L li Hl I 4 - c Heimwee naar de positieve kant van de lockdown, waarom kiezen we nu weer J 11 - fo I i 8 M t' O vijfjaar niet-aangeboren hersen letsel, en doordat het veel stiller was op straat en in winkels vielen veel prikkels van buitenaf, die haar normaal veel energie kostten, opeens weg. ,,Echt heerlijk!’’ Ook mensen zonder gezond heidsproblemen herkennen zich in de woorden van Paffen. Veel Nederlanders zouden liever in een land leven dat wat minder druk, dichtbevolkt, gejaagd en gestrest is, lijkt het. ,,Geen drukte, geen rijen, geen files, geen verplichte verjaardagen’’, schrijft een van hen, die de gedwongen sluiting van winkels en restaurants door een roze bril bekijkt. ,,Door de lockdown hield ik geld over, waar mee ik uitgesteld woningonder- houd heb laten uitvoeren.’’ vermaakt met oude foto’s kijken, een puzzel van duizend stukjes oplossen, cupcakes maken en dan sen met de Nintendo Switch. De laatste vijfjaar heb ik ze nog nooit zo veel onverdeelde aandacht kun nen geven. Ik heb er dan ook stie kem ontzettend van genoten.’’ Freek van Makkelenberg mist de ‘lange lunches met het gezin’ en het elke avond samen thuis dine ren. ,,Het was het laatste jaar dat mijn dochters thuis woonden. Met zoveel quality time ben je snel voorbij de koetjes en kalfjes. We zijn nog veel closer geworden.’’ Ook veel genoemd: de natuur die opleefde omdat de mensen het tijdelijk wat rustiger aan deden. Verschillende lezers herinneren zich luchten die blauwer waren dan voor en na corona. De stilte tijdens wandelingen - vooral die met de hond toen de avondklok van kracht was - is iets wat som migen niet snel zullen vergeten. ,,Zo’n relaxte sfeer, en dan de uil tegenkomen die zijn avondrondje door de straat maakte, genieten!’’, blikt Dolly Schellingerhout vol verrukking terug. Ignace Glorieux kan zich het ge voel van de lockdown-nostalgici wel voorstellen. Hij is hoogleraar sociologie aan de universiteit van Brussel en onderzocht tijdens de coronaperiode hoe Vlamingen hun tijd besteedden. Uit zijn stu dies bleek dat mensen tijdens de lockdowns inderdaad meer tijd hadden voor zichzelf en hun naas ten, en dat ze dit over het alge meen best prettig vonden. „Tege lijk denk ik dat we die tijd nu wel een beetje idealiseren. Met name de eerste lockdown voelde voor sommigen van ons misschien wel dadig aan. Het was toen lente, mooi weer, buiten was er stilte. Dat was aangenaam.’’ Legeagenda Niets móéten, niets hóéven, ook dat is mensen die positief op de lockdowns terugkijken meer dan goed bevallen. Charlotte Broer is een alleenstaande, fulltime wer kende moeder. Ze noemt de lege agenda ten tijde van de lockdown ‘een verademing’. De twee weken dat ze met geringe coronaklachten verplicht thuiszat noemt ze zelfs ‘hemels’. ,,Ik was thuis met mijn twee dochtertjes. We hebben ons Donkere randjes Maar mensen hebben de neiging om het goede van dat soort bijzon dere periodes te onthouden, stelt Glorieux. ,,Over autoloze zonda gen wordt ook vaak heel positief gesproken. Terwijl de aanleiding daarvoor niet leuk was. Zo is het bij de lockdowns ook. Mensen denken terug aan de dagen van rust en aandacht voor elkaar, maar vergeten de donkere randjes. De onzekerheid, de kinderen die niet naar school konden, het feit dat je niet eens op een terrasje mocht zitten.’’ Wat natuurlijk wel zo is, erkent de Belgische hoogleraar: dingen die mensen prima bleken te kun- Ik denk dat we die tijd nu wel een beetje idealiseren HF® atuurlijk, er kwamen ook boze reacties binnen op de oproep die deze krant een paar we ken geleden plaatste. Want lockdownheimwee, hoe krijg je het woord überhaupt uit je ‘fokking toetsenbord’? Pro beerden wij hier nu de corona lockdowns, waarin mensen op last van de overheid beperkingen kre gen opgelegd en ondernemers de deuren moesten sluiten, te ver heerlijken? Of hadden we soms last van het stockholmsyndroom, waarbij het slachtoffer (lees: het volk) sympathie krijgt voor de gij zelnemer (de overheid)? Toch waren berichten van Ne derlanders die bij zichzelf wél wat heimwee bespeurden veruit in de meerderheid. De lockdowns mo gen in het land veel boosheid heb ben losgemaakt, bij een deel van de bevolking blijven vooral ook positieve ervaringen hangen. ,,Ik mis de lockdown echt, wat was de wereld ineens overzichtelijk, rus tig en geordend’’, mailt Kim Paf fen bijvoorbeeld. Ze heeft sinds De coronalockdowns brachten Nederland een hoop ellende. Toch zijn er ook Nederlanders die de tijd van toen misSen. Nou ja, bepaalde aspecten van de lockdown dan toch: rust, ruimte en tijd voor jezelf en je naasten. ,,Ik heb er stiekem ontzettend van genoten.’’ S f 'M, ijl - KW S i Chris van Mersbergen Ignace Glorieux. FOTO PHOTO NEWS - Ignace Glorieux, hoogleraar sociologie H ZATERDAG 22 APRIL 2023 GO Die heerlijke rust en overzichtelijkheid. II o. f/ T K i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8