Een maalstroom die nooit stopt M c PSV en Ajax strijden in gedevalueerde topper 18 Ruud en John in balans PSV PSV Ajax EREDIVISIE PSV-AJAX COLUMN GOAL ALERT Aftrap: morgen, 14.30 uur De Ligt is de beste Cocu terug bij Vitesse Maar is de gedevalueerde topper daarmee ook een duel in de marge? Nee, dat niet. Als de nummers twee en drie van de eredivisie morgen om halfdrie aftrappen, staat er toch wel iets op het spel. De winnaar koerst af op een ticket voor het voorportaal van de Champions League. En daarmee op extra mil joenen, mogelijk zelfs 40 miljoen, als in augustus het hoofdtoernooi wordt gehaald. En er is altijd pres tige. En gevoel. Het is in feite zoals Luuk de Jong het deze week ver woordde bij een kop koffie tijdens een interview: ‘Het blijft PSV - Ajax, dan sta je ‘s morgens toch nét even anders op.’ Wat het ook meer maakt dan een voetnoot: morgen is de eerste van twee keer PSV - Ajax in één week. Op 30 april treffen ze elkaar nog eens. Dan in de bekerfinale in de Kuip. Het worden dus eigenlijk twéé wedstrijden in het teken van de vraag: wie redt nog enigszins zijn seizoen? Met het competitieduel als het belangrijkste van de twee. Want wat al duidelijk is, is dat de volle dige Nederlandse top-4 deze zomer flink zal gaan investeren. Nu tweede worden maakt je als club iets interessanter voor spelers op de transfermarkt. Ajax, Feyenoord, PSV en AZ gaan zich extra roeren, omdat ze allemaal vooraan willen staan als volgend seizoen via de MIS GEEN GOAL VAN competitie twee vaste CL-plekken te verdienen zijn. Twee vaste tickets in plaats van één; dat biedt iets meer zekerheid. Iets meer ruimte voor een gedurfde aankoop. Tegelij kertijd stijgen ook de premies in het Europacup-voetbal. Je hoeft heus niet door een Amerikaanse woes tijn te lopen om te realiseren dat er meer is dan voetbal, natuurlijk niet, maar het helpt wel om even gezond adem te halen, om alle meninkjes, al het gedoe en alle emoties lekker te laten gaan. Kort nadat Dybala had gescoord, viel het bereik alweer weg. Pas ter hoogte van het desolate stadje Olancha werd duidelijk dat Feyenoord had verlo ren, en AZ juist gewonnen, en dat Peter Hyballa zijn contract had verlengd bij NAC, en dat Henk Fraser waarschijnlijk de nieuwe trainer wordt van RKC. Uren later passeerden we zowaar weer eens een heus voetbalveld, aan Pico Boulevard in Santa Monica. Er werd een jeugdwedstrijdje gespeeld, en automatisch maakte mijn hart toch weer een klein sprongetje. ,,Een dag zonder voetbal is een verloren dag’’, zei Ernst Happel ooit - en hij overdreef misschien een beetje, maar veel scheelt het nou ook weer niet. Sjoerd Mossou 24 uur geen voetbal, ik probeerde te bedenken hoe lang geleden dat was Valley, bleek Paulo Dybala te hebben ge scoord tegen Feyenoord. We hadden net weer wat databereik. Grofweg tussen Zabriskie Point en Darwin Falls is geen te lefoonsignaal te vinden. We reden en liepen door eindeloze, weergaloze landschappen, vrijwel afge sloten van de rest van de wereld. Een rustgevende ervaring die haast vervreemdend aanvoelde. Er was nergens voetbal. Geen nieuws, geen Live- Score, geen verdwaald trapveldje, geen meninkjes over buitenspel of een handsbal, geen vuurwerk, geen euforische tribunes, geen Twitter-ophef. De eenzame oude cowboy die we bij Stovepipe Wells passeerden, had nog nooit van Johan Cruijff ge hoord. Hoofdpijndossier Interessant is hoe Ajax morgen om gaat met het gemis van Edson Alva rez (geschorst). De vorige keer dat Ajax zijn beste kopper miste op be zoek bij PSV kreeg Luuk de Jong in de lucht vrij spel. Dat was in 2018, toen Matthijs de Ligt bij Ajax ge blesseerd ontbrak en trainer Erik ten Hag de oplossing zocht in een centraal duo van twee pure voetbal lers, Daley Blind en Frenkie de Jong. Zij werden weggeblazen. Nu komt Calvin Bassey in de ploeg. Die heeft wel fysieke kracht en lengte, maar beek onrustig in de opbouw. Maar ook PSV heeft zijn hoofd pijndossiers. 35 tegengoals al deze competitie. Volgend op 77 in de voorgaande twee jaar. ,,Een 2-0 voorsprong is bij ons nooit een ze kere overwinning’’, verzuchtte De Jong boven zijn koffiekop. Eén voordeel voor de trainers nu zowel Ajax als PSV al lang is uitge schakeld in Europa: blessures zijn er bijna niet. John Heitinga mist be halve Alvarez van zijn kopstukken waarschijnlijk alleen Mohammed Kudus. Ruud van Nistelrooij heeft iedereen fit, op de langdurig weg gevallen Armando Obispo en Mauro Junior na. Dus ook met wis sels kunnen Ajax en PSV de wed strijd kantelen. Voor Heitinga wordt het zijn eer ste PSV - Ajax als hoofdtrainer. Van Nistelrooij komt op drie. In die eer ste twee edities vielen eerder dit seizoen al 11 goals. Daar komen nu - gelet op de instabiliteit van beide ploegen - vast een paar treffers bij. Het had wel iets. Mijn beste vrienden en ik ma ken meestal voetbalreizen, zondag waren we nog bij de derby van Los Angeles geweest, maar een maal in Death Valley voelde voetbal nog nooit zo ver weg. Ik probeerde me voor te stellen hoe lang dat geleden was: 24 uur volledig zonder voetbal. In pakweg zomervakanties gaan genoeg dagen voor bij met andere prioriteiten, ik ben iets minder freak dan u misschien zou denken, maar de bal waait altijd wel ergens voorbij tegenwoordig. Een transfernieuwtje op het strand. Een appje over de oefenwedstrijden voor het nieuwe seizoen. Een obscuur stadion in de binnenlanden van Spanje. Kinderen in voet- balshirtjes op de camping. Een legendarisch doelpunt dat voorbijkomt op de tijd lijn van je Instagram. Pas als je er even totaal van verstoken bent, besef je weer hoe voetbal in drie kwart van de wereld alom tegenwoordig is, als een soort rode draad door het leven. Probeer in Nederland (of Brazilië) eens een half uur door de bebouwde kom te rijden zonder een voet balveld tegen te komen. Lukt je niet. Voetbal is anno 2023 als een maalstroom die nooit stopt, zelfs niet in de zomer of in de winter stop, want er is altijd wel ergens een wedstrijd, al tijd wel ergens opwinding, altijd wel ergens nieuws. De penalty-uit-het-boekje van Mexx Meerdink, een knul van 19. José Mourinho die plagerig een sleutelhanger uitdeelt. Trots in combinatie met teleurstelling op het gezicht van Arne Slot. Rood voor Santiago Gimenez. Het ging deze week in de publici teit over alles wat gebeurde bij AZ en Feyenoord. Het ging maar wei nig over de aankomende topper van morgen in het Philips Stadion. PSV tegen Ajax, normaal gesproken zou dat hoofdnieuws zijn. Nu is het een wedstrijd in de schaduw. Een clash in de kantlijn. En dat had bij aan vang van dit seizoen niemand ver wacht. Bij de start van dit seizoen leek een spetterende titelstrijd tussen Ajax en PSV aanstaande. Negen maanden later is de realiteit totaal anders. De onderlinge topper morgen gaat slechts om de troostprijs van plek 2. Al zal het vuur heus nog wel oplaaien. Belangeloos is het potje ook weer niet. K r*»' J -4 v Wie redt het seizoen nog een beetje? Vermoedelijke opstellingen M (0 VOETBAL Matthijs de Ligt (23, foto) is voor het eerst uitgeroe pen tot speler van de maand bij Bayern München. De Nederlandse international kreeg bij de verkiezing over de maand maart bijna 40 procent van de stemmen van de Bayernfans. Hij eindigde hiermee voor zijn ploegge noten Thomas Müller en Kingsley Co man. VOETBAL Phillip Cocu (52, foto) keert vandaag na twee weken absentie terug op de bank van Vitesse. De oud-inter- national her- keerde don derdag terug op het veld. Vi tesse speelt vanavond thuis tegen Excel sior (21.00 uur). Cocu werd twee we ken geleden geopereerd vanwege een acute blinde- darmontste king. Open de app op uw mobiele apparaat of ga naar goalalert, stel gratis Goal Alert in en ontvang tij dens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt. PSV - Ajax Vorig seizoen stonden Ruud van Nistelrooij (Jong PSV) en John Heitinga (Jong Ajax) al eens als trainers tegenover elkaar. Ze won nen beiden hun thuiswedstrijd: 3-1 in Eindho ven, 2-0 in Amsterdam. Y @SjoerdMossou Mwene Bakayoko Bergwijn Klaassen Sangaré Grillitsch De Jong Benitez Tadic Rulli Boscagli Van Aanholt Veerman Berghuis Taylor Simons Sanchez Timber Maarten Wijffels Eindhoven Stadion: Philips-stadion Op tv: ESPN1 ngeveer ter hoogte van Darwin, Califor- nië, aan de uiterste westkant van Death ZATERDAG 22 APRIL 2023 GO Ramalho Til Bassey Hato

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 18