M M 5 c Verzoek nabestaanden A hu proces stevent, met andere woorden, af op de grote finale. Tegen Taghi en vijf medever dachten is levenslange gevan genisstraf geëist. De uitspraak staat gepland op 20 oktober. De arrestatie van Weski kan flink wat roet in het eten gooien. ,,Er ontstaat een pro bleem als Taghi vasthoudt aan zijn wens om zich door Weski te laten bijstaan en door nie mand anders”, zegt advocaat Geert-Jan Knoops. ,,Taghi heeft net als iedere verdachte het recht op vrije advocaatkeuze. Als Weski door deze aanhou ding niet beschikbaar is, zal dit een probleem opleveren voor het strafproces.” Daarbij staat ‘niemand in de advocatuur te springen om Taghi bij te staan’, zegt advocaat Bart Swier. Dat heeft volgens hem met het beladen karakter van Marengo te maken, waarin de moorden op Peter R. de Vries, Derk Wiersum en de broer van kroongetuige Nabil B. als onlosmakelijk onderdeel van het proces worden gezien. Swier: ,,Nog nooit eerder is zo iets gebeurd.” Indien inderdaad niemand zich meldt om Taghi bij te staan, zal de Rotterdamse deken van de Orde van Advoca ten een advocaat aanwijzen. ,,Die zal zich moeten inlezen. Dat zal voor de nodige vertra ging zorgen”, zegt rechtspsy- choloog Peter van Koppen. tend bewijs is, wordt het een probleem voor de zaak in eerste aanleg, dus voor de uitspraak van de rechtbank. Ik acht die kans heel klein”, stelt Schouten. ,,Het horrorscenario laat dus nog even op zich wachten tot het hoger beroep, verwacht ik.” Op dit moment is Weski nog de advocaat van Taghi, zolang zij zich niet terugtrekt of van het tableau wordt geschrapt door de Raad van Discipline. Schouten betwijfelt of de raads vrouw zelf doorgaat met de zaak. ,,Weski is 68. Ik denk dat zij zelf de handdoek in de ring gaat gooien. Wie wil op zo’n leeftijd nog al deze ellende op de schouders hebben liggen? Deze arrestatie gaat haar niet in de koude kleren zitten.” Uit onvrede met het beleid van de overheid hebben de nodige men sen de rood-wit-blauwe vlag op zijn kop gehangen. Vooral langs snelwegen en andere belang- dat mensen zich niet realiseren dat we in een vrij land leven, en hoe belangrijk dat is. Zelfs niet met de oorlog in Oekraïne, zo dichtbij. Daar mogen we echt vaker bij stilstaan.” Het idee voor de oproep, die ge deeld is op sociale media, kwam tot stand tijdens een bijeenkomst van nabestaanden van militairen die sneuvelden in Afghanistan en Mali. ,,Toen bleek dat veel meer mensen met dit gevoel rondlopen en zich ontzettend gestoord heb ben aan die omgekeerde vlaggen.” Horrorscenario Maar zelfs al zóu er een ge schikte advocaat worden ge vonden, dan is het probleem niet zomaar opgelost, zegt Knoops. ,,Taghi kan dit weige ren en zonder zijn instemming kan een andere advocaat in zo een complexe zaak geen verde diging voeren. Ook een advo caat kan weigeren, omdat het verdedigen van een verdachte zonder diens instemming in strijd is met de gedragsregels.” Indien Weski langer vast blijft zitten en er geen nieuwe advocaat voor Taghi komt voor zijn hoger beroep, ontstaat er een ‘horrorscenario voor onze rechtsstaat’, zegt Peter Schou ten, voormalig advocaat van Nabil B. ,,De hele zaak zal zich als een slak gaan voortbewegen. Ja, Ma rengo is op het vonnis na klaar, maar het onderzoek ter terecht zitting is nog niet gesloten. Er zou dus nog steeds iets kunnen gebeuren wat opnieuw door de rechtbank onderzocht moet worden”, aldus Schouten. De behandeling van de zaak van medeverdachten die mor gen gepland stond, is alvast op verzoek van de advocaten uitge steld vanwege de aanhouding van Weski. De datum voor het vonnis voor het Marengo-proces is wel al vastgelegd en Taghi heeft de gelegenheid gekregen zijn laat ste woord te doen, al heeft hij daar geen gebruik van gemaakt. ,,Dus alleen als er nieuw ontlas- Hels karwei Een eventuele nieuwe advocaat vinden voor Taghi wordt een hels karwei, vermoeden de advocaten. ,,Als die persoon eenmaal gevonden is, zal die zich eerst volledig moeten inle zen in het dossier. In deze zaak ben je dan maanden verder. Het zal tot een extreem grote ver traging kunnen leiden”, zegt advocaat Gerald Roethof. „Linksom of rechtsom, deze aanhouding zal niet zonder ge volgen blijven voor het verdere verloop van Marengo.” Als het aan Job Knoester ligt, wordt de topcrimineel straks vertegenwoordigd door niet één, maar meerdere advocaten. ,,Niet alleen om evenwicht te bieden aan het grote OM, maar ook om ervoor te zorgen dat je zo’n cliënt altijd met twee advocaten kan bezoeken, zodat je altijd een getuige hebt.” Waar alle advocaten het over eens zijn, is dat het Marengo- proces een grote puinzooi is, en is omgeven met vragen en raad sels. Klopt de beschuldiging te gen Weski überhaupt wel? Dat vraagt Knoester zich af. ,,En als het klopt: wat zit er dan achter? Speelt dan bedreiging van Wes ki of haar omgeving of familie een rol? En als dat laatste zo is, ligt de verantwoordelijkheid dan alleen bij de advocaat? Of valt ook de overheid verwijten te maken, omdat ze een derge lijk proces met kroongetuigen optuigen zonder de veiligheid op orde te hebben?” Eén ding staat vast: Taghi heeft hier geen voordeel van. ,,Hij blijft vastzitten en heeft hier geen profijt van”, zegt Emile Kolthoff, hoogleraar criminologie aan de Open Uni versiteit. ,,Al het werk voor het proces in eerste aanleg is klaar en waarschijnlijk heeft het Openbaar Ministerie juist daarom dit moment voor de aanhouding van Weski geko zen. Dat had ook veel eerder gekund. We weten niet precies wat er aan de hand is, maar de kans lijkt inderdaad klein dat Weski de verdediging in hoger beroep zal voeren. Al weet je het nooit bij haar.” Oproep Ze is een van de twintig nabe staanden van gesneuvelde militai ren die een bericht heeft onderte kend met daarin een oproep aan de mensen die die vlaggen hebben opgehangen. ‘Ons kind, onze ouder, partner, broer/zus kwam thuis in een kist onder diezelfde vlag. Hun leven verloren in dienst van het Nederlandse volk. Voor uw vrede en democratie. Het is jaren geleden, maar voor ons voelt het als gisteren. Daarom doen wij deze oproep: laten wij, Nederlan ders, op 4 en 5 mei al deze duizen den vlaggen hijsen, rood-wit- blauw. Het symbool voor vrede, vrijheid, een onafhankelijk en democratisch Nederland, en uit respect voor gesneuvelden en oor logsslachtoffers.’ Het is echt niet zo dat ze de on vrede van mensen in het land niet snapt, zegt Groenbroek. ,,Wij lo pen ook tegen de dingen aan die niet goed gaan. Maar het lijkt erop Burgemeesters De nabestaanden staan niet alleen in hun oproep. Een aantal burge meesters, onder wie die van Wad- dinxveen en Smallingerland, heeft de inwoners van hun it. gemeente opgeroepen de omgekeerde vlaggen weg te halen. Zo ook burgemeester Patrick van Domburg van IJsselstein:„Ik zal de vrijheid van me- ningsuiting geen stro breed in de weg leggen. Maar op dagen als Ko- ningsdag of 4 en 5 mei doet het zien van een omgekeerde vlag mensen pijn. Zo kunnen we ieders gevoel respecteren.” Commissaris van de Koning Arno Brok doet eenzelfde oproep voor heel Friesland. ,,Het effect en de kracht van het signaal is voor bij. Uit eerbied voor de mensen die willen stilstaan bij 4 mei en Bevrijdingsdag is het goed om te stoppen met de omgekeerde vlag gen”, zegt hij tegen Omrop Frys- l5n. ,,Het kan toch niet de bedoe ling zijn om mensen te kwetsen.” Woordvoerder Sieta van Keim- pema van Farmers Defence Force vindt dat de omgekeerde vlaggen moeten blijven hangen. De pro testen moeten doorgaan, omdat er niets ten gunste van de boeren is veranderd, stelt ze. Men lijkt zich niet te realiseren dat we in een vrij land leven Ontevreden landgenoten, draai alsjeblieft de vlag weer om. Met die oproep komen nabestaanden van gesneuvelde militairen richting 4 en 5 mei. „Telkens als ik er een op zijn kop zie hangen, denk ik aan mijn kind dat met de Nederlandse vlag op zijn kist werd thuisgebracht”, zegt een van de nabestaanden. V A Linksom of rechtsom, deze aanhouding zal niet z°nder gevoige" blijven voor het rijke verkeersaders hangt de vlag sinds bijna een jaar verkeerd om. Met name boze boeren gebruiken de omge keerde vlag als sym- bool van protest te gen het overheids- beleid. Geertje Groenbroek is de moedervan Henry Hoving, die in 2016 om het leven kwam bijeen mortierongeluk in Mali. Iedere keer als zij zo’n omge keerde vlag ziet hangen, wordt ze geconfronteerd met de dood van haar zoon, vertelt ze telefonisch. ,,Dat is echt heel naar. Mijn zoon werd met een rood-wit-blauwe vlag op zijn kist thuisgebracht. Daarom heeft juist het symbool van de omgekeerde vlag ons ont zettend geraakt.” w». -Ge Hartenkreet: r HRMHB - Geertje Groenbroek, moeder gesneuvelde militair Inez Weski bij de Extra Beveiligde Inrichting in Vught. Haar cliënt, topcri mineel Ridouan Taghi, zit daar vast. foto anp Sander van Mersbergen Winschoten op 4 en 5 mei 3^.'— ‘Hang de vlag weer recht GO MAANDAG 24 APRIL 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 5