L ah Si 7 c Dilemma voor kopers: nieuwbouw wordt niet goedkoper W- r De huizenprijzen dalen maand na maand. Mensen met een bestaande woning die een nieuwbouwhuis willen kopen, staan daardoor voor ingewikkelde keuzes. ,,Je weet niet wat er gebeurt nadat je tekent, dat maakt het lastig.’’ Herdenkingslied noemt oorlog niet Excuses voor nepinterview 0,5 procent lager dan in februari. Sinds de piek in augustus is er al ruim 5 procent af, voor een huis van drie ton komt dat neer op 15.000 euro. Ook het aantal transacties daalt, meldt het Kadaster. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn 40.437 woningen verkocht, bijna 8 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Vooral de ver koop van nieuwbouwwoningen heeft zwaar te lijden onder het veranderende sentiment onder kopers. Logisch, zegt makelaar Martin Maranus, ook naar de keet geko men om huizenkopers te ont moeten. ,,De kosten van een nieuwbouwhuis dalen niet mee als de huizenmarkt inzakt. Ver geet niet dat er nogal wat eisen aan een nieuw huis worden ge steld. Materialen zijn duurzaam, er zit een warmtepomp in, op het dak liggen zonnepanelen.’’ Een andere factor is de grond prijs. Die beweegt nog niet mee met de ontwikkelingen op de huizenmarkt. Daardoor loopt de vraagprijs voor nieuwe woningen steeds verder uit de pas met die voor bestaande huizen. Diverse projecten zijn daarom gecanceld of vertraagd. Branchevereniging Neprom vreest dat het aantal ver kochte nieuwbouwwoningen dit jaar daalt naar 15.000, terwijl dat er in 2021 nog 36.000 waren. Florine Cardon en Ramon Vaes staan buiten op de bouwplaats, dochtertje Faye op de schouders. Ze willen zien hoe hun mogelijk toekomstige woning er ongeveer uit gaat zien. Ze wonen nu in Zie- rikzee, maar willen naar Middel burg, waar Florine vandaan komt, en waar Ramon inmiddels een baan heeft. ,,Dit zijn mooie wo ningen’’, zegt Ramon. ,,Maar de huidige markt maakt de beslis sing lastig. Stel dat we tot aankoop overgaan, dan duurt het nadat we tekenen nog een hele tijd voordat we erin kunnen. Dan zit je met dubbele lasten en moet je ook je eigen huis verkopen. Ondertus sen dalen de prijzen misschien verder. Toen de prijzen de pan uitrezen was het wat dat betreft makkelijker.’’ Marjolein en Niels wonen nu in een huurappartement elders in Middelburg. In de brochure staan verkoopprijzen die beginnen bij 367.500 euro. Marjolein: ,,Deze huizen zitten echt op het randje van wat we kunnen betalen. We hebben heel wat avonden met een Excel-sheetje doorgebracht om uit te rekenen wat het gaat kosten.’’ Donkere wolk De sfeer in de keet, waar zater dagochtend de aftrap plaatsvond van het verkoopproces, is ont spannen. Toch hangt ook boven deze bouwplaats een denkbeel dige donkere wolk. De huizen prijzen in Nederland dalen al driekwart jaar gestaag. Volgens het Kadaster werden ze in maart Leenruimte Door de gestegen hypotheekrente is de leenruimte van kopers fors kleiner dan pakweg anderhalf jaar geleden. ,,We kijken daarom ook naar bestaande huizen, want die dalen wel in prijs’’, zegt Niels. ,,Maar daar zit je vaak weer met verbouwingskosten, en we zijn allebei niet zo handig. Ook heb je dan vaak hoge energiekosten. Daarom overwegen we toch nieuwbouw. Dan is de hypotheek misschien een paar honderd euro hoger, maar dat is ook een inves tering. En we vinden dit een mooi huis, dat is ook belangrijk.” Makelaar Maranus ziet dat ko pers zoals dit stel steeds dunner gezaaid zijn. ,,Kijk, dit is een klein project, hier lukt het nog wel ge- interesseerden te vinden, we ken nen de mensen die echt een nieuwbouwhuis zoeken. Maar een Vinex-wijk van duizend wo ningen? Vergeet het maar. Daar beginnen bouwers nu echt niet aan.’’ Je zit met dubbele lasten en je moet ook je eigen huis verkopen I e is best tevreden met de opkomst, zegt de medewerker van de projectontwikkelaar bij de ingang van de bouwkeet. En inderdaad: bij de tafeltjes staan voldoende mensen die geïnteresseerd zijn in één van de zestien rijtjeswoningen die in getekend staan in nieuwbouw wijk Rittenburg3 in de zuidwest hoek van Middelburg. Geef de aspirant-kopers eens ongelijk: de woningen zijn nieuw, extreem energiezuinig en staan in een mooie wijk. Wie aan het eind van de Grevelingenstraat links af slaat, staat met tien minuutjes fietsen in het schilderachtige cen trum van Middelburg. Wie rechts afslaat, kan de zee ruiken. Bij een van de tafeltjes staan Niels (28) en Marjolein (24) Brandhorst te pra ten met een medewerker van de projectontwikkelaar. Ze kruisen aan welke woningen hun voor keur hebben. ,,We hadden thuis al een beetje vooronderzoek ge daan.’’ Viroloog krijgt taart in gezicht k tl .^Mip AMSTERDAM De casco’s krijgen al aardig vorm in nieuwbouwwijk Rittenburg3 in Middelburg. FOTO’S ARIE KIEVIT BRUGGE ESSEN Het Cidi is boos over het lied Twee minuten stilte van BNN- Vara-koor Kinderen voor Kin deren. Het lied, dat op 4 mei wordt gezongen bij de Natio nale Kinderherdenking in Ma- durodam, moet jongeren be wuster maken van herdenken op 4 en 5 mei. Maar in het lied, dat tot stand kwam in sa menwerking met het Natio naal Comité 4 en 5 mei, zit geen enkele referentie naar de Tweede Wereldoorlog en de Jodenvervolging. „Door dit soort feiten niet te benoe men, neem je geen enkele verantwoordelijkheid voor ons gemeenschappelijke ver leden’’, aldus Cidi-directeur Naomi Mestrum. De Belgische viroloog Marc Van Ranst is gisteren in Brugge belaagd met een ker sentaart. Het gebak werd kort voor een lezing over pan- demieën in zijn gezicht ge gooid door een jongeman. De viroloog hield geen verwon dingen over aan het incident, dat hij ‘vervelend’ noemt. De lezing kon doorgaan. ‘Gezicht afgeveegd en daarna mijn le zing gegeven. De rest van de taart was best lekker’, meldt Van Ranst op Twitter. De viro- loog was tijdens de corona- pandemie een belangrijke ad viseur van de Belgische rege ring en werd ook bedreigd. Het Duitse tijdschrift Die Ak- tuelle heeft excuses aange boden aan Michael Schuma cher en zijn familie. Het blad publiceerde afgelopen week een door een chatbot opge steld ‘interview’ met de voor malige F1-coureur. ,,Dit sma keloze en misleidende artikel had nooit mogen verschij nen’’, aldus uitgeverij Funke, die de hoofdredacteur ont sloeg. Schumacher liep in 2013 hersenbeschadiging op en trok zich terug uit het openbare leven. Die Aktuelle plaatste een foto van Schu macher met de tekst ‘Het eerste interview’. In kleinere letters stond daaronder: ‘Het klinkt verraderlijk echt.’ - Ramon Vaes, geïnteresseerd in een nieuwbouwwoning Sander van Mersbergen Middelburg Marjolein en Niels Brandhorst hebben belangstelling voor een nieuwbouwhuis in Middelburg en laten zich informeren. Best lastig, die almaar dalende huizenprijzen GO MAANDAG 24 APRIL 2023 ■■'-O., 1 1 ORK-- Tr ■..ótssga, IJ' -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 7