L r Raad is tegen aanleg van parkeerplek bij Borssele i! O k c Meer werk door Wet open overheid •y 7 SUPERHELDEN WEKEN INDOORSKYDIVE.COM INDOOR SKYDIVE 979 Manuren was Noord- Beveland het afgelopen jaar kwijt aan één verzoek van onderzoeksplatform Follow the Money om stukken openbaar te maken. En dit verzoek was niet het enige dat binnenkwam. trend is ook te zien bij andere ge meenten. Niet alleen journalisten dienen een verzoek in, iedereen kan stukken opvragen. „Iemand uit Friesland kan stukken opvra gen bij Noord-Beveland.” Waarom het aantal verzoeken zo groeit is gissen, volgens Meeu wisse. ,,Dat kan te maken hebben met de wet en de bekendheid, maar misschien ook met wat er landelijk allemaal gebeurt. Ieder een heeft gehoord van de toesla genaffaire.” Noord-Beveland heeft voor de raadsleden op een rijtje gezet wat de financiële gevolgen zijn van het verzoek van onderzoeksplat form Follow the Money. Het ging om ruim 1100 documenten en het heeft tot nu toe 58.000 euro ge kost. Dat kan nog meer worden omdat er nog een bezwaar loopt. Dat een verzoek zoveel tijd en geld kost heeft alles te maken pri vacy en vertrouwelijke gegevens. ,,Je kunt het niet even kopiëren.” bedragen van grond of biedingen van aanbestedingen. En bij elk ge voelig stukje zin moet een jurist een afweging maken of het wel of niet openbaar gemaakt kan wor den. Alles wat niet openbaar mag worden, moet zwart gelakt. ,,En daarbij geven we aan wat we heb ben weggelakt. Niet de feitelijke tekst, maar wel ‘dit zijn adresge gevens’ of ‘dit is concurrentiege voelige informatie’.” Vervolgens krijgen betrokken personen, be drijven of instanties de kans te re ageren. In d kunnen dat die grond h genbouwer sen die bez Deze derd krijgen de s lakte delen zien of alle matie is we geval, dan kunnen ze nog be zwaar maken en dan moet de ge meentelijke jurist er opnieuw naar kijken. Voor dit hele proce staat vier weken, want dat schrijft de wet voor. ,,Zeker bij grote za ken lukt dat niet.” Vroeger kon den mensen dan schadevergoe ding claimen, maar dat is uit de wet gehaald. ,,Dit gaat om stuk bestaand groen rondom dorp Borsele”, zei Gijs- brecht Gunter van de SGP/CU. ,,Dat willen we beschermen.” En met steun van de LPB, CDA, en PvdA diende de fractie daarom een motie in om te voorkomen dat de kleine stukken groene gordel rond het dorp Borssele die nu volgroeid zijn, worden gekapt. Een gordel die nog bij lange na niet de omvang heeft die ooit aan de dorpen is beloofd. Als daar - met alle ontwikkelin gen die er nog aankomen - ook nog delen van verdwijnen was voor de meeste fracties onacceptabel. Al leen D66 ging niet mee met de mo tie omdat deze partij de aanleg van central gate in een veel breder per spectief zag en fractievoorzitter Annet van de Ree wilde eerst een discussie in de raad voordat er sprake kan zijn van een motie waarin een neen wordt uitgespro ken over de Assumburgweg. Ook de VVD had aanvankelijk moeite met de motie. Roel Boekholt: De Assumburgweg was de wens van de dorpsraad ’s-Heerenhoek en hiermee strijk je dorpsraad tegen de haren in. Want als we nu deze motie aannemen gaat North Sea Port weer naar oude locatie kijken Sloepoort kijken en dat wil de VVD niet.” Nadat de motie iets was aan gepast waarmee ook Sloepoort is uitgesloten, ging de fractie alsnog akkoord. Iedereen kan opvragen Dat meer mensen stukken opvra gen blijkt uit de cijfers. Vorig jaar kwamen tien verzoeken binnen, in de eerste drie maanden van dit jaar zijn het er al acht. En die Hoe werkt de wet? Waarom kost het zoveel tijd? Stel: iemand wil weten wat er gebeurd is rondom de aanleg van een nieuwe weg. Van de aankoop van de grond tot en met de aanbeste ding. Deze persoon stuurt een Woo-verzoek en vraagt om alle stukken die betrekking hebben op deze weg. De documenten worden bij elkaar gezocht en dan begint het echte werk. Ieder stuk, iedere brief moet re gel voor regel worden gelezen of er vertrouwelijke informatie in staat. Dat zijn bijvoorbeeld na men, adresgegevens tot aankoop- Je kunt het niet even kopiëren inds de nieuwe Wet open overheid (Woo) van kracht is, krijgt Noord-Beveland - net als veel andere ge meenten - meer verzoeken om documenten openbaar te maken. Soms kleine verzoeken van een paar documenten, maar soms ook heel omvangrijke. ,,Iemand mailde en zei: geef me alle welstandsadviezen van het afge lopen jaar”, zegt burgemeester Loes Meeuwisse. ,,Dat verzoek is naar alle gemeenten in Nederland verstuurd en als ik dan zo’n mail- tje zie denk ik: waar heb je dat voor nodig? Dat gaat ons heel veel tijd kosten, maar volgens de wet hoeft een persoon niet aan te to nen dat er een belang is. Hij kan gewoon zeggen ik wil het heb ben, punt. Terwijl het wel een hoop tijd, geld en energie kost.” t‘J z k-1 veel tijd en geld Verzoek openbaar maken stukken kost Burgemeester Loes Meeuwisse van Noord-Beveland: „Iemand uit Friesland kan stukken opvragen bij Noord-Beveland.” foto gemeente noord-beveland Geen kap van groen bij het dorp Borssele, geen central gate aan de Assumburgweg. Dat vond de overgrote meerderheid van de gemeenteraad donderdag avond. Een brief hierover is on derweg naar North Sea Port. Verplaatsing naar de oude loca tie bij ’s-Heerenhoek was ook geen optie. - Loes Meeuwisse, burgemeester Melita Lanting Wissenkerke Melita Lanting Heinkenszand PM ZAtERDAG 22 APRIL 2023 i a 1 l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 35