M Spookwerkers staan met een flink salaris op de loonlijst, maar doen niets Staat moet SNS-beleggers 800 miljoen uitbetalen c Beslissingen over kernenergie 14 Terwijl Duitsland zijn kerncentrales sloot, opende Finland de grootste van Europa. Duitsland moet nu meer kolen gaan stoken, maar Nederland wil daar juist vanaf. Wie kan dat nog uitleggen? Anne-Marije Buckens COLUMN Stel uw vragen aan Anne- Marije! Berry (61) is zo’n spookmedewer- ker. Hij is officieel roostermaker bij een hogeschool, maar sinds de laat ste reorganisatie, waarbij twee fa culteiten fuseerden, heeft hij niets meer te doen. Ten tijde van de reor ganisatie, inmiddels alweer bijna anderhalfjaar geleden, had perso neelszaken wel gezegd dat hij eens binnen de hogeschool moest rond kijken ofer iets anders was dat hij leuk vond om te doen, maar daar bleefhet bij. Geen ontslag, geen vaststellingsovereenkomst, geen outplacement, geen vervolgge sprek. Berry vindt zichzelf‘al’ 61 en vindt het wel welletjes zo. Hij vult zijn dagen met klussen aan zijn duiventil en oppassen op zijn twee kleinkinderen. Elke maand maakt de hogeschool een slordige 4700 euro aan hem over. Dat is best een aardig salaris voor een roosterma ker, zeker voor eentje die geen roos ters meer maakt. Dat komt dan weer omdat Berry al meer dan 25 jaar in dienst is bij de hogeschool en flink wat loonrondes heeft meege maakt. Zijn duiven zouden nog ja loers worden op de gouden kooi waar hij in zit. Simon (47) werkte bij dezelfde hogeschool. Hij gaf sinds drie jaar met veel plezier het vak fiscaal recht op de heao. Studenten liepen met hem weg en scoorden hoge cij fers onder zijn hoede. Na het derde jaarcontract stopte het voor Simon omdat de hogeschool hem geen vast contract wilde aanbieden. Si mon is genoodzaakt om naar een andere hogeschool te jobhoppen, terwijl de hogeschool waar hij werkte op zoek moet naar een do cent die hem kan vervangen. Waar schijnlijk ook een jobhopper die weer van een andere hogeschool af komt. Omdat de hogeschool geen do cent kon vinden, schakelden ze een uitzendbureau in dat gespeciali seerd is in banen in het onderwijs. Zij hadden wel een docent fiscaal recht beschikbaar. Voor 12.000 euro per maand was deze docent geheel de hunne. Wie denkt dat deze do cent er via het uitzendbureau warmpjes bij zit, heeft het mis. Die krijgt het in de cao vastgestelde sa laris. De overige 8000 euro belas tinggeld, die eigenlijk bedoeld is voor goed onderwijs, blijft aan de strijkstok van het uitzendbureau hangen. Per maand. Geld dat de ho geschool elke maand had kunnen besparen als ze Simon in vaste dienst hadden genomen. Dat had zowel de hogeschool als Simon een hoop leed gescheeld. Door kronkels in wet- en regelge ving rond werk en inkomen zijn dit soort situaties aan de orde van de dag. Miljoenen euro’s worden op deze manier verkeerd besteed en tientallen mensen verliezen onnodig hun baan terwijl anderen door de burelen van een organisa tie kunnen spoken zonder dat ie mand hier blijkbaar iets van vindt. Hoe is het mogelijk dat geen ma nager of bestuurder hiervan op kijkt en dit een halt toeroept? Was het niet zo dat het onderwijs de kwaliteit van een samenleving be paalt? Laten we dit dan met z’n al len alsjeblieft niet gedogen. In 2013 bezweek SNS door verliezen op de vastgoedportefeuille. De bank had zwaar ingezet op lenin gen aan projectontwikkelaars, maar toen de vastgoedmarkt in 2013 in eenzakte, gingen veel van hen fail liet. Daardoor dreigde de bank om te vallen. Om paniek te voorkomen onteigende toenmalig minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem de bank. Aandeelhouders en obligatie- houders zagen hun geld verdam pen, want Dijsselbloem weigerde de beleggers schadeloos te stellen. Die stapten daarop naar de On dernemingskamer, waar zij in 2021 gelijk kregen. De Hoge Raad beves tigde gisteren de uitspraak van de Ondernemingskamer. De Vereniging voor Effectenbe zitters (VEB) is blij voor de obliga- tiehouders. Voor aandeelhouders gold de schadevergoeding overi gens niet. De VEB probeert nu voor deze groep de schade op voorma lige bestuurders te verhalen. Hoe is het mogelijk dat geen manager of bestuurder hiervan opkijkt? W aar de meeste mensen het ■■■V razend druk hebben in hun baan, geldt dat niet voor de groep die ik spookmede- werkers noem. Ik kom ze steeds va ker tegen, met name in het onder wijs en bij de overheid. Spookme- dewerkers zijn in vaste dienst maar hebben geen functie. Ze staan, vaak voor flinke salarissen, op de loon lijst terwijl ze niks doen. Ze zitten maandenlang onopgemerkt thuis, niemand kijkt naar ze om. 8 annemarije_50company zo dom of die Finnen zo slim? DEN HAAG Zijn die Duitsers c Reageren? anne-marije@dpgmedia.nl Columnist Anne-Marije Buckens (34) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. Worstelt u ook met vragen over uw loop baan? Want hoe vind je werk na je 50ste? Hoe denken werk gevers nu echt over 50-plus- sers? En hoe blijf je aan het werk tot aan je pensioen? Anne-Marije Buckens komt dinsdag 25 april naar de redac tie in Rotterdam en beantwoordt alle vragen. Tij dens deze ont moeting met le zers zal onze columnist een korte lezing ge ven over de ar beidsmarkt voor 50-plussers en in gesprek gaan over de knel punten en erva ringen van de deelnemers. Lezers kun nen hun vragen insturen via steljevraag@ dpgmedia.nl o.v.v. Anne- Marije Buckens. Wilt u meedoen aan de lezers- bijeenkomst, vermeld dan uw naam en con tactgegevens. Het kabinet moet, inclusief rente, een miljard euro betalen aan gedupeerde beleggers van de in 2013 genationaliseerde SNS Bank en SNS Reaal. Dat be paalde de Hoge Raad gisteren. - Peet Vogels De kerncentrale in het Finse Olkiluoto. De grootste kerncen trale van Europa werd onlangs in gebruik genomen. foto afp ZATERDAG 22 APRIL 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 14