwde drie keer; in 1948 met Marguerite Byrd, ruim tien jaar later met Julie Robinson en na zijn tweede scheiding trad hij in 2008 in het huwelijk met fotografe Pamela Frank. Met zijn eerste twee vrouwen kreeg Bela- fonte vier kinderen, hij is grootva der van acht kleinkinderen. Hij overleed dinsdag thuis in Manhat tan aan de gevolgen van hartfalen. Uitvalsbasis Belafontes huis in New York werd een uitvalsbasis voor King als hij in de stad was. En omdat King be dreigd werd, sloot Belafonte in het geheim een levensverzekering af, met de familie van King als begun stigden. Nadat zijn vriend in 1968 was vermoord, zag Belafonte erop Doelbewust De uitspraak is erg belangrijk voor hun gezin, zegt ze. „De rechter heeft geoordeeld dat de Staat on rechtmatig heeft gehandeld. Ons gezin is doelbewust de afgrond in gestort. Het ging niet per ongeluk, het was geen dingetje, geen algo ritme. Het was bewust.” „De rechtbank heeft geschiede nis geschreven met deze uitspraak”, laat advocaat Cyril Spiertz weten. „Dit is een belangrijke dag voor mijn cliënten en voor andere slachtoffers. De onrechtmatigheid Alexander van Eenennaam Rotterdam staat vast, nu kunnen we het heb ben over een eerlijke schadevergoe ding. Hiermee hebben we het stel sel opengebroken.’’ Duizenden slachtoffers vechten al jaren voor gerechtigheid, wach tend op een reële schadevergoeding van de Nederlandse overheid. Renate Wolbers en Jeroen Wolte- rink waren het wachten zat en klaagden de Staat aan. Vier gezin nen sloten zich bij hen aan. Van daag doet de rechtbank in Rotter dam uitspraak in de zaak van een van de andere gezinnen. Drie an dere zaken moeten nog voor de rechter komen in respectievelijk- Breda en Assen. - Maarten Schoon toe dat zijn nabestaanden het financieel konden redden. Zijn hele leven hield Belafonte oog voor minderbedeelden. In de jaren 80 manifesteerde hij zich op dat vlak het zichtbaarst met meer dere acties. Hij hielp met het orga niseren van de culturele boycot tegen Zuid-Afrika, waar destijds het apartheidsregime bestond. Ook hielp hij bij het opzetten van het beroemde Live Aid-concert in 1985 en bij het artiestencollectief USA For Africa, dat een wereldhit scoorde met We are the world. De opbrengsten van beide initiatie- e Amerikaanse zanger, die 96 jaar is gewor- den, was een vertrou weling van ds. Martin Luther King en een van de drijvende krachten achter We are the world van USA for Africa. Harry Belafonte was als niet- blanke zanger halverwege de vo rige eeuw baanbrekend. In de ja ren 50 bestormde hij de Ameri kaanse hitlijsten in een tijd waarin de scheidslijn tussen blank en zwart in zijn vaderland nog schrij nend aanwezig was. Hij was Elvis Presley nét voor, en was mede daarom de eerste soloartiest die miljoenen exemplaren van een elpee verkocht. In zijn geval was dat het album Calypso uit 1956, waar behalve Day-O (the Banana Boat Song) ook de hit Jamaicafarewell op stond. Belafonte maakte snel naam en gaf een grote gekleurde minderheid in de Verenigde Staten behalve een stem, ook een gezicht. En zelfver trouwen. Hij werd een populaire liveartiest die eind jaren 50 optrad in New York, maar ook in Las Ve gas en Los Angeles. Het succes leidde tot een bescheiden acteurs- loopbaan in Hollywood. Harold George Bellanfanti jr., zoals hij op 1 maart 1927 ter wereld kwam in New York, was een kind van immigranten. Zijn moeder kwam van Jamaica, zijn vader van Martinique, een ander eiland in de Caribische zee. In zijn jeugd woonde hij vijf jaar bij zijn groot moeder op Jamaica. Zijn achter- Dankzij de Banana Boat Song wordt hij nog altijd herinnerd, maar de gisteren overleden Harry Belafonte was bovenal een activist. rechters ontspannen zag zitten glimlachen, wist ik het. We gaan winnen.” 7 F 1 i f - .*-■ - c ^3*31 FOTO’S GETTY IMAGES Harry Belafonte was Elvis Presley nét voor GO WOENSDAG 26 APRIL 2023 'o E 'i "’y sl A&i; '‘X - r r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 15