l Kabeljauw is dol op riffen in windpark Borssele’ 3 Maakt de koning zelfzijn ontbijt? Max, met een denkrimpeltje boven zijn neus: ,,Ik denk het wel.” Dune: ,,Nee! Hij heeft natuurlijk een ober!” Als je koning bent, woon je in een huis met heel veel schilde rijen en superveel kamers, stelt Max zich zo voor. In een soort van kas teel met torentjes en grote ramen, voegt Dune eraan toe. En zijn kroon bewaart hij op een mooi kussentje, in een soort van kluis waarin ook De wetenschappers die drie jaar lang de visstand in het windpark volgen, weten precies waar kabel jauw zich ophoudt. In juli 2021 zijn 45 Atlantische kabeljauwen voor zien van akoestische zenders om hun bewegingen te volgen. In mei 2022 zijn de akoestische zenders te ruggehaald en de data verzameld, héél veel geld ligt, denkt Dune. Max: ,,Dat denk ik ook.” Het paleis van de koning is - uiteraard - oranje, vertelt Kody. Ergens daar zwerft ook koningin Maxima rond: dat is zijn vrouw, weet Dune te vertellen. En een boel prinsesjes, maar hoe dat precies zit is onduidelijk. Max werpt licht op de materie: ,,Hij heeft er drie. Eén heet Amalia. De rest weet ik niet.” Waarom worden er eigenlijk Ko- ningsspelen gehouden? De Ko ningsspelen, dat is een soort feest, vertelt Dune Pater uit Terneuzen. Met heel veel leuke spelletjes en heel veel oranje. Max: ,,De koning is jarig en het is leuk om spelletjes te doen. Ik denk dat de koning zelfook van spelletjes houdt.” Dat klopt wel. Niet voor niets heeft Koning Voetbal in het jaar van zijn inhuldi ging bepaald dat er elk jaar Ko ningsspelen gehouden worden op tien meter en is een halve meter tot drie meter hoog. De hoop is dat ook de Europese zeekreeft er zich ves tigt. In opdracht van de Rijke Noordzee zijn daarom twaalfuitge- zette kreeften voorzien van een zender. Maar de kreeften kozen als snel het hazenpad. Onderzoeker Marcel Rozemeijer legt uit hoe dat komt: ,,Kreeften stellen hoge eisen aan hun omge ving. Ze hebben een sterke voor keur voor goede holletjes om zich zelf in te verschuilen. Daarnaast hebben ze veel voedsel nodig.” Op merkelijk was wel dat de kreeften duidelijk langzamer liepen op en rond de riffen, zegt hij. ,,Ze waren mogelijk aan het foerageren. Als ze verder trekken over het open zand, lopen ze veel harder.” Vermoedelijk kunnen de kreeften te weinig eten vinden in het windpark. De bouw van grote windparken op zee slokt leefgebied voor zeedie ren op. Borssele 1 tot en met 4 be slaat een oppervlakte die groter is dag voorafgaand aan Koningsdag. Dit jaar konden scholen óf donder dag 20 april ófvrijdag 21 april aan de Koningsspelen meedoen. Het gaat om een eenmalige uitzondering, om ook islamitische kinderen de kans te geven om mee te doen. Dit jaar valt het Suikerfeest (einde van de islamitische vastentijd) name lijk op 21 april. dan Walcheren. Uitgangspunt en voorwaarde in vergunningen is om buitengaatse windmolenparken te combineren met natuurprojecten. Dat doet niet alleen 0rsted in Bors- sele 1 en 2. Blauwwind, het consor tium van Partners Group, Shell, Eneco, Mitsubishi/DGE en Van Oord, heeft windpark 3 en 4 open gesteld voor de kweek van platte oesters. Die gedijen er goed. WMR onderzoekt ook ofhet mo gelijk is op grote schaal zeewier te kweken in windparken op zee. Zee wier is het potentiële voedsel van de toekomst. Het kan een antwoord zijn op de klimaatproblemen én de groeiende wereldbevolking. Sleutelsoort WMR koos ervoor om het gedrag van Atlantische kabeljauw (Gadus morhua) te bestuderen, omdat ka beljauw een sleutelsoort is in het plaatselijke ecosysteem. Als het goed gaat met de kabeljauw, is dat een aanwijzing dat de riffen ook ge schikt leefgebied zijn voor andere soorten vis, zee- en bodemleven. Elk van de vier kabeljauwriffen kent een diameter van ongeveer Suikerfeest De sportdag wordt ieder jaar in april gehouden, op de laatste vrij- Kreeften stellen hoge eisen aan hun omgeving lagere scholen. Doel: de kinderen én hun ouders laten zien dat samen goed ontbijten en bewegen belang rijk, maar vooral ook heel leuk is. Scholen bepalen zelf hoe de Ko ningsspelen worden vormgegeven, maar ze krijgen wel een flink steun tje in de rug. waarna de zenders opnieuw zijn uitgezet. De verzamelde data ver tellen dat de riffen Atlantische ka beljauwen aantrekken, conclude ren de onderzoekers Benoit Bergès en Marcel Rozemeijer van WMR. PC ZATErDAG 22 APriL 2023 wel van spelletjes’ Zie ook pzc.nl/play VLISSINGEN Kabeljauw voelt zich in windpark Borssele 1 en 2 als een vis in het water. De vissen verblijven graag op en bij de vier kunstma tige riffen die energiebedrijf 0r- sted na de bouw heeft laten plaatsen, blijkt uit onderzoek van Wageningen Marine Rese arch (WMR). - Marcel Rozemeijer, Wageningen Marine Research - Frank Balkenende Royaltywatchers Max van Fraeyenhove en Dune Pater uit Terneuzen. Djasila (5) is verslingerd aan het maken van slin gers. '1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 31