r- 10 VVD-BEWINDSMAN ERKENT DAT HIJ OVER DE GRENS IS GEGAAN POLITIEK Dennis Wiersma erkent dat hij ‘over grenzen van mensen heen is gegaan’ door ‘te fel, te scherp en veeleisend’ te zijn naar zijn ambtenaren. ,,Zo wil ik niet met mensen omgaan’’, zegt de minister van Primair en Voortgezet Onderwijs nu. ,,Ik wil het oplossen. Dat ik het niet weer doe.’’ leermoment.’’ Al langer gingen er in Den Haag verhalen rond dat de VVD-minister veeleisend, wispel turig en opvliegend kon zijn, en dat zijn medewerkers daar soms last van hadden. Dat beperkte zich niet tot het ministerie. Op een bezoek aan een basisschool in Den Haag, half no vember, zou Wiersma ook zijn uit gevallen tegen de schooldirecteur toen die een ander onderwerp wilde aansnijden dan het thema van het werkbezoek was. Ooggetui gen spraken toen van ‘een opval lend moment’ dat ‘ongemakkelijk’ was. Wiersma en de schooldirec teur zouden het incident later hebben uitgepraat. ‘Wiersma kan blijven’ Wake-upcall Rond die tijd, eind vorig jaar, zou Wiersma ook binnen het ministerie in gesprek zijn gegaan over zijn ge drag. Dat hing samen met onthul lingen over het gedrag van Matthijs van Nieuwkerk toen hij nog presen tator was bij De wereld draait door - nieuws dat op 18 november naar buiten kwam. ,,Dat was een extra wake-upcall”, stelt Wiersma. ,,We blijven in gesprek gaan om beter op elkaar ingespeeld te raken.’’ Wiersma was eerder Tweede Kamerlid voor de VVD en vloog in kabinet-Rutte III tussentijds in als staatssecretaris van Sociale Zaken. Voor zijn politieke loopbaan was hij voorzitter van studentenvakbond LSVb en van FNV Jong. Hij werd eerder wel eens genoemd als een van de mogelijke opvolgers van Mark Rutte als partijleider van de VVD. Impact Wiersma noemde geen concrete voorbeelden van zijn gedrag of op welke momenten hij uit de bocht vloog. Wel zei hij dat hij ambtena ren weleens aansprak op een stuk dat volgens hem te laat kwam. „Ter wijl het al een tijdje op mijn bureau lag.” Ambtenaren zouden hem dan niet van repliek hebben durven die nen. Wiersma zou zich op zijn beurt niet hebben gerealiseerd wat de impact van zijn woorden, als mi nister, was op zijn medewerkers. De verhalen ‘in gesprekken en bij de koffieautomaat’ hebben hem ‘ge raakt’, zegt hij. Aan zijn ambtenaren heeft hij gevraagd om hem te hel pen daarvan te leren. ,,Ik moet ook sorry durven zeggen.’’ Hij zegt dat hij ‘die opgave ook heeft opgepakt’. ,,Dat ik dingen moest verbeteren, was heel helder.’’ Over Wiersma’s gedrag kwamen op het ministerie nooit officiële meldingen binnen. Wel waren er ‘signalen’. Ook bij minister Robbert Dijkgraaf van Onderwijs waren die signalen ‘wel bekend’, zei hij vrij dag. Hij noemde dat ‘zorgwekkend’. ,,Ik weet dat minister Wiersma am bitieus en ongeduldig is. Ik heb hem ook weleens fel horen spreken.” Volgens Dijkgraaf heeft Wiersma de signalen ‘gehoord, er naar geluis terd en daarvan geleerd’. ,,Je kunt je gedrag veranderen, dat is ook een Als minister moet ik per definitie het goede voorbeeld geven e VVD-bewindsman bevestigde gisteren voorafgaand aan de mi nisterraad berichtge ving in De Telegraaf dat hij ‘in gesprek is gegaan met zijn medewerkers’. Dat zijn volgens hem ‘goede en mooie gesprekken’ geweest. ,,Ik realiseer me dat mijn woorden als minister harder aanko men dan wat ik zeg als Dennis.’’ Zijn gedrag, zegt hij, kwam voort door geldingsdrang in het eerste jaar van zijn ministerschap. ,,Zo’n eerste jaar als minister is best span nend. Ik wil graag veel dingen, dat vraag ik dan ook van andere men sen.’’ Daarin is hij ‘soms te streng’ geweest voor degenen die voor hem werken. ,,Maar als minister moet ik per definitie het goede voorbeeld geven. Ik reken het mezelf aan dat ik dat niet heb gedaan.’’ Wiersma (37) trekt niet alleen het boetekleed aan, hij toont ook begrip voor zijn ambtenaren. ,,Ik vind het ontzettend ongemakkelijk dat ie mand met een steen in zijn maag naar zijn werk gaat, en dat ik daar aan heb bijgedragen. Of dat mensen het gevoel hebben dat ze in een overleg niet kunnen zeggen wat ze willen.’’ 0/ - Minister Dennis Wiersma RUTTE: Dennis Wiersma erkende gis teren dat zijn gedrag in het eerste jaar van zijn minister schap ‘te veeleisend en onge duldig was’. Premier Mark Rutte is blij met zijn excuses en wil het er verder bij laten. ,,Het is goed dat je het be spreekbaar maakt’’, vindt Rutte. „Als een baas zoiets doet en erachter komt, vind ik het belangrijk dat hij dat ook erkent en recht wil zetten.’’ Rutte staat nog steeds ‘hele maal achter’ de keus voor Wiersma als minister Primair en Voortgezet Onderwijs. De premier zei zelf ook wel eens uit te varen tegen politici en ambtenaren, of met een deur te slaan. ,,Het is belangrijk dat dan meteen recht te zetten. Maar voorkomen is beter.’’ Hanneke Keultjes Den Haag Felle en scherpe minister Wiersma: ‘Zo wil ik niet zijn’ L ZATERDAG 22 APRIL 2023 GO 4 O l- o 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 10