l 11 Bij ‘vroemvroempartij’ VVD is het ineens akelig stil over de prijs VERVOERSARMOEDE De lage en midden inkomens komen straks in het gedrang als benzine en autorijden vanaf juli weer fors duurder worden. ANWB, vakbond FNV en schuldhulpverleners wijzen erop dat een auto vaak geen luxe is en vinden dat het kabinet actie moet ondernemen. stof noemt de ANWB een goed idee ‘maar moet gecompenseerd worden in de accijns’. De ANWB wijst op re cent onderzoek waaruit blijkt dat een kwart van de Nederlanders door de hoge brandstofprijzen in de knel komt. ,,30 procent zegt bovendien geen alternatief te hebben voor de auto om naar het werk te gaan. Deze groep wordt door de hoge benzine prijzen extra zwaar geraakt.” zoals bezorgers met een busje, moes ten er zelfs geld op toeleggen.” Volgens Florijn moet duurdere benzine in samenhang worden ge zien met andere prijsstijgingen, zoals van energie en boodschappen. ,,Dit stapelt op. Het kabinet moet dat alle maal in de koopkrachtplaatjes mee nemen.” De vraag is of dat gebeurt. Het ka binet komt geld tekort en zoekt ma nieren om de geplande uitgaven aan hete hangijzers als stikstofbeleid, de fensie en compensatie voor Gronin gen te financieren. De automobilist lijkt daar de dupe van. Probleem is dat de olieprijzen ko mend jaar ook nog eens dreigen te stijgen. Begin deze maand maakte oliekartel Opec al bekend fors minder olie te gaan oppompen. ,,De olieprij zen zullen in ieder geval niet dalen, is de verwachting”, zegt Paul van Selms van UnitedConsumers, dat de pomp- prijzen op dagelijkse basis monitort. Vakbond FNV laat weten de keuzes van het kabinet, waaronder de duur dere benzine, kritisch te zullen vol gen. ,,Wij zullen niet accepteren dat welke rekening dan ook bij de ge wone mens wordt neergelegd”, zegt vicevoorzitter Zakaria Boufangacha. ,,Er moet juist worden geïnvesteerd in de koopkracht van mensen en de lasten moeten worden gedragen door de sterkste schouders.” Geraakt Schuldhulporganisatie NVVK vreest dat veel lage en middeninkomens worden geraakt. ,,Voor veel werkne mers is een auto geen luxe, bijvoor beeld in landelijke gebieden”, zegt voorzitter Marco Florijn. ,,We hebben vorig jaar, toen de brandstofprijzen in korte tijd fors opliepen, al gezien dat naar het werk gaan voor veel mensen heel duur werd. Sommigen, Inflatie De vakbond beklemtoont dat fors duurdere benzine de inflatie weer verder aanwakkert. Dat neemt de FNV weer mee in het formuleren van de looneisen bij cao-onderhandelin- gen. ,,Wij gaan altijd minimaal voor koopkrachtbehoud. Dus hoe hoger de inflatie, hoe hoger de looneis. Een verstandige overheid doet er alles aan om de inflatie te laten dalen in plaats van prijsopdrijvende maatregelen te nemen.” Behalve de dreigende stijging van de brandstofprijzen die automobilis ten boven het hoofd hangt, wil het kabinet ook de aanschafbelasting op nieuwe auto’s (bpm) verdubbelen. Een heel slecht idee, meent de ANWB. Zolang een nieuwe elektri sche auto veel duurder blijft dan een auto met een brandstofmotor leidt dit niet tot meer elektrisch rijden. Subsidiëring van elektrische auto’s is daarom een veel geschikter middel om de CO2-uitstoot te verlagen. Volgens RAI Vereniging werkt een bpm-verdubbeling averechts. ,,Ge- volg hiervan is dat aanschaf van een nieuwe schone en zuinige auto voor veel mensen onbetaalbaar wordt en zij langer in hun huidige auto zullen blijven rijden”, vreest een woord voerder. Bezorgers met een busje moesten er zelfs op toeleggen en liter benzine kan ko mende anderhalf jaar door enkele kabinetsmaatrege len weleens 30 cent duur- I der worden. Vanaf 1 juli wordt de accijnsverlaging op benzine en diesel van vorig jaar april groten deels teruggedraaid en zijn automo bilisten bijna 14 cent duurder uit voor een liter Euro 95. Op 1 januari kan daar nog eens 8,7 cent inflatiecorrec tie bij komen. Als klap op de vuurpijl wil minister Jetten meer biobrand stof aan benzine laten toevoegen. Een liter brandstof schiet dan nog eens 5 tot 10 cent extra omhoog. De ANWB is flink geschrokken. ,,70 procent van de reiskilometers die we in Nederland maken, leggen we af met de auto. Met de plannen die we nu horen, komt de betaalbaarheid van automobiliteit nog verder onder druk”, stelt de belangenclub. Ver- duurzaming van het wagenpark moet gebeuren, maar wél op een ver antwoorde manier. ,,We willen niet dat mensen worden uitgesloten en vervoersarmoede ontstaat. Met deze prijsstijging van brandstof ligt dat wel op de loer.” Het bijmengen van meer biobrand- II - Als het kabinet niet in grijpt, stijgt de benzine prijs volgend jaar met 20 tot 30 cent per liter. Maar wie dacht dat zelf verklaard ‘vroemvroem partij’ VVD zich nu luid keels laat horen, komt bedrogen uit. Partijleider Mark Rutte voerde er campagne mee: zijn VVD zou ‘altijd’ de vroemvroempartij van Ne derland blijven: het toe vluchtsoord voor auto- én asfaltliefhebbers. Maar nu donderdag duidelijk werd dat de benzineprijs flink dreigt te gaan stijgen, is het ineens stil bij de libe ralen. Per 1 juli verdwijnt de kor ting op accijns en ook het mengen met biobrandstof maakt benzine duurder. Momenteel vinden onder handelingen over de voor jaarsnota plaats, maar aan die tafels heeft ook de VVD geen lans gebro ken voor een verlenging van de accijnsverlaging op de brandstofprijs, zeg gen ingewijden. Onrust binnen de VVD dus? Nee, lijkt het. Leden van de Tweede Kamer- fractie wijzen naar elkaar. Een greep uit de reacties: „Daar ga ik niet over.” Of: ,,Probeer het bij mijn col lega.” En: ,,De onderhan delingen zijn nog gaande.” Ook voormalig VVD-ver- tegenwoordigers houden liever hun mond. ,,Mensen met een kleine beurs ko men hopeloos in de pro blemen”, waarschuwt een oud-bewindspersoon nog wel. Han ten Broeke, ooit VVD-Kamerlid maar nu baas bij Bovag-bedrijven en -garages, houdt zich in. ,,Om alle redenen die met broedende kippen te maken hebben”, laat hij weten. Wie géén blad voor de mond neemt, is VVD-pro- minent Hans Wiegel. Die ‘snapt wel dat niemand wil reageren’. ,,Hier is groot ongemak over. Ik krijg ook veel brieven van VVD’ers over de dreigende verho ging van de benzineprij zen. Dit wordt zeer zorge lijk voor de hele coalitie.” En, concludeert Wiegel: ,,Heel jammer dat de VVD niet meer de vroem- vroempartij is.” Tot diezelfde conclusie komt oud-Kamerlid Remco Dijkstra. Sip zegt deze: ,,De VVD was ooit dé autopartij.” Eerder werd immers ook al de 130 kilometer per uur los gelaten, omwille van de stikstofmaatregelen. ‘Een rotmaatregel’, zei Rutte toen nog. Maar volgens Dijkstra moet ‘Den Haag’ beseffen dat autorijden op zich ‘een must is voor veel mensen’. ,,Je doet het omdat naar je werk moet. Dan is de auto on misbaar.’’ - Tobias den Hartog Jan Hoedeman - Marco Florijn, schuldhulp organisatie NVVK David Bremmer Den Haag Benzine mogelijk 30 cent duurder: ‘Burgers in de knel’ GO ZATERDAG 22 APRIL 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 11