M 7 c Kater voor wijnboeren: vraag droogt op door inflatie en gezonder leven iMhf7TalJ De cijfers In heel de wereld - ook in Nederland - drinken mensen steeds minder wijn: de prijzen zijn flink gestegen én mensen letten op hun gezondheid. „Nederlanders leven bewuster en drinken bewuster.’’ In restaurant Bouwkunde, in het cen trum van Deventer, staan diamant- haas en ‘flower sprouts’ op de menu kaart, maar héél veel gasten komen speciaal voor de wijn. ,,We zijn echt een wijnrestaurant’’, zegt mede-eige- naresse en sommelier Heleen Boom. Haar wijnkaart is maar liefst elf pagi na’s lang. ,,Ik merk elke dag dat Nederlanders minder gaan drinken’’, vertelt Boom, die vorig jaar werd uitgeroepen tot beste sommelier van Nederland. ,,De prijzen zijn flink gestegen. Een fles bourgogne die ik twee jaar geleden voor 12 euro kon inkopen, kost me nu 16 euro: dat is een stijging van 33 pro cent.’’ Naast de prijs laat de Nederlandse consument zich ook leiden door de gezondheid. Matig (of niet) drinken is beter voor het lichaam. 9 procent meer dan in 2021 en het hoogste bedrag ooit.’’ bijna drie keer zoveel’’, zegt Kerstens. Sommelier Heleen Boom: ,,Er wordt in de wereld nu meer wijn ge produceerd dan er wordt gedronken. Daar mag in de sector wel wat meer oog voor komen. Soms moet je wijn gaarden gewoon rooien, druiven stokken kappen. Maar dat is een boodschap die veel wijnboeren niet graag horen.’’ In nota bene Bordeaux - misschien wel ’s werelds wijn-epicentrum - is wél de knop omgezet. Wijnboeren gingen daar vorig jaar de straat op omdat er voor de goedkopere bor- deauxwijnen geen kopers meer te vinden zijn. ,,We produceren hier een half miljoen hectoliter teveel’’, zei een van hen. In oktober is het daarom tijd voor een vinologische re volutie: er wordt begonnen met het rooien van bordeauxwijngaarden. De wijnboeren die meedoen krijgen een schadevergoeding. Kwaliteit ,,Veel klanten drinken minder en be talen dan liever iets meer voor één heel goed glas. De kwaliteit telt meer dan de kwantiteit. Er zijn ook steeds vaker klanten die géén wijn drinken. Die zeggen bijvoorbeeld: het is door de week en ik drink alleen in het weekend. En er komt steeds meer vraag naar alcoholvrije wijnen. Daar hebben we er maar ééntje van op de kaart, dus daar moet ik me de ko mende tijd echt verder in verdiepen.’’ Flessentekort Olaf Kerstens, met zijn familiebedrijf wijnimporteur in Den Haag en hof leverancier, kreeg vorig jaar te maken met alle problemen en prijsstijgin gen waar het OIV over rapporteert. ,,Veel glas werd geproduceerd in Oe kraïne. Dat is weggevallen door de oorlog, dus zijn er tekorten aan fles sen. Vroeger bestelde ik weleens een partij wijn en die kwam dan na drie dagen. Nu moet ik soms maanden wachten: de wijn is er wel, maar er zijn gewoon geen wijnflessen.’’ Nederlanders letten niet alleen maar op de portemonnee, zegt Ker stens. ,,Mensen denken meer aan hun gezondheid. Ze leven bewuster en drinken bewuster. Ze trekken niet meer automatisch, zonder na te den ken, elke dag een fles open.’’ Nederland importeerde volgens de OIV vorig jaar 6 procent minder wijn uit het buitenland dan het jaar er voor. De Nederlandse wijnconsump tie zou met 3 procent zijn gedaald. ,,Nederlanders zitten daarmee in de middenmoot: de Portugezen drinken Niet alleen de Nederlanders drinken minder. In heel de wereld is de wijn consumptie in 2022 licht gedaald, blijkt uit cijfers van de internationale wijnorganisatie OIV in Parijs. In to taal werd 232 miljoen hectoliter ach terover geklokt, 1 procent minder dan het jaar ervoor. ,,Al sinds 2018 is sprake van een da ling’’, schrijft de OIV. ,,Het begon met een sterke afname van de con sumptie in China. Daarna waren het corona en de lockdowns die tot af name leidden. En in 2022 waren er flinke prijsstijgingen.’’ Volgens de OIV is wijn gemiddeld maar liefst 15 procent duurder gewor den. ,,De kosten van de productie en van de distributie zijn gestegen door de oorlog in Oekraïne en door de energiecrisis, samen met leverings- problemen.’’ Die prijsstijgingen hadden een op vallend effect: de klant kocht minder, maar betaalde meer. De mondiale wijnproductie daalde met 1 procent tot 258 miljoen hectoliter en de wijn export daalde zelfs met 5 procent tot 107 miljoen hectoliter. Maar, conclu deert de OIV: ,,De mondiale omzet kwam uit op 37,6 miljard euro: dat is Er komt ook steeds meer vraag naar alcoholvrije wijnen - Heleen Boom, uitgeroepen tot beste sommelier van 2022 Een wijnboer plukt druiven voor riesling op zijn wijngaard in Rique- wihr, in de Elzas. FOTO GETTY IMAGES Per hoofd van de bevolking drinken Portugezen de meeste wijn: 67,5 liter per persoon per jaar. Fransen staan op de twee de plaats met 47,4 liter, Neder landers op de tiende plaats met 24,5 liter. De meeste wijn wordt gepro duceerd in Italië: 49,8 miljoen hectoliter in 2022. Frankrijk staat op de tweede plaats, Spanje op de derde plaats. De meeste wijngaarden liggen in Spanje: 955.000 hectare. Frankrijk staat op de tweede plaats, China op de derde. Frank Renout Bordeaux Een glaas minder wijn maar wel heel goede graag GO ZATERDAG 22 APRIL 2023 fik/ i i 4 i s k o:-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 7