L F c Groot verdriet bij de Zeeuwse Muzikanten 1 'r&a J| Wi A Voetballer Bart Nieuwkoop zet zichzelf op de kaart in Europa „Waarom nou hè?”, vraagt Mari anne zich af. Ja, ze heeft gehoord dat het orkest te duur is, en dat het geld nodig is voor de zorg van andere cli- enten. Maar toch snapt ze er niks van. De Zeeuwse Muzikanten bete kenen alles voor haar. Ze speelt al meer dan twintig jaar keyboard. ,,Het is zo’n gezellige club. Ik vind het leuk om samen te zijn, en sa men te oefenen. En als we optre den, krijgen we heel vaak applaus van de mensen, omdat we zo goed spelen.” Het is donderdagavond, de vaste repetitieavond van de Zeeuwse Muzikanten. Het orkest bestaat uit 35 mensen met een verstandelijke beperking. Tegen zeven uur drup pelen ze één voor één binnen. Ze drinken samen koffie en thee in de hal, terwijl de zeventien vrijwilli gers de instrumenten klaarzetten. Vanavond hebben de vrijwilligers nóg een taak: troosten. Marcha, één van de orkestleden, leunt snikkend tegen vrijwilliger Piet Corbijn aan. ,,We moeten gewoon doorgaan. Ik ben boos dat ze niet naar ons luiste ren”, zegt ze. Piet geeft haar een dikke knuffel. Hij is al net zo aange slagen. ,,Ja, de klap is hard aangeko men. We zijn als een familie.” ‘s Heeren Loo kondigde een week geleden aan dat drie dagbestedin gen, waaronder de Zeeuwse Muzi kanten, in de tweede helft van dit jaar moeten stoppen. De dagbeste dingen kosten volgens de zorgorga- maar om geld. We hoorden jaren al dat er geen geld is, maar we dacht dat dat opgelost was. Tot een paar weken geleden was er geen vuiltje aan de lucht. We kregen anderhalve maand geleden zelfs geld om dure bladmuziek aan te schaffen.” De muzikanten zetten het eerste nummer in. Annemarie Konraad (42) staat voor de groep en zingt het nummer Voel wat ik voel voor jou, een Nederlandse versie van Make youfeel my love. Marcha, die net nog verdrietig was, straalt ineens. An- nemarie geniet al even hard. ,,Mu- ziek maakt me blij”, vertelt ze. ,,Ik beleefheel veel plezier aan de repe tities. Ik vind het heel erg vervelend dat we moeten stoppen.” De Zeeuwse Muzikanten bestaan al meer dan vijftig jaar. Het oudste orkestlid is Ineke Bergmann (81) uit Oost-Souburg: ze speelt al sinds 1978 mee. Eerst op de tamboerijn, en nu op de keyboard. ,,Ik had altijd hoofdpijn, maar toen ik met de mu ziek begon, had ik nooit meer hoofdpijn”, blikt ze terug. Ook bij Ineke is het nieuws inge slagen als een bom. ,,Ik moest brul len”, vertelt ze. ,,Muziek is mijn grote hobby. Als dit orkest wegvalt, dan weet ik me geen raad. Dan zit ik thuis met mijn keyboard, maar daar is niks aan. Ik vind het zó leuk om samen te oefenen. We drinken sa men koffie en thee, en kletsen. Dit moet gewoon blijven. We spelen heel goed, beter dan de Jostiband. Ik ben trots op mezelf en op ieder een.” De vrijwilligers van de Zeeuwse Muzikanten laten het er niet bij zit ten. Ze willen een stichting of een vereniging op poten zetten, en ho pen dat er een partij naar voren stapt die het orkest financieel wil steunen. ,,We hebben geld en men sen nodig om ons te helpen”, zegt drummer Oscar. ,,Ik hoop dat het lukt. Hopen is het enige dat we kunnen doen.” Marianne Kallemein (46) is radeloos. De Zeeuwse Muzikanten worden opgeheven, omdat gehandicaptenorganisatie ‘s Heeren Loo de financiering stopt. ,,Ze pakken ons de muziek af.” nisatie te veel geld, 450.000 euro in de afgelopen twee jaar. Bovendien zou het niveau van het orkest te hoog zijn voor de meeste andere cliënten van ‘s Heeren Loo: zij heb ben meer aan een muzikale activi teit op hun woonlocatie. Drummer Oscar Dooms (34) moest het nieuws uit de krant le zen, omdat hij vorige week niet aanwezig was bij de repetitie. ,,Het deed heel veel zeer. Wat een kil heid. Hoe kun je nou zoiets moois kapot maken? Het draait alleen Ik moest brullen. Muziek is mijn grote hobby. Als dit orkest wegvalt, dan weet ik me geen raad AA* pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl zaterdag 22 april 2023 Zeeland kapot maken?’ Zie ook pzc.nl/play ‘Hoe kun je zoiets moois - Ineke Bergmann, speelt keyboard Drummer Oscar Dooms: ,,Het deed heel veel zeer. Wat een kilheid.” Orkestlid Marcha is ver drietig omdat de Zeeuwse Muzikanten moeten stop pen. ,,We moe ten gewoon doorgaan. Ik ben boos dat ze niet naar ons luisteren”, zei ze vlak voor de repeti tie. FOTO’S DIRKJAN GJELTEMA Cornelleke Blok Middelburg T O WW'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 29