Kijk live naar het Race Café! l WSaj Hl c Sifan Hassan, op de baan al jarenlang behorend bij de wereldtop, debuteert in Uk j I 22 at i Iedere vrijdag om 22:30 uur op dé sportzender van Nederland Morgen is het zover, het langverwachte marathondebuut van Sifan Hassan (30), de atlete die op de baan al tweevoudig olympisch kampioene en een grootheid is. Haar onzekerheid in Londen vooraf is veelzeggend. ,,Ik ben nerveus en weet niet eens of ik kan finishen.’’ ZIGGO SPORT Gisterochtend, Londen. In een zaaltje zijn vier stoelen neergezet voor de meest gelauwerde namen uit het vrouwenveld van de Londen Mara thon. Van links naar rechts: Yalem- zerfYehualaw (titelverdedigster), Brigid Kosgei (wereldrecordhoud- ster, 2.14.04), Peres Jepchirchir (olympisch kampioene) en Sifan Hassan, de Nederlandse die in tegen stelling tot de vrouwen naast haar nog alles te bewijzen heeft op de klassieke afstand. En dat blijkt. Verreweg de meeste vragen van de presentator en de ver slaggevers worden aan haar gesteld. Men is benieuwd naar haar verwach tingen, naar haar doel, haar zenuwen. De olympisch kampioene van Tokio op de 5000 en de 10.000 meter beant woordt die allemaal met een stra lende lach, maar is vooral over haar zenuwen duidelijk. ,,Dat begon een maand geleden al. Ik ben bang voor de marathon. Er speelt echt van alles door mijn hoofd. Dan vraag ik me zo veel dingen af. Ik weet nog niet wat het is, weet nog niet of ik kan finis hen, ik ben benieuwd naar de reis. Soms schrik ik wakker en denk ik: waarom heb ik besloten de marathon te lopen?’’ Het is die angst die de marathon ook tot een begrip maakt. Zelfs de grootste atleten blijven vol ontzag tü over de klassieke afstand, de afstand die je volgens hen altijd ‘moet res pecteren’. Met krachten smijten wordt vrijwel steevast afgestraft. Een slechte voorbereiding in principe ook. Maar het is juist ook die uitda ging die haar naar de 42 kilometer en 195 meter heeft getrokken. ,,Ik ben nerveus, maar tegelijkertijd nieuws gierig naar hoe het gaat zijn.’’ In het begin van haar carrière leek ze vooral een 1500 meterloopster. La ter volgden meer rondjes op de baan en zelfs een Europees record op de halve marathon (1.05.15). Nu, op 30-jarige leeftijd, is het tijd om ook de marathon te ontdekken. Velen in haar sport gingen haar al voor, haal den eerst succes op de baan en kozen daarna voor de weg. zien hoe haar debuut uitpakt. Ze moet de marathon ‘voelen’ om een weloverwogen keuze te kunnen ma ken. Dat Hassan een goede marathon kan lopen, lijkt duidelijk. Ze is een ongekend talent, heeft snelheid en tempohardheid zat, is mentaal in staat ontzettend diep te gaan en heeft met enige vertraging het plezier ont dekt in de langere duurlopen. Maar of het haar morgen al lukt, dat is wél omgeven door vraagtekens. Veel sei nen voor een glansrijk debuut staan eerder op oranje of rood dan op groen. Ze kiest namelijk nog niet volledig voor de marathon. Tijdens haar trainingen wordt ook nog veel aan dacht besteed aan sessies op veel hogere snelheid, met het oog op de WK komende zomer, waar ze zal kie zen tussen de 1500 meter, 5000 en 10.000 meter. ,,Ik ben nu beter in vorm voor de 5000 en 10.000 meter dan voor de marathon. Denk ik.’’ Die baantrainingen zitten in zekere zin de transformatie tot marathon- loopster in de weg. Kort geschetst: om de 42,195 kilometer zo optimaal mogelijk te lopen, moet het vetver- brandingssysteem in het lichaam zo efficiënt mogelijk verlopen, terwijl bij specifieke 1500 metertrainingen de koolhydraatverbranding juist op volle toeren draait. Zuinig kunnen lopen, daar draait het voor Hassan om tussen de wijk Blackheath en de finish op The Mall voor Buckingham Palace. Combinatie Zijzelf is nog lang niet klaar op de baan. Sterker nog: komende zomer gaat ze voor goud op de baan bij de WK in Boedapest. Voor de Spelen volgend jaar in Parijs is ze er nog niet uit. Een combinatie van weg en baan is dan niet uitgesloten. Ze weet het oprecht nog niet. Eerst maar eens Sterrenensemble Daarbij neemt Hassan het op tegen een topveld, met tien vrouwen die een tijd onder de 2.20 uur op hun naam hebben. De organisatie heeft wederom de portemonnee getrokken om zowel bij de mannen als de vrou wen een waar sterrenensemble op pad te sturen. Daar komt nog eens bij dat Hassan, overtuigd moslim en gis teren met een hoofddoek op bij de persconferentie, de afgelopen maand de ramadan volgde. Daardoor had ze niet alleen een energietekort, maar Het vasten maakte de trainingen extra zwaar L -•=" Miw P J'1 - Sifan Hassan •Tr Pim Bijl Rotterdam/Londen -4. ueiea AAS ‘Ik ben bang voor de marathon’ ZAtERDAG 22 APRIL 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 22