L Belgische minister helpt Sarah (23) op tijd op de verloskamer te komen Belgische miljardair koper van Tyrannosaurus rex-skelet Trinity 12 Maastricht UMC+ wist het aantal patiënten op de wachtlijst in een halfjaar terug te brengen van 4400 naar 3000. Als het zo doorgaat, hoeven patiënten vanaf het najaar zelfs niet meer langer dan vóór corona te wachten. ZIEKENHUIS IN MAASTRICHT WEET MET ANTWERPEN GEZONDHEIDSZORG De Vlaamse Sarah (23) beviel bijna op de snelweg, maar toen bleek in de auto voor haar de minister van Defensie te zitten. C De Brusselse ring stond, zoals alle ochtenden tijdens de spits, helemaal vol Om 06.30 uur woensdagmorgen waren Sarah en haar vriend Maïco (25) van huis vertrokken. ,,Ik had toen lichte weeën, maar niets wees erop dat de baby er snel zou zijn. De pijn was draaglijk. Rustig ver trekken naar het ziekenhuis, dacht ik”, vertelde Sarah gisteren in Bel gische media. En toen braken haar vliezen. ,,Net op dat moment reden we onszelf muurvast in de file.” En de weeën? ,,Die werden alleen maar pijnlijker, tot ik plots het hoofdje van mijn baby voelde. Toen wist ik: ik zou bevallen en moest nu naar het ziekenhuis.” Maar dat ging dus niet, want de Brusselse ring stond die ochtend, zoals eigenlijk alle ochtenden tij dens de spits, helemaal vol. Sarah gilde van de pijn. Maïco: ,,Ze voelde dat het kantje boord zou worden en dat ze het misschien niet op tijd zou halen. We wisten niet wat we moesten doen.” Maar het autoraampje stond open om Sarah wat frisse lucht te geven. En haar geschreeuw be reikte daardoor kennelijk andere automobilisten, want de vrouw op de achterbank van de auto voor hen draaide zich een paar keer om. ,,We zagen wel dat ze naar ons keek, maar we zagen niet wie het was.’’ Het was de Belgische minister van Defensie, Ludivine Dedonder, in haar dienstauto. Toen die door had wat er gebeurde, twijfelde ze geen seconde: ,,We haalden het zwaailicht tevoorschijn en bege leidden hen naar het Erasmuszie- kenhuis’’, vertelt ze. ,,Ik gebruik het nooit, omdat ik niet graag mis bruik maak van mijn privileges, maar dit was een medisch noodge val.’’ Twintig minuten later was de baby er - in het ziekenhuis, met de hulp van een gynaecoloog. De mi nister kwam te laat op haar af spraak, maar spreekt van een ‘fijne anekdote’. Ze heeft de ouders ge beld om te vragen hoe het met hen gaat. De baby is een jongetje, weegt ruim 7 pond en heet ilio. heen nog honderden operaties per jaar werden afgezegd omdat er geen bed was, gebeurt dat nu nauwelijks meer. De noodzaak om het roer om te gooien werd tijdens de pandemie voelbaar. In Limburg dreigde zelfs code zwart, omdat er zo veel corona- patiënten de ziekenhuizen binnen kwamen. Maastricht UMC+ was toen al bezig om anders te gaan werken, maar alles is in een stroomversnelling geraakt. Opgestroopte zorg En daardoor lukte het de wachtlijst in een halfjaar tijd terug te brengen van 4400 naar iets meer dan 3000. Als het zo doorgaat, is alle opgestroopte zorg na de zomer weggewerkt. Op de vijfde etage stuurt het personeel niet alleen op de vrije bedden, maar ook Er komt een keer een einde aan efficiënt werken Dat heeft Huts’ kunst- stichting Phoebus Foun- fS 4 dation bevestigd nadat veilinghuis Koller de w identiteit van de koper 7 had onthuld. Het skelet zal in de toekomst in Antwerpen worden ten- toongesteld, is de bedoeling. De stichting heeft 5,6 miljoen euro voor het tot Trinity gedoopte skelet betaald. Huts wil het gaan M et de sneeuwval vorige maand wisten de zorg- medewerkers van Maastricht UMC+ I M bijna exact hoeveel pa tiënten op de spoedeisende hulp zou den binnenkomen. En ze wisten hoe veel operaties nodig zouden zijn. En hoeveel bedden ze vrij moesten hou den. ,,We kenden de cijfers en zagen de patiënten die dag inderdaad lang zaam binnendruppelen”, vertelt Es ther Peters, directeur integraal capaci- teitsmanagement. Achter de schermen is in Maas tricht UMC+ een militaire operatie gaande om alle patiënten te kunnen helpen in een tijd van lange wacht lijsten en hoog ziekteverzuim onder verpleegkundigen. Met allerlei infor matie van de afgelopen drie jaar bere kent Maastricht UMC+ de drukte die het ziekenhuis per dag te wachten staat. Wordt het slecht weer? Dan ko men er meer patiënten binnen. Zijn er evenementen? Idem. Maar ook op woensdagen zijn er momenteel veel patiënten die een ziekenhuisbed no dig hebben. Peters: ,,Het lijkt erop dat er meer ingrepen worden gepland, misschien moeten we meer gaan spreiden.” Hier, in een kantoorruimte op vijf- hoog, weten medewerkers precies hoe het ziekenhuis ervoor staat. Op grote beeldschermen prijken kleur rijke cirkel- en staafdiagrammen, voor elke afdeling eentje. Als je snapt wat de kleurtjes betekenen, kun je in één oogopslag zien of er voor die dag ge noeg vrije bedden zijn. Een korte uitleg: groen staat voor vrije bedden, geel is bezet, zwart ge sloten en de grijze vlakken zijn de pa tiënten die vermoedelijk naar huis mogen. Rood staat voor de patiënten die nog moeten komen. Bij te veel rood kan het ziekenhuis die dag een probleem krijgen. ,,Dan weten we dat er iets moet gebeuren, kijken we welke patiënten naar huis kunnen. Daar hebben we dan nog enkele uren voor”, zegt Iwan van der Horst, hoofd van de intensive care. Want de voor spellingen zijn inmiddels zo verfijnd dat ze voor 93 procent betrouwbaar zijn. Een strakke planning is in dit zie kenhuis het codewoord. Want als je weet wat er op het ziekenhuis afkomt, kan het personeel zich daarop voorbe reiden. Juist doordat Maastricht UMC+ zo goed weet hoeveel patiën ten er komen en gaan, heerst er rust. Verpleegafdelingen worden niet meer overspoeld met te veel patiënten. Er is altijd een ic-bed vrij. En waar voor- tentoonstellen in de Boerentoren in Antwerpen, een monumentaal bouwwerk uit 1931 dat wordt ge renoveerd en omgebouwd tot een kunstcentrum. Zolang het niet klaar is, gaat Trinity moge lijk naar een museum in bruikleen. De dinosaurus leefde R ongeveer 65 miljoen :7s,, jaar geleden. Trinity is ijna 4 meter hoog en bestaat eigenlijk uit de botten van drie verschillende dieren die tussen 2008 en 2013 werden opgegraven. De helft van alle botten is origineel materiaal. Slimme aanpak: "Je ku doen, Directeur Esther Peters bij een speciaal planningsbord waarop te zien is of er genoeg vrije bedden zijn. FOTO MARCEL VAN HOORN INTERNA! 1 - Iwan van der Horst, ic-hoofd Hans Nijenhuis Brussel Ellen van Gaalen Maastricht De Belgische miljardair en Ant werpse havenbaron Fernand Huts is de koper van het deze week in Zürich geveilde skelet van een Tyrannosaurus rex. De Belgische defensieminister Ludivine Dedonder. foto belga ZATERDAG 22 APRIL 2023 GO als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 12