Daphne moet binnen jaar twee paarden laten inslapen L L - iU c Boswachters zetten deur van Fort Ellewoutsdijk weer open k I I M 9 6 H I ‘paardenmeisje', een eigen paard, Ook nu zat er niets anders op dan spendeerde ik op de manege.” Den- Fort Ellewoutsdijk is weer open. Mensen die de kazematten, kakdozen en isoleercellen eens van dichtbij willen bewonderen, zijn de komende maanden welkom. Paarden, het leven van Daphne Janse (26) draait er zo’n beetje om. Deelstra even later één van de drie cellen laat zien, is duidelijk waarom. Klein en benauwend. Lo gisch uiteraard, voor een isoleercel. Eenmaal bovenop het in 1839 vol tooide fort beland, zegt Deelstra dat dit haar favoriete plekje is. ,,Het contrast tussen oud en mo dern is hier zo mooi zichtbaar”, zegt ze, wijzend naar ‘de over kant’, waar Terneuzen en Dow te zien zijn. ,,Hier het oude fort en daar de stad en de industrie.” Deelstra vertelt dat het fort is ge bouwd in de periode dat een bur geroorlog op de loer lag, nadat Bel gië zich van Nederland had afge scheiden. Samen met de kanon nen op de vesting van Terneuzen moest Fort Ellewoutsdijk ervoor zorgen dat er geen vijandelijke schepen naar Antwerpen voeren. Die oorlog is er uiteindelijk nooit gekomen. Toen het fort klaar was, lag er al een verdrag tussen Neder land en België. Is het dan eigenlijk voor niks gebouwd? ,,Ja, dat zou je van de kliniek dat we moesten ko men, omdat zijn situatie ineens wel kunnen zeggen.” Het fort is daarna nog wel een aantal keer ge bruikt voor verschillende doelein den. Zo gebruikten de Duitsers het in de Tweede Wereldoorlog als ge vangenis. Na de oorlog was het een opslagplaats van Defensie. Sinds 1981 is het historische monument eigendom van Natuurmonumen ten, dat het grondig heeft opge knapt, waarbij onder meer de ka zematten toegankelijk zijn ge maakt voor het publiek. Het fort is vanaf nu tot en met november weer elke zaterdag en zondag open voor het publiek. ,,Gelukkig hoeven wij hier niet elke keer te zijn”, vertelt boswach ter Otto de Kat. ,,Daar hebben we goede fortwachters voor.” Fort- wachters zijn vrijwilligers die hand- en spandiensten verrichten en bijvoorbeeld aanwezig zijn als het fort open is voor publiek. ,,We hebben er momenteel twee”, zegt Deelstra. „Binnenkort komen er nog twee bij. Maar meer fortwach- ters zijn zeer welkom. Deze men sen zijn goud waard voor ons.” Ook is Natuurmonumenten nog altijd op zoek naar een huurder voor het fort. Iemand - een onder nemer bijvoorbeeld - die er iets wil mee wil doen. Dan kan van al les zijn. Passend bij het monu ment uiteraard, en zonder onom keerbare veranderingen aan te brengen. ken aan een nieuw paard wil en kan Janse nu nog niet. Behalve de emotionele klap komt er nog een onaangenaam ‘aanden ken’ aan: de rekening van de kli niek. Die bedraagt duizenden eu ro’s. Een inzamelingsactie die al was opgezet toen Odi nog werd be handeld, geeft hopelijk wat lucht. Het ontroert Janse en haar moeder. ,,We zijn sprakeloos dat iemand dat voor ons doet en dat zo veel mensen hun medeleven betonen.” Behalve Odi heeft nog een paard bij De Scheldestad het virus niet overleefd. De manege is inmiddels wel weer open. Lekker rustig Twee van die bezoekers, Peter en Marian uit Driewegen, staan kort na elf uur ’s ochtends alweer op het punt om weg te gaan. ,,We zijn bewust vroeg gekomen, zodat het nog lekker rustig was”, zegt Peter. ,,Ik denk dat we hier wel een uur hebben rondgelopen.” Marian knikt: ,,Ik heb heerlijk in alle rust mooie foto’s kunnen maken. Je ziet er binnenkort misschien wel een paar voorbijkomen, want ik zend regelmatig foto’s in voor de fotowedstrijd van de Culturele Raad Borsele. Ik ben al een aantal keer maandwinnaar geweest.’’ Onder meer de isoleercellen in het fort hebben indruk gemaakt op Marian. Als boswachter Femke Ja, je zou kunnen zeggen dat dit fort eigenlijk voor niks is gebouwd. et was wel een momentje, hoor”, grapt bos wachter Otto de Kat. ,,Toen ik vanochtend met een heel grote sleutel de imposante toegangsdeur van fort mocht openen. Het geluid dat je hoort als je die deur open duwt is prachtig.” De Kat is, na eerst op het eiland Tiengemeten te hebben gewerkt, sinds kort actief als boswachter bij Natuurmonu menten in Zeeland. Hij is voor de eerste keer in het fort, waar hij deze zaterdag met collega-bos- wachter Femke Deelstra bezoekers ontvangt tijdens een open dag. nen staan. kreeg hij nog een complicatie van maanden geleden. Janse was er ka- volgens naar een kliniek in Moer- het virus, die zorgde voor acuut fa- band met zo’n dier. Ieder vrij uurtje pot van. ,,Maar na een periode van beke gebracht. Het was echter nog len van verschillende organen.” Ieder vrij uurtje spendeerde ik gen, waar afgelopen winter het rhi- leek Odi op te krabbelen. Maar dat op de manege novirus binnensloop. Dat is een bleek van korte duur te zijn. ,,We soort griep waarbij paarden hoge kregen ’s middags een telefoontje Al sinds haar elfde is ze er intensief koorts hebben, verkouden zijn en mee bezig. En de droom van ieder last hebben van dikke benen. In eerste instantie testten de heel erg verslechterde.” Het virus kwam ook uit. Maar het dier liep paarden bij de manege negatief op bleek toch in zijn ruggenmerg te het dier te laten inslapen. ,,Hij was een herpesvirus op en kwam dat, na het virus, zo ook Odi. ,,Hij bleef zitten, wat zorgde voor neurologi- nog maar drie, we zouden mee gaan kostbare behandelingen, niet te bo- eerst buiten schot, maar op een ge- sche problemen zoals het niet kun- doen aan onze eerste dressuurwed- ven. Hem uit zijn lijden verlossen geven moment kreeg hij koorts en nen staan. ,,Maar daarbovenop strijd samen”, zegt een geëmotio- was de enige optie. Dat was elf liep hij raar”, zegt Janse. Odi is ver- kreeg hij nog een complicatie van neerde Janse. ,,Je hebt een enorme rouw ging het toch kriebelen”, ver- steeds niet duidelijk wat hem man- telt ze. ,,In oktober vorig jaar heb- keerde, aangezien hij negatief bleef ben we Odi opgehaald.” Ze kocht testen op het rhinovirus. het paard samen met haar moeder Linda. De 3-jarige hengst stond bij Complicatie manege De Scheldestad in Vlissin- Na een aantal spannende dagen I M ïO: i 1 L’Oo'i 1 ld 4 I F F I Y Het geluid dat je hoort is prachtig’ Boswachters Otto de Kat en Femke Deelstra openden zaterdag de toegangsdeur van Fort Ellewoutsdijk. FOTO CYNTHIA CATS VLISSINGEN - Luc Oggel Hoeveel pech kun je hebben? Daphne Janse uit Vlissingen ver loor binnen een jaar twee ge liefde paarden aan een virus. ,,We hadden hier totaal geen re kening mee gehouden.” - Daphne Janse, verloor twee paarden - Femke Deelstra, boswachter Rob Paardekam Ellewoutsdijk GO MAANDAG 24 APRIL 2023 a j te o t O'. - i I n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 29