M in r*- WJL 3 Advocaat Plasman: ‘Zeperd voor het Openbaar Ministerie’ Reacties op uitspraak CORRUPTIEZAAK Richard de Mos haalt na jaren bungelen voorlopig zijn gelijk: de rechter spreekt hem vrij van corruptie en omkoping. Het vonnis is een zware domper voor het OM, dat zich beraadt of het de zaak moet doorzetten. Hij kwam, won verkiezingen, werd plots corruptieverdachte en is nu alsnog vrijgesproken. Ri chard de Mos (46), van de lokale politieke partij Groep de Mos/Hart voor Den Haag, is niet corrupt of omgekocht, oordeelt de rechter na jaren onderzoek en tien zittings dagen. De ex-wethouder van Den Haag (2018-2019) was dus niet de baas van een crimineel syndicaat, zoals het OM beweert, maar slechts de leider van een politieke partij die dichtbij ondernemers en burgers opereert. Met dat oordeel vernietigde de rechtbank in Rotterdam gisteren het complete corruptieverhaal van het OM én reanimeerde het de be stuurskracht van De Mos en co, de afgelopen jaren verbannen tot de oppositiebanken in het stadhuis van Den Haag. de wenkbrauwen doen fronsen, maar voor een uitgekookt plan om invloed te kopen en de onderne mers te bevoordelen, is geen be wijs. ,,Wie het dossier voor het eerst leest, denkt: die ondernemers hebben een dikke vinger in de pap bij de partij’’, zei rechtbankvoor zitter Jacco Janssen. ,,De getapte gesprekken en appjes ondersteu nen dat onderbuikgevoel. Maar als je uitzoomt, zie je: een kwade be doeling blijkt er niet uit. De dona ties lijken gedaan uit goede bedoe lingen. Met de beste wil van de wereld kan niet worden vastge steld dat de positie van De Mos en zijn collega één op één door de partijdonaties is verbeterd’’, sprak de rechter. Er waren innige banden met de donateurs en er was bemoeienis, maar het OM heeft niet aange toond dat de donerende onderne mers ‘exclusief en evident’ voor deel kregen, vindt de rechter. steeg er gejuich op vanaf de pu blieke tribune, waar meegereisde fans van De Mos zaten. De hoofd verdachte kreeg tranen in de ogen, omhelsde de andere verdachten. ,,Ik heb altijd naar eer en geweten gehandeld, ik heb altijd vrijspraak aangekondigd’’, zei De Mos na af loop. ,,En dan gebeurt het ook, dat is ontlading. Je wordt uitgesloten, je bent zwartgemaakt. Het was een nachtmerrie, die is nu voorbij. We moeten vooruitkijken. We willen weer meebesturen in Den Haag.’’ Andere partijen zullen daar niet happig op zijn. Ook roept De Mos het Om op om niet in ho ger beroep te gaan. ,,Zie af van ho ger beroep, houd die stad niet nog langer in een wurggreep.’’ Bewijs Het OM beraadt zich daar nog op. Voor Justitie is de vrijspraak een zware domper, de aanklagers wa ren overtuigd van de corruptie zaak. De persofficier van justitie noemt de uitspraak dan ook ‘te leurstellend’: ,,We vinden dat er wel genoeg bewijs is. Maar we moeten echt goed gaan lezen wat het vonnis is, ook als de emoties wat gezakt zijn.’’ De aanklagers hadden hoog in gezet bij deze zaak en eiste bijna twee jaar onvoorwaardelijke cel straf voor De Mos, ook zou hij vier jaar lang geen wethouder mogen zijn. Het onderzoek duurde jaren, het dossier telt 15.000 pagina’s. Voor het OM bleek daaruit dat de politieke partij door de onderne mers gebruikt werd als vehikel voor winst. In ruil voor donaties in de partijkas kregen de onderne mers voorrang en voordeel. Maar de rechtbank ging daar dus totaal niet in mee. Betrokken on dernemers bij lokale politiek is juist een goede ontwikkeling, stelde de rechter. ,,Die moeten niet afgeschrikt worden door een cor- ruptieverdenking. Maar transpa rantie daarover is belangrijk.’’ Een nieuwe wet moet dit regelen. Buffelde Al die tijd ontkenden de betrokke nen schuld en beweerde De Mos zelf dat hij ‘naar eer en geweten buffelde voor de stad’. Wat het OM als criminele vriendjespolitiek be stempelde, is slechts ‘ombudspo- litiek dichtbij mensen’. En de rechtbank volgt die rede nering: verdachte afgetapte ge sprekken en appjes uit het dossier en de verklaringen kunnen soms Hoger beroep Ik ben uitgesloten, zwartgemaakt. Maar we moeten vooruit, willen weer meebesturen Daarbij moet eventuele schimmigheid rond par tijdonaties opgelost worden met wet- en regelgeving, daar voor is het strafrecht niet de oplos sing. Toen Janssen concludeerde dat alle verdachten vrijuit gingen, l jPlfcg JE- i IK - Michiel van Gruijthuijsen - Richard de Mos, raadslid De raadsman van Richard de Mos en Rachid Guernaoui is blij dat de strafzaak is geëin digd in volledige vrijspraak van corruptie en omkoping. „Deze uitspraak hadden we wel ver wacht. Vooral omdat ze zelf weten wat er is gebeurd en vooral wat er niet is gebeurd”, vindt Plasman. ,,Ik vind wel dat deze zaak zo nooit had mogen lopen. Dat is alleen aan het OM te wijten en als het dan gigan tisch mislukt om de verdenkin gen te bewijzen, dan mag je wel van een zeperd spreken.” „Jammer dat mijn cliënt, Den Haag en de Haagse bevolking zolang op deze uitspraak moesten wachten en een formatie zagen misluk ken”, vindt Plasman. ,,Het is een fenomeen dat wel vaker bij het Openbaar Ministe rie voorkomt: ze hebben een trein gestart, meestal een die- seltrein, en die was niet meer tot stilstand te brengen.” Als jurist houdt hij een glimlach over aan de vrijspraak. ,,Bij vrij spraak is dat meestal bij ge brek aan bewijs. Zo kan het zijn dat iemand vrijgesproken wordt die wel schuldig is. Eigenlijk hebben ze met de vrijspraak hun onschuld vastgesteld.” Een geëmotioneerde Richard de Mos viert zijn overwinning in de rechtszaal. foto anp Het Openbaar Ministerie vindt de vrijspraak ‘zeer teleurstel lend’, zegt een woordvoerder. ,,We zien dat de visie van het OM en de rechtbank 180 gra den tegenover elkaar staan. Nu is het moment aangebroken om het vonnis verder te bestude ren en te bekijken of er aanlei ding is om in hoger beroep te gaan”, zegt een woordvoerder. „Daar is meer voor nodig dan kennisnemen van de uitkomst. We gaan de uitspraak en de motivering goed bekijken en dan een conclusie trekken.” Niels Klaassen Lex de Jonge Rotterdam/Den Haag Een ‘zeperd’, ‘gigantisch mislukt’ en een ‘dieseltrein’ die niet meer gestopt kan worden. Advocaat Peter Plasman kraakt harde noten over het werk van het Open baar Ministerie (OM) in de strafzaak tegen de oud-wet- houders. Het OM spreekt van een ‘zeer teleurstel lende’ vrijspraak. Luister ook naar de podcast 7' O, o, De Mos op de website van deze krant /podcast Vrijspraak Richard de Mos ‘Nachtmerrie is nu voorbij’ GO ZATERDAG 22 APRIL 2023 Mr i T i- I g

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3