5 L - OW Zeeland maakt bezwaar tegen vergunning 3M Geen TikTok meer in de klas: CSW breidt wifi-blokkade uit naar andere vestigingen c Max (7) legt oorsprong van Koningsspelen uit 2 In Nederland werden ruim een miljoen kinderen gisteren zonder ontbijt naar school gestuurd. Want daar was een Koningsontbijt, het begin van de Koningsspelen. Gezond eten en actief bewegen, daar draaide het om, ook op de Prins Willem van Oranjeschool. ,,Rood...blauw... nog wat.” Geeft PZC.NL Podcast: Hoe Zeeuws is de mossel Verkeerde foto bij artikel Max van Fraeyenhove uit groep 3 weet het zeker: zo eet de koning elke morgen, verzekert de 7-jarige. Met bruin brood en gekookte eitjes, pindakaas, stroop en jam, appeltjes en komkommer, maar vooral: wor teltjes. ,,Want de koning houdt su- pergraag van oranje”, zegt de 6-ja- rige Kody de Bruin uit Terneuzen met een ernstig gezicht. Vol over tuiging: „Sinaasappel. Dat is het lie- velingseten van de koning.” In de praktijk komt het erop neer dat leerlingen binnen de school geen gebruik meer kunnen maken van apps, die ze tijdens de lesuren niet per se nodig hebben. Het gaat dan om games, social media en bepaalde websites. De toegang wordt onmogelijk gemaakt door het gebruik van een firewall. Sinds februari is de blokkade van denkt de 7-jarige Dune Pater uit Terneuzen. Max schat hem toch wat ouder: ,,82 jaar. Nee, 84.” In elk geval: wel 100 jaar ouder dan ze zelf zijn, hoe bestaat het. Onze koning heet volgens Julie van Opdorp ook écht van zijn voor naam Koning. En dan Alexander. ,,De achternaam weet ik niet”, zegt de 5-jarige na enig nadenken. Wat ze wel weet: ,,De koning zit de hele dag lekker op zijn troon en speelt met oranje speelgoed.” Zoë Hame- kracht op de Bestevaêr in Vlissin- gen en is Snapchatten, WhatsAp- pen en TikTokken uit den boze. Vanaf 8 mei volgen Van de Perre en Toorop Talent College in Middel burg. een zeskamp te spelen, ruimt juf Chloe Nijssen van groep 1/2C de res ten van het ontbijt op. De kleintjes doen het rustig aan en maken teke ningen voor de koning en filosofe ren over de koning en de Konings spelen. Over de leeftijd van de ko ning ontstaat wat discussie: 77 jaar, In gesprek ‘Wij doen dit omdat we merken dat het voor leerlingen steeds lastiger is om zonder afleidingen met school bezig te zijn. Deze firewall zal de hoeveelheid afleiding en prikkels tijdens de schooldag sterk vermin deren. Daarnaast verwachten we dat het ertoe zal leiden dat de leer lingen weer meer in gesprek met el- Nodig voor de les Het doel van de school is niet om al les af te sluiten. Waar het nodig is om in de lessen gebruik te maken het internet blijven tablets die leer lingen gebruiken verbonden met het wifi-netwerk van de school. De koning zit de hele dag lekker op zijn troon en speelt met oranje speelgoed PFAS zijn nog een stuk minder be kend. Maar het is niet voor niets dat Nederland het initi atief heeft genomen voor een Europees verbod op alle PFAS. Wij vinden dan ook dat je niet moet wil len toestaan dat PFAS in deze hoe veelheden wordt ge loosd, juist omdat er voor dit type PFAS nog minder bekend is over de effecten voor mens en mi lieu”, aldus de pro vincie. Groep 3 en 4 van de Prins Wil lem van Oranjeschool gingen na het ontbijt swingend van start link lijkt dat wel wat: ,,Ik wil graag met het buitenprogramma. De koning zijn. Ik denk dat de koning meisjes die wekelijks dansles alleen maar leuke dingen doet.” Kody is het helemaal met hem eens: die kroon past ons allemaal. Julie van Opdorp is - net als de meeste kinderen - in oranje, met driekleu- niks Julie, daar hebben zelfs vol- rige accenten. En, wat zijn de kleu- wassenen het tegenwoordig moei- ren van de Nederlandse vlag? Julie: lijk mee! Initiatief Het zijn overigens geen nieuwe stoffen waarvoor 3M de lo zingsvergunning heeft aangevraagd. In feite draait het om het officieel re gelen van lozingen van stoffen die lange tijd niet gemeten konden worden. Zeeland neemt nu zelfhet initiatiefom de vergunning aan te vechten: ,,Gezien het belang van de provincie Zeeland hierin zullen wij met de RUD Zeel and in het openbaar onderzoek een reac tie indienen.” Zeel and heeft ook de mi nister gevraagd met Vlaanderen in over leg te gaan. kaar gaan en zich op andere manie ren ontspannen. We gaan op ter mijn kijken of we daarvoor, net als op CSW Bestevaêr, spelletjes toch beschikbaar kunnen stellen’, schrijft de school in een brief aan ouders en leerlingen. Zeeland is door de provincie Antwer pen namelijk niet ingelicht over de aanvraag van 3M. Het bedrijf stelt in de aanvraag dat geen effecten van beteke nis voor de natuur in de omgeving te ver wachten zijn en dus ook niet in Zeeland. Dus vond de provin cie Antwerpen, die de vergunning ver leent, het niet nodig om Zeeland te infor meren. Daar is het Zeeuwse provincie bestuur het niet mee eens. ,,Wij vin den dat dat wel zou moeten gezien de gehaltes die worden aangevraagd en het grensoverschrij dende effect daar van”, laat de provin cie in een verklaring weten. ,,Korte-keten Koningslied Alle zesduizend deelnemende scholen kregen een sport- en feest- pakket, met onder meer een ballen trampoline en natuurlijk vlagge tjes. Maar als je Prins Willem van Oranjeschool heet, heb je een naam hoog te houden. Van ver af zie je de oranje vlaggetjes al wapperen en ook binnen is oranje de allesover heersende kleur. Op het plein staan onder meer enorme springkussens, waaronder een heus paleis, gereed voor het spellenparcours. Even na negen uur is het tijd voor de offici- ele opening. Daarvoor hebben kin deren uit de onderbouw (dress code: oranje) het Zigg Zag konings lied van Kinderen voor Kinderen ingestudeerd, mét dansje. ‘Appeltje eitje Dat hoort erbij Bewegen is gezond Dat maakt je blij!’ Direc teur Ronaut den Hollander springt en zingt net zo enthousiast mee. Terwijl de oudere leerlingen naar de hockeyvelden vertrekken om ZATErDAG 22 APriL 2023 PC De koning houdt MIDDELBURG Oneens - Eldridge Pentury VLISSINGEN BIJ NADER INZIEN De provincie Zee land wil niet dat 3M in Zwijndrecht vergunning krijgt voor het lozen van ultrakorte-keten PFAS in de Schelde. De pro vincie vindt ook dat Vlaanderen aan Zeeland hier over advies had moeten vragen. Gisteren: Vlaamse leerkrachten zijn van harte welkom (245 reacties) De 3M-fabriek in Zwijndrecht met op de achtergrond de Schelde. foto belga Nieuwe stelling: Ik kijk uit naar Koningsdag WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl De bolus of de babbelaar. Zijn het wel echte Zeeuwse streek producten of ge woon fabeltjes? Verslaggever Frank Balke nende nam de proef op de som en kwam tot ver rassende ont dekkingen. ,,Dat we iets omar men als een streekproduct, wil nog niet zeg gen dat het van oorsprong ook Zeeuws is”, zegt hij. Welke my then wist hij nog meer door te prikken? Noortje de Kroo en rolf Bosboom praten met hem in De PZC deze week. Luister naar de podcast via pzc.nl/podcast of via je favoriete podcast-app. Bij het artikel ‘Culinaire road trip in een oude mini langs de bloeiende boom gaarden’ in de krant van giste ren is een ver keerde foto ge plaatst. Op de foto staan Len- nert en Kees Groenewege, akkerbouwers in Sint-Maartens- dijk. Het artikel gaat echter over Lennert Steke- tee van Tourist shop Yerseke, die mini's ver huurt en een cu linaire route heeft uitgezet langs horecaza ken op Zuid-Be- veland. De tocht gaat langs de fruitboomgaar den in het ge bied. Onderweg kunnen culinaire stops gemaakt worden. Na een proef op de vestiging Be- stevaêr in Vlissingen breidt de middelbare school CSW de be perkingen op het wifi-netwerk uit naar de twee locaties in Mid delburg. hadden, deden voor hoe het moest. foto’s anne hana - Julie van Opdorp, groep 1/2c 92% 1% Eens Theo Giele Middelburg Ondine van der Vleuten Terneuzen i'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 30