L voor de hectiek? wi 9 Tata: ‘Geen camera’s’ Ontsnapt met slijptol nen missen - files, volle treinen, asociale mensen in de supermarkt, ‘verplichte’ verjaardagen of eten tjes - zijn nu weer in volle hevig heid terug. ,,En we zijn het in de coronajaren ook een beetje ont wend: al die drukte en sociale in teractie. We hebben ons thuis te ruggetrokken, vinden het moei- lijker om van de bank af te komen. Lekker thuisblijven is vaak de comfortabelste optie. Maar dat be tekent niet dat het leven er op lange termijn aangenamer van wordt. Een feestje waar je eigenlijk geen zin in hebt, blijkt achteraf vaak hartstikke leuk te zijn.’’ We hebben als samenleving wel wat positieve dingen aan de lock downs overgehouden, constateert Glorieux. ,,De visie op werk lijkt bij een deel van de mensen veran derd. We stellen ons leven minder in het teken van onze baan. Veel mensen werken regelmatig thuis. We richten onze tijd efficiënter in: we gaan niet meer een dag op pad naar de andere kant van het land om daar twee uurtjes te vergade ren.’’ vriendin Amy een campertje uit 1991. Het begon in de zomer van 2021 met vier maanden onbetaald verlof en rondreizen door Europa. Dat voelde zo goed dat de twee uiteindelijk allebei hun huis ver kochten. Bijna twee jaar later zijn ze nog altijd met de camper op pad, vertelt Van den Boogaert via de telefoon vanuit Zuid-Spanje. ,,Loskomen van je werk, je agenda en bezittingen voelt deels echt als een bevrijding. Het brengt ook wel nieuwe onrust met zich mee: wat ga ik de komende jaren doen, hoelang kunnen we vooruit met het geld dat we met de hui zenverkoop verdiend hebben? Dat was wennen. Maar het is ook luxe. We kunnen dingen doen die echt leuk zijn. Ik heb een boek ge schreven, dat komt in juli uit. En we hebben tijd om na te denken over wat we willen met ons le ven.’’ Zelensky doet mee op Navo-top Onderzoek gijzeling ’72 documenten.’’ Daarnaast wordt vaker gebruikgemaakt van het paspoort van een an der, zogenaamde lookalike- fraude. ,,Criminelen maken vaak gebruik van een valse identiteit. Soms wordt zelfs plastische chirurgie gepleegd om zoveel mogelijk op ie mand te lijken van wie ze het paspoort gebruiken.’’ De toe name betreft ook valse rijbe wijzen. ,,Die kunnen worden gekocht in andere landen. Het is levensgevaarlijk als mensen geen echt rijbewijs hebben en toch gaan rijden.’’ Raab stapt op om ‘pestgedrag’ Op reis De coronatijd was voor sommigen ook een eyeopener. ‘Het heeft me een paar maanden geleden aan het Keuzes Zo’n radicale verandering als Van den Boogaert aandurfde, is niet voor ons allemaal weggelegd, mochten we het al willen. En een nieuwe lockdown: daar zullen de meesten van ons toch ook niet bij staan te juichen. Maar wat nu als we bepaalde aspecten van toen - rust, tijd, stilte - weer terug zou den willen in ons leven? ,,Uit beperking ontstaat vrijheid, dat vergeten we vaak’’, stelt Glori- eux enigszins cryptisch. Wat hij bedoelt te zeggen: ,,Je kunt tegen woordig elke avond wat leuks doen. Je kunt thuis al het nieuws in heel de wereld volgen, elke serie op Netflix bekijken en elk nieuw album op Spotify beluisteren. Maar als je dat doet, zul je nooit echt rust ervaren. Ga je een boek lezen of een film kijken, leg dan je smartphone weg, dat is al een goed begin. Je moet echt zelf keuzes maken.’’ De hoogleraar vergelijkt het po sitieve gevoel dat sommige men sen aan de lockdowns overhielden met een vakantie in een tentje op een afgelegen berg, waar geen mo biel bereik is. ,,Je kookt op een gammel vuurtje, alles gaat veel langzamer dan normaal. Maar je gaat gewoon tegen een boom aan zitten, pakt een goed boek en denkt: wat is dit heerlijk.’’ De teruggekeerde ratrace wil ik niet meer. Ik kan het ook niet meer, lijkt wel - Lidy Thijsen Recordaantal valse paspoorten en rijbewijzen onderschept De marechaussee heeft vorig jaar een recordaantal van 1598 valse reis-, verblijfs- en iden titeitsdocumenten onder schept aan de Nederlandse grenzen. Een jaar eerder, toen het ging om 1465 valse docu menten, was er ook al een forse stijging te zien van bijna 10 procent ten opzichte van 2020. Het is gissen naar de oorzaken van de toename, al dus een woordvoerder. ,,Het kan te maken hebben met vluchtelingenstromen. Men sensmokkelaars zijn ook actief in het verstrekken van valse denken gezet’, mailt Lidy Thijsen. ‘De teruggekeerde ratrace wil ik niet meer. Ik kan het ook niet meer, lijkt wel. Ik ben dan ook be zig om te kijken hoe ik mijn werkleven zo kan inrichten dat ik rustig kan leven én de hypotheek kan betalen.’ Iemand die de daad zelfs al bij het woord voegde, is Tilburger André van den Boogaert (52). Hij is muzikant, en verdiende zijn geld daarnaast al jaren als hulp verlener van alcohol- en drugs verslaafden. ,,Op een gegeven mo ment wordt dat ook routine. Ik leefde voor mijn gevoel op de au tomatische piloot. Tijdens de lock downs merkte ik hoe fijn het was om tijd te hebben voor andere dingen. Normaal is het de agenda die regeert. Dat wilde ik niet meer.’’ Van den Boogaert kocht met zijn DEN HAAG MÜNCHEN VELSEN SAINT-HUBERT LONDEN RAMSTEIN LONDEN Het was stil op straat toen alle niet-essen- tiële winkels moesten slui ten, door de avondlockdown en het vele thuisblijven. FOTO’S ANP, DCI MEDIA André van den Boogaert en zijn vriendin Amy genieten van het vrije camperleven. PRIVÉFOTO De rechter be slist woensdag of de omgevings- dienst moet stoppen met ca meratoezicht op Tata Steel. Vol gens het bedrijf is de privacy van medewerkers in het geding, de omgevingsdienst wil omwille van de gezondheid rookwolken in de gaten houden. President Volodymyr Ze lensky van Oekraïne neemt deel aan de Navo-top die in de zomer in Litouwen wordt gehouden. ,,Ik ben blij dat hij de uitnodiging heeft aange nomen’’, zei Navo-chef Jens Stoltenberg gisteren. Of Zelensky echt afreist naar de Litouwse hoofdstad Vilnius of via videoverbinding meepraat, is nog onbekend. Oekraïne hoopt op een snelle toetre ding tot de Navo. Dat staat ‘hoog op de agenda’, aldus Stoltenberg. Een internationale commissie gaat de fatale gijzeling van het Israëlische team tijdens de Olympische Spe len van 1972 in München grondig onderzoeken. Vra gen rond verwer king, transparantie en verantwoorde lijkheid zijn te lang onbeantwoord gebleven, meldt de Duitse overheid. De Britse minister van Justi tie, Dominic Raab, stapt op vanwege pestgedrag op het ministerie. De conservatieve politicus zegt dat hij niet an ders kan nu er een rapport ligt over zijn werkwijze, al is hij het oneens met de bevin dingen. ,,Het zal aanzetten tot geveinsde klachten tegen mi nisters en daarmee een ver lammend effect hebben op degenen die namens uw re gering iets proberen te ver anderen - en uiteindelijk op het Britse volk.’’ Tien gedetineer den zijn ontsnapt uit een gevange nis in Saint- Hubert in de Bel gische Ardennen. Ze wisten met een slijptol een gat in een hek te maken. Het is niet bekend hoe ze aan de slijptol kwamen. De ge vangenen zaten vast voor drugs delicten. Red alert in Londen: er is geen tijd te verliezen voor het klimaat, vinden activisten van Extinction Rebellion die een vierdaagse betoging houden bij de Big Ben in Londen. FOTO AP GO ZATERDAG 22 APRIL 2023 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9