Festivals vechten om hoofd boven water te houden L c Democratische president heeft smaakt te pakken: hij wil tweede termijn |k 11 BEVRIJDINGSPOP Directeur Marja Kerstholt van Bevrijdingsfestival Utrecht vindt de financiële basis van de Be vrijdingsfestivals veel te smal en ongewis. Volgens Kerstholt ligt er een schone taak voor het Rijk. Kerstholt draait niet om de hete brij heen: ,,Als 5 mei een slechte dag is, is het eigen vermogen vrij wel op. Wie helpt de festivals uit de brand?” De gezamenlijke orga nisaties willen opnieuw proberen het gesprek aan te gaan met het kabinet voor rijkssteun. De financiële positie van de Be vrijdingsfestivals en de begrotin gen lopen enorm uiteen. Dat heeft deels te maken met de manier waarop de verkoop van drank en voedsel is geregeld. ,,Wij hebben de verkoop van drank en voedsel, in te genstelling tot een aantal andere Bevrijdingsfestivals, wél uitbe- Duncan Lau rence op Be- vrijdingsfesti- val Brabant 2022. FOTO ANP - Joe Biden president Verenigde Staten geen enthousiasme los, maar is ac ceptabel voor veel zwevende kie zers, is het idee in de Democrati sche partij. Mensen zonder duide lijke partijvoorkeur kozen in 2020 ook overwegend voor Biden. Zijn team hoopt dat Amerikanen in het komende jaar investeringen in on der meer infrastructuur, betaalbare medicijnen en klimaatmaatregelen gaan zien en waarderen. Bidens kandidatuur is nu nog vooral een formele stap. Hij zou voorlopig niet van plan zijn om daadwerkelijk verkiezingsrally’s te houden. Wel is het zaak om geld in te gaan zamelen voor de peperdure campagnes die Amerikaanse presi dentskandidaten voeren. Vorige keer gaf Biden ruim een miljard dollar uit - een bedrag in die orde van grootte zal hij deze keer ook no dig hebben. dus hulp aannemen uit Den Haag is voor ons nog een brug te ver.” Bij gemeenten varieert de bereidheid om financieel bij te schieten, ziet Boes. „Vrijheid houdt blijkbaar voor sommige lokale bestuurders op bij de gemeentegrens.” Ondanks dat Drenthe dus zelf standig de broek kan ophouden, be grijpt de voorzitter de wens van de andere organisaties om rijkssteun te krijgen voor de Bevrijdingsfesti vals. ,,We moeten het met z’n allen doen; heel Nederland is bevrijd, niet alleen losse provincies. Zo moet het kabinet er ook naar kij ken.” Dat geluid klinkt ook bij de an dere organisatoren. ,,We voelen ons Dit is nodig, want de strijd om onze democratie is nog niet beslecht Karlijn van Houwelingen Washington In een korte video kondigt Biden aan dat hij zich opnieuw kandidaat stelt voor de presidentsverkiezin gen van november 2024. Hij vindt het nodig, stelt hij, omdat ‘de strijd om onze democratie’ nog niet be slecht is. Biden waarschuwt voor rechtse extremisten uit de stal van Donald Trump die sociale zeker heid en fundamentele vrijheden willen afnemen. Ze ‘dicteren welke zorgbeslissingen vrouwen kunnen nemen, verbieden boeken en vertellen mensen van wie ze kunnen houden’, zegt Biden in zijn eerste campagnevideo. Daarmee groeit de kans dat de komende Amerikaanse presi dentsverkiezingen, over ruim an- derhalfjaar, uitdraaien op een her kansing van 2020. Toen won Biden van zijn opponent Donald Trump in een slopend electoraal gevecht. Trump probeerde op het pluche te blijven en zijn aanhangers dron gen met geweld het Capitool in Washington binnen. Trump (76) kondigde eerder al aan dat hij volgend jaar weer mee wil doen aan de presidentsverkie zingen. Hij geldt vooralsnog als grootste kanshebber om namens de Republikeinse partij op het stembiljet te komen. Precies vier jaar geleden trapte Joe Biden zijn vorige presidents campagne af. Toen ging het na vier tumultueuze jaren onder Trump om de ‘ziel’ van de natie, zei hij. Het idee was toen dat Biden zou optreden als een soort sleutelbe waarder. Hij zou plaatsmaken voor een nieuwe generatie nadat hij zij n Zijn team gaf al maanden hints, nu is het ook officieel: Joe Biden (80) gaat op zijn oude dag proberen nog een keer gekozen te worden tot president van de VS. Hij wil voorkomen dat Donald Trump terugkeert in het Witte Huis. steed”, vertelt voorzitter Gerrit Boes van het Bevrijdingsfestival Drenthe. Zijn festival draait mede daardoor ‘een strakke begroting’ van drie ton. ,,Het loopt hier goed, niet gehoord, terwijl wij als collec- tiefeen belangrijke rol vertolken in het vieren van de vrijheid”, stelt Anna Zwezerijnen uit Noord-Bra- bant. ,,Als we willen dat de Bevrij dingsfestivals meer zijn dan een plat gebeuren, waarbij we hopen dat de bezoekers zoveel mogelijk bier drinken, dan volstaat de hui dige wijze van financiering niet”, valt Ebel Jan van Dijk uit Gronin gen haar bij. ,,We moeten er vanaf dat men de Bevrijdingsfestivals als vanzelf sprekend beschouwt”, besluit Kerstholt. „Terwijl de realiteit is dat er meerdere festivalorganisaties vechten om het hoofd boven water te houden. En dat houdt ergens op.” belangrijkste taak had volbracht, Trump verslaan. Maar de ‘ziel’ van de VS is volgens Biden nog niet vei liggesteld. Een duidelijk alternatief is bovendien niet opgestaan. Pro minente gouverneurs met presi dentiële ambities hebben aangege ven dat ze niet meedoen als Biden zich weer verkiesbaar stelt. In 2020 gold zijn vicepresident Kamala Harris nog als gedoodverfde opvol ger, maar zij heeft de hoge ver wachtingen niet waargemaakt. Ze werd onthaald als ster, maar was weinig zichtbaar. Democraten waren sinds zijn aantreden vaak ontevreden en be zorgd over de optredens van Joe Bi den, met zijn 80 jaar de oudste pre sident in de Amerikaanse geschie denis. Hij schuifelt naar publieke optredens en komt af en toe ver ward over, als hij landen door elkaar haalt bijvoorbeeld. Als hij nog eens gekozen wordt, zou hij de leiding houden tot hij 86 is. Maar nu Trump weer een gooi Joe Biden is nu al de oudste president die de VS ooit gekend hebben. foto afp naar het Witte Huis gaat doen, schaart de partij zich toch weer ach- bijvoorbeeld, zeiden zeven op de ter Biden. Die werd in 2020 gekozen tien deelnemers dat hij zich beter als een stormvloedkering tegen ex- niet opnieuw verkiesbaar kan stel- tremisme van Trump en zijn bond- len. Dat geldt ook voor veel Demo- genoten, en die rol kan hij nog een craten. Zij zijn vaak van plan met keer spelen, menen Democraten. tegenzin wel op hem te stemmen Vooral de Congresverkiezingen van als hij daadwerkelijk de kandidaat het afgelopen jaar gaven moed. De wordt. partij deed het toen beter dan ge dacht. Vooralsnog heeft zich geen par tijgenoot van naam gemeld die in voorverkiezingen wil strijden om Tegenzin de kandidatuur. De Democratische Toch laten burgers in peilingen partij zegt geen plannen te maken merken dat ze eigenlijk niet op Bi- om debatten tussen kandidaten te den zitten te wachten. Veel mensen organiseren. vinden hem te oud voor een nieuwe Het goede nieuws voor Biden: hij campagne. In een recent kiezerson- is nog altijd iets minder impopulair derzoek van tv-zender NBC News, dan zijn rivaal Trump. Biden maakt Biden opnieuw kandidaat om Trump te blokkeren GO WOENSDAG 26 APRIL 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 11