Depressief? Dat kon wel eens aan de darmen liggen M 13 (TE) HARD WERKEN UIT ANGST VOOR TERUGVAL IN ARMOEDE 018 DOOD POPIDOOL De zelfdoding van de Zuid-Koreaanse K-pop-zanger Moonbin staat niet op zich. Het Aziatische land kent dramatisch veel suïcides onder jonge mensen. ,,Het is een erfenis van de geschiedenis”, zegt Koreakenner Remco Breuker. In december vorig jaar verscheen een artikel in Nature Communicati ons, waarin grootschalig onderzoek naar de relatie tussen darmbacte- riën en depressieve gevoelens werd gepresenteerd. Een groep weten schappers aan de Erasmus Univer siteit werkte hier sinds 2012 aan. Om te weten welke bacteriën in de darmen voorkomen, werd de ontlasting van duizenden Rotter- sociale media meedogenloos en speelt je leven zich af in een zeer klein kringetje. Niet meteen een recept voor een gelukkig leven. Minder bekend is dat de Zuid- Koreaanse samenleving als geheel ook te lijden heeft onder een groot aantal zelfdodingen. Sterker: in geen enkel rijk en ontwikkeld land stap pen er zo veel jonge mensen uit het leven. Voor heel Zuid-Korea gaat het volgens recente cijfers om 21 suïcides per honderdduizend inwoners. Dat is niet zo veel als in arme landen als Lesotho (87,5 per honderdduizend), Guyana (40,9) of Suriname (25,9). Maar wel beduidend veel meer dan in Nederland: negen zelfdodingen per honderdduizend inwoners. dieren. De publicatie van december laat vooral zien dat de link tussen darmbacteriën en depressie steeds sterker wordt. ,,Ik ben geen psycho loog’’, zegt Kraaij, ,,maar wel ie mand die een dataset kan maken en analyseren. Wat ik tot dusver heb gezien, is dat de link tussen de darm-microbioom en depressie een van de sterke associaties is.” niet vol te houden. Maar iedereen doet het, dat maakt het draaglijk.” Volgens Breuker ligt de kiem van dit arbeidsethos in het verleden van de nog jonge staat. Zuid-Korea be staat pas sinds 1948. In de decennia daarvoor was het Korea een kolonie van Japan, dat het met grof geweld uitbuitte. Na de Japanse nederlaag in de Tweede Wereldoorlog werd Korea gesplitst. Het noorden kwam onder controle van de Sovjet-Unie, het zuiden onder de VS. Het resultaat was een burgeroorlog, die in 1953 eindigde in een gespannen wapen stilstand (de situatie die we nu ken nen tussen Noord- en Zuid-Korea). je moet dit of dat eten. Je moet ge zond eten en gezond leven.” Ook antibiotica, prebiotica en probiotica zijn mogelijk een oplossing. De onderzoeker benadrukt dat deze studie niet de oplossing is voor depressies. ,,Het hele plaatje speelt een rol. Hoe zit je in elkaar, hoe denk je, wat voor tegenslagen heb je in het leven gehad? Maar ook din gen als: hoe gezond leefje en hoe is je microbioom opgebouwd? Dat vervolgonderzoek willen de wetenschappers nog groter maken. Dat betekent dat ze nog meer on derzoeksgroepen samenvoegen en mogelijk samenwerken met de Ver enigde Staten. Competitie Koreakenner Remco Breuker van de Universiteit Leiden woonde een tijdje in Zuid-Korea en zag van dichtbij hoeveel druk mensen zichzelf opleggen. ,,Er is altijd competitie: om op de goede school te komen en op de goede universiteit, en daarna om een goede baan te krijgen. Ik heb er gestudeerd en ik dacht dat ik hard kon werken, maar niemand draait zijn hand om voor een veertienurige werkdag. Het is bijna Gezond eten en leven Waarschijnlijk veroorzaakt niet één, maar een combinatie van bac teriën depressieve gevoelens. Wil je die bacterie ‘wegpesten’, dan kan het veranderen van je voedingspa troon mogelijk helpen. Kraaij: ,,Het is niet dat we nu al kunnen zeggen: Verwoest „Het Zuiden was totaal verwoest”, zegt Breuker. ,,De wens om uit die armoede te raken was zo sterk dat mensen zich soms letterlijk dood werkten: voor het land, voor zichzelf en voor hun kinderen. Zuid-Korea kent ook nu nog het grootste aantal gewerkte uren. Dat heeft veel goeds gebracht. Het is een welvarende samenleving. Maar de prijs is hoog. Niemand wil dode kinderen, maar ook niemand wil weer achterop ra ken. Overigens is ook het aantal zelfdodingen onder ouderen hoog: mensen van 70 en 80 die geen pensioen hebben, dus letterlijk geen geld, en daarom bij hun kin deren moeten inwonen. Ook i daar ligt een enorme druk.” De overheid doet van alles om het tij te keren, zegt Breuker: met preventie op scholen, hulplijnen en campagnes tegen pesten. „Maar het blijft voor veel mensen een dilemma. Minder hard werken redt levens, maar de huidige wel vaart is nog steeds heel veel waard.” Veertienurige werkdag is bijna niet vol te houden, maar iedereen doet het oom (bestaande uit bacteriën, virussen, gisten en schim mels) en depressie begon in 2018. ,,We denken dat het poep-microbioom een rede lijke weerspiegeling is van het darm-microbioom”, zegt Robert Kraaij, mole culair bioloog bij het Eras mus MC. Het onderzoeksveld waar in het geheel aan micro-orga- nismen dat zich in een be paalde omgeving bevindt wordt gerelateerd aan allerlei ziektes bestaat nu een aantal jaar. Het verband tussen darmbacteriën en depressie is al eerder aangetoond, bijvoorbeeld bij dammers en Amsterdammers onderzocht. Ook werden via vragenlijsten depressieve gevoelens gemeten. Daaruit bleek een verband tussen veer tien groepen darmbacte- riën en de- J pressieve ge- JJ voelens. De onder zoekers be gonnen vanaf 2012 met het verza melen van ontlasting, de analyse van de relatie tussen het poep-microbi- oonbin was maar 25 A jaar, toen hij vorige week een einde maakte aan zijn leven. Het nieuws sloeg in als een bom. De zanger van K-pop- band Astro was razend populair: niet alleen in zijn geboorteland Zuid- Korea, maar ook in de rest van de wereld. K-pop (Koreaanse popmu ziek) is een genre dat in vrij korte tijd enorm veel fans kreeg. De verbijstering geldt het feit zelf (jonge succesvolle zanger stapt uit het leven), maar misschien wel meer nog de constatering dat hij in Zuid- Korea de zoveelste in een rij is. De af gelopen jaren werden de fans opge schrikt door de zelfdodingen van on der anderen actrice Jung Chae-Yull (26), zangeres Sulli (25), actrice Yoo Joo-Eun (27) en zangeres Goo Hara (18). Allemaal extreem succesvolle mensen die niet meer bestand waren tegen de druk van het artiesten- bestaan én de moderne tijd, zo luiden de verhalen telkens weer. Showbizzsterren genieten een enorm aanzien in Zuid-Korea. Veel jongens en meisjes willen niets liever dan rijk en beroemd worden, en zijn bereid daar ver voor te gaan. Moon bin bijvoorbeeld speelde op zijn 11de al een rol in een televisieserie, en moest daarna nog een acht jaar du rende training doorstaan voor hij lid werd van Astro. Denk aan het selec tieproces van een show als The Voice, met almaar strenger wordende selec tierondes en dan over een veel lan gere periode. Heb je eenmaal de top bereikt, dan is de druk enorm, zijn de PC MAANDAG 24 APRIL 2023 - Remco Breuker, Koreakenner ROTTERDAM Recent onderzoek toont een relatie aan tussen bacteriën in de darmen en depressieve ge voelens. Uit vervolgonderzoek moet blijken of een mens de pressief wordt van die bacteriën of andersom. Zanger Moonbin werd 25 jaar. FOTO EPA Moonbin (l), vorig jaar met de band Verivery in een muziekshow. FOTO GETTY Praten over gedachten aan zelfdo ding kan anoniem: chat via 113.nl, bel 113 of bel gratis 0800-0113. - Elise Spetter Mark van Assen Rotterdam Prestatiedrang leidt in Zuid-Korea tot groot aantal zelfdodingen f i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13