3 dagen Veluwe Nederlands straks weer de hoofdtaal in het onderwijs, ook voor internationale studenten 4 Strafadvocaat Inez Weski (68) is gisteren gearresteerd. Het Openbaar Ministerie onderzoekt of zij onrechtmatig informatie heeft doorgespeeld aan de vermoede criminele organisatie rond Ridouan Taghi. DOORSPELEN INFORMATIE gegeven die hij in de EBI moest lezen advocaat zijn in de zomer van 2022 ontstaan toen een update beschik baar kwam met ontsleutelde be richten van SkyECC.’ Youssef Taghi kreeg zijn straf keld. Het OM ziet sterke aanwijzin gen dat ook Weski door naasten van Taghi onder druk is gezet andere informatie door te spelen dan zij in haar rol als raadsvrouw mocht. Het OM erkende dat een besproken proces-verbaal over een ‘geheim houder’ ging, maar Weski’s naam werd niet genoemd. De rechtbank voorzitter gaf de strekking van het document weer: twee familieleden van Ridouan Taghi zouden in ver sleutelde gesprekken hebben ge sproken over de mogelijkheid dat Weski USB-sticks de EBI heeft bin nengebracht. Justitie stelde daarop ‘niet de be vestiging’ te hebben dat Weski via USB-sticks informatie de EBI in en uit heeft gebracht. ,,We weten het niet’’, aldus een van de twee officie ren van justitie destijds. ,,Er is ook geen actiefnader onderzoek gedaan om te kijken of het zou kunnen kloppen.’’ De voorzitter las vervol gens de conclusie voor van het on derzoeksteam, dat overtuigd lijkt te zijn van een rol van Weski. ‘Het kan niet anders dan dat dit via mr. We- ski is gebeurd.’ Die aanwijzingen bestaan uit on derschept berichtenverkeer. Zo be spreken familieleden van Ridouan Taghi in juni 2020 dat ze een bevei ligde USB-stick aan Weski hebben gegeven. De bedoeling is dat zij de informatie op de stick in de EBI laat Met dat plan tegen de verengel sing van het onderwijs is het kabinet gisteren naar buiten gekomen. Volgens minister Rob bert Dijkgraaf van Onderwijs vergroot een betere beheersing van het Nederlands de kansen op de arbeidsmarkt. Hij wil dat stu denten na hun studie niet alle maal vertrekken. lezen aan Ridouan Taghi en vervol gens zijn antwoorden terugkoppelt naar de familie. ‘Als ze het vrijdag meeneemt, zou super zijn. Dan hebben we een reactie binnen een week. Het zou top zijn als ze het uit print.’ Ook is er communicatie tussen de oudste zoon van Ridouan Taghi en de Italiaanse maffiabaas Raffaele Imperiale van 18 november 2020. Daarin zegt de zoon dat hij contact heeft gehad met F. (father, volgens de politie). Vervolgens wordt een bericht over financiën en kenne lijke drugshandel doorgestuurd, dat dwingend van toon is en waarin veelvuldig de term ‘sir’ valt. De re cherche ziet hierin een aanwijzing dat het bericht van Ridouan Taghi afkomstig is. Ook is sprake van ‘my son’, ‘my family’ en ‘I am in jail’. Advocaat Seebregts sprak van ‘een parallelle communicatielijn’ De nieuwe taalmaatregelen ko men in een wetsvoorstel te staan waar Dijkgraaf mee komt. Daarin wordt vastgelegd dat Nederland de hoofdtaal is en andere talen, zoals Engels, de uitzondering. De afgelopen jaren kwam er veel kritiek op universiteiten en hogescholen die vaker opleidin gen alleen in het Engels aanbo den om internationale studenten te trekken. Een eerder wetsvoor stel, dat opleidingen opdroeg de noodzakelijkheid aan te tonen van een wisseling van de voertaal van Nederlands naar Engels, gaat de prullenbak in. die teruggaat tot medio februari 2020: ruim een jaar voordat Youssef Taghi de EBI voor het eerst binnen ging. Volgens hem zegt de gang van zaken iets over de druk die Ridouan Taghi kan uitoefenen. ,,Inez Weski is een kundige advocaat. Ze doet dit werk al heel lang. Ze is integer. Ook een krachtige persoonlijkheid. We zien in het dossier aanwijzingen dat ze dit liever niet doet. Maar we zien ook aanwijzingen dat ook zij niet bestand is tegen de druk van deze man.’’ Het aantal internationale studen ten stijgt al jaren. Afgelopen stu diejaar waren dat er 115.000: 3,5 keer méér dan in 2005-2006. Dat levert steeds meer problemen op: er zijn niet genoeg studentenka mers, de werkdruk voor docenten wordt hoger en Neder landse studenten die zich aan melden voor een opleiding vissen steeds vaker achter het net door dat de toestroom uit het buiten land groot is. De Tweede Kamer roept al langer om maatregelen, maar minister Dijkgraaf stelde een plan van aanpak telkens uit. Incl. diner! Ontkennen Weski, verontwaardigd, ontkende de aantijgingen met klem. ,,Er wordt hier over mijn rug verdedi ging gevoerd. Dit is verschrikkelijk. De uitspraken van Seebregts verba zen mij. Het is allemaal uitgezocht door justitie en bleek geen juiste veronderstelling.’’ Ingewijden stel- Weski wordt ook verdacht van deelname aan een criminele orga nisatie, die bezig is met internatio- Doorzocht nale drugshandel en witwassen, en Onder leiding van de rechter-com- het schenden van geheimen, aldus missaris zijn gisteren het kantoor in het OM. Rotterdam en de woning van de ad- De advocaat van Ridouan Taghi vocaat doorzocht. Het Openbaar (en van nog twee andere verdach- Ministerie heeft de deken van de ten) in de grote liquidatiezaak Ma- Orde van Advocaten op de hoogte rengo kwam prominent voor in het gesteld van de aanhouding van de onderzoek naar de in januari tot 5,5 advocaat. Weski werd volgens inge- jaar cel veroordeelde neef en advo- wijden gisteren verhoord en zit in caat Youssef Taghi. ‘De advocaat volledige beperkingen. wordt verdacht van misbruik van Al op een zitting in juli 2022 in de haar positie door berichten van de zaak van Youssef Taghi werd sterk criminele organisatie van en aan gesuggereerd dat ook Weski verbo- haar gedetineerde cliënt door te ge- den informatie had doorgespeeld. ven’, schrijft het OM in een persbe richt. ‘De verdenkingen tegen de C Familie van Ridouan Taghi zou een beveiligde USB-stick aan omdat hij als ‘boodschappen- Weski hebben jongen’ van Ridouan Taghi maan denlang berichten in en uit de Extra Beveiligde Inrichting had gesmok- fit 4 dagen Duitsland Thermaalbad Arcen www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocpg W *j - Advocaat Inez Weski gearresteerd DEN HAAG Internationale studenten die aan Nederlandse universiteiten en hogescholen studeren, moe ten ook Nederlands leren. Dan is de kans groter dat ze na hun studie in Nederland blijven. - Hanneke Keultjes PP- Paul Vugts Wouter Laumans Rotterdam s -****•• I >- V.a. Mooi hotel met groot terras in historisch Amersfoort, bij de rustgevende Veluwe! O ZAtERDAG 22 APRIL 2023 GO 4* Fletcher Hotel-Restaurant Amersfoort (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (hoofdgerecht), wifi en parkeren Tip! De Eemlijn Fietsboot naar Spakenburg exclusief toeristenbelasting 3,- p.p.p.n. 4* Hotel Dampfmühle (Z8) Parkhotel Bad Arcen, Limburg (8,4) 3 nachten incl. ontbijtbuffet v.a. 1 nacht incl. ontbijtbuffet v.a. Gratis parkeren en sauna O 41 Incl. toegang Thermaalbad 4950 Tip! Xanten en Wesel Aankomsten t/m juli op=op incl. toeristenbelasting P-P' excl. toeristenbelasting 3,15 p.p.p.n. P’P’ Prijs op basis van 2 personen en beschikbaarheid, exclusief 20,- reserveringskosten en toeristenbelasting - 1 G.' 4 jp 4 M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 4