ouders houdt kind Gas en stroom weer voor een vaste prijs ‘Groeiend aantal thuis van school’ Er wordt gejuicht voor De Mos, maar doe dat vooral voor de rechter 6 ÖZCAN AKYOL Gratis Energie Alert welkom bij independer Binnenkort kan je eindelijk weer vaste energiecontracten vergelijken. Het grote voordeel van zo’n energiecontract met vaste stroom- en gasprijzen? Wat dacht je van rust in je hoofd? Met een vast energiecontract weetje watje betaalt. Zonder variabele verrassingen aan het eind van de maand. Meld je nu alvast aan voor de Gratis Energie Alert. genaaid voelen door overijverige ambtenaren die hun electorale voorkeur niet waardeerden. Om die reden werd Richard de Mos vlak voor het weekend de grote winnaar en leed het Openbaar Mi nisterie een ongekende nederlaag, waarbij het op dit moment, als ik deze column schrijf, nog maar de vraag is of het zich daarbij neerlegt en niet in hoger beroep gaat. Toch zou ik graag een andere winnaar uit willen lichten: de rechter. Veel te vaak hebben we de afgelopen maanden in toespraken van politici en op sociale media kunnen lezen dat onze rechters corrupt zouden zijn. De linkse kliek zou de dienst uitmaken bij Vrouwe Justitia. Die suggestie werd gisterochtend eventjes koel bloedig gelogenstraft door men sen die simpelweg hun werk de den. We mogen onze democratie weleens wat vaker koesteren in plaats van te vervallen in allerlei belasterend taalgebruik. Wie voor Richard de Mos juicht, mag dat ook meteen doen voor de onafhankelijke rechtspraak. Die kan in deze ruige tijd wel een op steker gebruiken. Minister Dennis Wiersma (On- Het was een mooi moment, maar ik begreep niet direct waarom ik dat zo voelde, want veel emoties heb ik nooit bij deze zaak gehad. Behalve dan dat ik altijd geksche rend heb gezegd dat ze Richard de Mos een prijs voor het aanjagen van diversiteit en inclusie moeten geven, omdat zijn vrienden in dit dossier een Marokkaanse en Turkse achtergrond hebben. Hoe dan ook, de rechterlijke macht - vaak geplaagd in de afge lopen jaren - somde op wat er was gebeurd in deze kwestie en gaf ter loops het Openbaar Ministerie er- vanlangs, vanwege het feit dat het zich zou hebben laten leiden door kokervisie. Dat is nogal wat. De uitspraak werd breed uitgemeten en tien duizenden mensen die op Richard de Mos en consorten hebben ge stemd, zullen zich nu ongetwijfeld M We mogen onze democratie weleens wat vaker koesteren p het moment dat Richard de Mos werd vrijgesproken van alles wat hem ten laste was gelegd, ontstak hij in grote vreugde en opluchting, net als zijn medeverdachten. Buiten de recht bank klonk er gejuich van sympa thisanten. De rechter, cool van karakter, bleef stoïcijns oplezen waarom het Openbaar Ministerie ernaast zat, feitelijk uitgelegd aan de hand van zijn eigen bevindingen, die haaks stonden op de interpretatie van de aanklager. erkennen, blijkt uit het onderzoek door Argos. Steeds meer ouders trekken zich sowieso niets aan van het systeem. Zij verklaren zich soeverein. Deze mensen doen zelfs niet officieel een be roep op vrijstelling. ,,Ouders zijn mondiger gewor den. Ze gaan minder mee in het systeem en denken vooral: wat is goed voor mij en voor mijn kind?’’, Voor ieder kind geldt tot de leef- stelt onderwijsjurist Carolien de tijd van 16 jaar leerplicht. Het is Bruin tegen Argos. Uit navraag bij voor ouders echter mogelijk om leerplichtconsulenten blijkt dat vrijstelling van de leerplicht te zij bezorgd zijn over deze trend, krijgen, op basis van hun geloofof want kinderen met een vrijstel- denkrichting. Zij kunnen hun ling hoeven niet naar school en kind dan onderwijs in de thuis- niemand controleert of zij thuis- omgeving bieden, is de bedoeling. onderwijs krijgen. Deze route wordt steeds popu- Het Openbaar Ministerie laat lairder: het aantal kinderen met Argos weten dat ouders een be- een vrijstelling is flink toegeno- roep op vrijstelling moeten toe men: van 575 kinderen in het lichten en concreet moeten ma- schooljaar 2013-2014 tot 1771 kin- ken. ,,Het OM brengt regelmatig deren in het schooljaar 2021-2022. zaken naar de rechter. Daar volgen De toename zit vooral bij ouders ook veroordelingen uit voor ou- die aangeven holistisch ofchriste- lijk te zijn en op basis daarvan in de directe omgeving geen school derwijs) noemt de toename van kunnen vinden die bij hun le- het aantal kinderen met thuison- vensovertuiging past. derwijs ‘ongemakkelijk’ en zegt Er zijn zelfs ouders die hun dat hij het belangrijk vindt dat er kroost de gang naar school ont- regels worden opgesteld voor het zeggen omdat ze de overheid niet thuisonderwijs. Y @OzcanAkyol Zorgverzekeringen, autoverzekeringen, hypotheken, woonverzekeringen, mobiele telefonie, internet, energie en meer Ouders maken vaker gebruik van het recht om hun kind thuis te onderwijzen. Dit blijkt uit on derzoek door radio- en tv-pro- gramma Argos. Leerplichtamb tenaren maken zich zorgen of kinderen wel onderwijs krijgen. ders.’’ Edwin van der Aa Utrecht ZATERDAG 22 APRIL 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 6