Faillissement van staalbouwer kost geen Zeeuwse banen Martin en Nico schenken een lied aan de Pelgrimskerk in Haamstede Monnikenwerk 11 Camerateam kostte de provincie 7200euro V CORDEJONGE Dat blijkt uit antwoorden van Gedeputeerde Staten op vragen van Francois Babijn (Partij voor Zeeland). Het nieuwe video- en stemsysteem dat de provincie in september vorig jaar in gebruik nam, bleek al snel niet feilloos. Een fout in het systeem van de leverancier schopte 11 november een Statenvergadering in de war. Op 10 maart ging het opnieuw mis. Door de storing faalde de stemcomputer zodat er niet kon worden gestemd. Waar het aan lag - technisch malheur of een menselijke fout - heeft de provincie niet kunnen achterha len. Om te voorkomen dat tijdens de laatste Statenvergadering in oude formatie een stemming weer in de soep zou lopen, huurde de provincie voor 28 en 29 maart zekerheidshalve een ca merateam als ‘back up’ in. Maar het video- en stemsysteem werkte dit keer vlekkeloos. ASK Romein nam Hillebrand in 2016 over en haalde zo een brug- genbouwspecialist in huis. Twee jaar terug voegde ASK Romein zijn Vlissingse vestiging samen met het Middelburgse Hillebrand. Ze be trokken de loodsen van de voorma lige scheepswerf De Donge in Vlis- singen-Oost. Het Roosendaalse be drijf had grote verwachtingen van Hillebrand dat door de ligging aan diep vaarwater veel grotere brug gen zou kunnen bouwen. Trouwe sjouwers ,,De tekst, het verhaal en de lied jes zijn speciaal geschreven voor de Protestantse Gemeente Schou wen aan Zee. Ik heb collega’s van de GGD, toen ik afscheid nam, ook een musical cadeau gedaan. Het was zo grappig hoe het over deze werkkring ging, dat vroeg gewoon om meer. In het kort: de musical vertelt het verhaal van Roos en Pim. Roos is een actief lid van PKN Schouwen aan Zee. De leden houden de boel draaiende, door weer en wind. Ook als het tij tegenzit, gemeenteleden ouder worden en de spoeling dun wordt. Het zijn trouwe sjouwers, doorzetters die erin geloven en die ervoor gaan. Pim is net op Schouwen komen wonen en heeft helemaal niets met welke kerk dan ook. Wel zoekt hij naar zin, gemeenschap en inspiratie. Zou er een club bestaan die aan deze behoefte voldoet? Vindt hij een plaats om geïnspireerd te worden? Als de wegen van Pim en Roos elkaar kruisen, heeft dat onverwachte en spannende ge volgen. We zullen er hier op Schouwen allemaal iets in her kennen.” onze nalatenschap stukje bij beetje wordt besteed aan wat de PKN Schouwen aan Zee of de Re monstrantse Kerk in Sommels- dijk op dat moment nodig heb ben. Onze motivatie? Mensen die niks met kerken hebben, kunnen er smalend over doen. Wij willen laten zien dat het een plek is waar mensen hun drive vinden om naar elkaar om te zien, goede din gen te doen. Niet dat we heel rijk zijn, maar we leven zuinig, heb ben ooit geïnvesteerd in recrea tiewoningen en Nico heeft door deel te nemen aan veilingen een collectie waardevolle objecten opgebouwd. Een bijverschijnsel van ’s nachts niet slapen. Wan neer de laatste van ons beiden is overleden gaat de stichting pas echt aan het werk. Nu draaien we wat proef, om zo een beeld te krij gen van wat we ons voorstellen. In de toekomst wordt jaarlijks de helft van de inkomsten uit de na latenschap aan de stichting toege voegd en de andere helft wordt uitgegeven aan wat de kerken op dat moment nodig hebben. We komen in beide kerken graag. Onze levensverbintenis is ingeze gend in de Remonstrantse kerk, nog voor er een burgerlijk huwe lijk tussen mensen van hetzelfde geslacht mogelijk was. Ook in Haamstede voelen we ons erg op onze plaats.” Doorstart? Vorige week viel het doek voor het overgrote deel van ASK Romein. Het personeel van de failliete Ne derlandse onderdelen van ASK Ro mein is ontslag aangezegd. Het gaat om 322 werknemers, staat op de website van één van de twee cura toren. Zij onderzoeken nu de moge lijkheden voor een doorstart of overname van de failliete activitei ten. Daarom houden ze vooralsnog radiostilte. Niet alle onderdelen van ASK Ro mein zijn failliet verklaard. Ondui delijk is of het engineeringsbureau Duwi in Sluiskil, waar een handvol mensen werkt, de dans is ontspron gen. Het staat in elk geval niet ver meld op de website van de curato ren. Erfenis versnipperd Hoezo geven jullie een cadeautje aan de kerk? ,,Als we doodgaan la ten Nico en ik geen kinderen na”, vervolgt Martin. ,,Onze erfenis zou versnipperd worden over nichtjes en neefjes. Er gaat veel naar de belasting en er blijft voor ieder individu bijna niks over. Wanneer een goed doel in één keer een groot bedrag uit onze nalatenschap krijgt, is het weg- weg. Het één, maar ook het ander lijkt ons niks. Daarom hebben we stichting De Vaanhoek opgericht. Het is notarieel vastgelegd dat at zou jij willen geven aan de mensen met wie je je levensbeschou wing deelt? Gewoon voor het ple zier volgende week zaterdag bij voorbeeld? Als een voorproefje op wat je wilt nalaten als je dood bent? Zaterdagmiddag 29 april vanaf 14.30 uur spelen verteller Kees Posthumus en accordeonist Juul Beerda hun voorstelling Protes tants Gemeente Schouwen aan Zee, de musical in de Pelgrimskerk in Haamstede. De toegang is vrij. Een cadeautje van Nico Vaandra ger en Martin van der Hoek. Hillebrand International BV staat wel in de lijst van failliet verklaarde vennootschappen van de Roosen- daalse staalbouwer ASK Romein. Op de website van Hillebrand wordt ook verwezen naar de cura toren. ASK Romein verkocht de productielocatie in Vlissin- gen-Oost echter begin februari aan Smulders. Volgens een woordvoerder van het Belgische staalbouwbedrijf is toen ook het voltallige personeel mee verhuisd. ,,Die zijn sinds en kele maanden bij ons in dienst.” Om hoeveel medewerkers het gaat, kan ze niet zeggen. v/® 1)/ /Y vO ij r 4' Om te voorkomen dat een stemming in Provinciale Sta ten door haperingen in het video- en stemsysteem op nieuw misliep, was dinsdag 28 en woensdag 29 maart een extra camerateam inge huurd. Dat kostte de provincie zomaar 7200 euro. Het faillissement van staalbou- wer ASK Romein leidt voor zover bekend niet tot banenver lies bij Zeeuwse vestigingen. De om en nabij zeventig werkne mers van constructiebedrijf Hil- lebrand in Vlissingen-Oost gin gen enkele maanden voor het faillissement van het moederbe drijf over naar het Belgische staalconstructiebedrijf Smul ders. Zo is het personeel door het oog van de naald gekro pen. José Baars schrijft wekelijks over religie in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk. Frank Balkenende Vlissingen-Oost Frank Balkenende Middelburg GO ZAtERDAG 22 APRIL 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 39