Deur coffeeshop weer open voor mensen uit buitenland M M ril 5 c Heemschut baalt van ‘knutselwerken die stadsgezicht Middelburg ontsieren’ Nu worden deze mensen nog ge weigerd op basis van het zogeheten i-criterium. Dat bepaalt dat alleen mensen die ingeschreven staan bij een Nederlandse gemeente een cof feeshop in mogen. VVD en D66 dienden donderdag een motie in om dit criterium in Goes, bij wijze van proef, voor een jaar af te schaf fen, zodat buitenlanders wel weer hun drugs mogen kopen in de twee coffeeshops in de stad. neemt het beslag op de openbare ruimte door horecavoorzieningen en andere uitstallingen toe, con stateert de erfgoedvereniging. Zo als ze in de brief zegt: ,,De private verovering van openbare ruimte door steeds grotere terrassen en uitstallingen naar omvang en kwaliteit, bereikt in het steeds meer opgerekte winterseizoen een beschamend dieptepunt.” De afdelingsvoorzitter kent geen andere Zeeuwse voorbeelden van grote aantasting van het Be schermd Stadsgezicht. Klachten over een stad als Vlissingen, waar de horeca aan het Bellamypark ook langer, meer en grotere blokhut ten mocht neerzetten, hebben hem niet bereikt. ,,Het Bellamy- De gedachte achter die wens is dat de buitenlanders die nu hun neus stoten bij de coffeeshop in de han den van straatdealers vallen, met straatoverlast als gevolg. ,,Die over last wordt tot op heden ervaren door bewoners, ondernemers en bezoekers van de stad’’, zei Chantal Peereboom (VVD). werd afgeschaft. Die leverde goede resultaten op. De overlast op straat nam af. Daarom zijn de mensen uit het buitenland in Vlissingen nu blijvend welkom in de shops. Alle fracties in de gemeenteraad gaven, in meer of mindere mate van enthousiasme, aan zo’n proef in Goes ook wel te zien zitten. Met name voor CDA en SGP/CU is dat vooral een pragmatische keuze. Ze benadrukten tegen het gebruik van softdrugs te zijn. ,,Maar we hebben ook zorgen over de overlast die er nu is’’, zei Frans van der Knaap (CDA). Burgemeester Margo Mul der liet weten, naar aanleiding van de resultaten in Vlissingen, al bezig te zijn met het opzetten van een park is ook een andere ruimte, die minder wordt aangetast door de houten bouwsels heb ik de in druk.” Drijgers raadt het Middel burgse gemeentebestuur aan zijn licht op te steken bij andere steden in den lande. ,,Kijk bijvoorbeeld eens naar Maastricht. Op het Onze Lieve Vrouweplein staan ook in de winter terrasjes, maar er is geen blokhut die het zicht op de histo rische omgeving verpest.” Eigenaar Marc Antheunisse van café Tympaan - ook woordvoerder van Stichting Hometown, waarbij vijf cafés aan het Tympaanplein zijn aangesloten - neemt de kritiek voor kennisgeving aan. Hij gelooft best dat een aantal mensen zich ergert aan wildgroei van chalets en blokhutten, maar tekent aan dat veel verschillende doelgroepen op verschillende tijden naar het nut van de blokhutten kijken. „Iemand die ‘s morgens op het terras zit om een kop koffie te drinken, wil waarschijnlijk graag in de rondte kijken. Maar als het regent zit diezelfde gast graag dergelijke proef. Daarop besloot een meerderheid van de gemeenteraad dat het niet meer nodig was de eer der genoemde motie aan te nemen. droog. Toeristen kijken ‘s avonds graag naar een verlicht stadhuis, terwijl Middelburgers misschien denken ‘bespaar die energie, dat stadhuis kennen we wel.’ Studen ten willen gewoon leuk uitgaan, de ander wil van de historie genie ten”, somt Antheunisse op. De ca féhouder wil ieder in zijn waarde laten en hoopt dat anderen dat ook doen. ,,Middelburg is gewoon een heel fijne stad, waar we allemaal van kunnen genieten. Natuurlijk moeten mensen van het historisch erfgoed kunnen genieten, maar dan hoefje nog niet tegen elke overkapping of parasol te zijn. Daar profiteren mensen die op an dere manieren genieten juist weer van.” weer welkom zijn in de Goese cof feeshops, is nog niet duidelijk. Goes is overigens allesbehalve een koplo per in het weer afschaffen van het i-criterium. Afbreuk Drijgers dringt er bij burgemees ter en wethouders van Middelburg op aan de komende jaren terug houdender te zijn bij het verstrek ken van vergunningen. Beperk het toestaan van overdekte winterter- rassen tot een paar weken rond de kerst en laat de chalets of blokhut ten er ‘zo esthetisch mogelijk’ uit zien. ,,De huidige knutselwerken doen ernstig afbreuk aan de bele ving en het unieke karakter van het Beschermde Stadsgezicht, de openbare ruimte is immers ook cultuurhistorisch erfgoed”, schrijft Drijgers namens Erfgoed- vereniging Heemschut, afdeling Zeeland het college. Het gaat Heemschut niet alleen om de houten bouwsels in de win ter. Ook in andere jaargetijden Geronseld Marco Eestermans (PvdA/GL) zei dat nu bovendien het gevaar bestaat dat jonge kwetsbare mensen, wel licht met een licht verstandelijke beperking, worden geronseld om drugs te dealen op straat. Peere- boom verwees naar een proef in Vlissingen, waarbij het i-criterium Niet de eerste Wanneer de proef precies ingaat, en mensen uit het buitenland dus Zuiden van het land Veel andere steden in met name het zuiden van het land deden dat al eerder, nadat ze zagen dat de el lende alleen maar toenam op het moment dat de mensen uit het bui tenland de coffeeshops niet meer in mochten. Het i-criterium was ooit ingevoerd om de stroom aan bui- tenlande drugstoeristen een halt toe te roepen. De openbare ruimte is cultuurhistorisch erfgoed Ondernemers, bezoekers en bewoners ervaren nu overlast in de stad rjen Drijgers windt er geen doekjes om. Lelijke blokhutten en chalets ontsieren het centrum van Middelburg steeds langer. Voor co rona was het zes weken in decem ber en januari, maar nu begint de opbouw al in november en wor den de terrashuisjes pas tegen of in april afgebroken. Al die tijd zijn de monumentale gevels op grote delen van de Markt en de Potten- markt niet te zien. Een doorn in het oog van Erfgoedvereniging Bond Heemschut, betoogt voor zitter Drijgers van de afdeling Zee land. Gezellig en sfeervol, al die chalets in het centrum? „Vreselijk, al die wanstaltige blokhutten in de binnenstad verpesten het Beschermd Stadsgezicht.” 1 Een chalet op de Markt geeft bezoekers het gevoel alsof ze midden in de winter in een blokhut in een skioord zitten. FOTO LEX DE MEESTER GOES - Chantal Peereboom (VVD) - Rob Paardekam Mensen uit het buitenland zijn binnenkort weer welkom in de Goese coffeeshops. Dat werd donderdagavond duidelijk tij dens de gemeenteraadsverga dering in Goes. - Arjen Drijgers Erfgoedvereniging Heemschut René Hoonhorst Middelburg Bouwsels zijn doorn in ‘t oog PM ZATERDAG 22 APRIL 2023 o.,,--.' v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33