De mooiste en beste oplossing’ Molen staat stil: wieken zijn hard aan vervanging toe l Eendje Alfred broedt op een bed violen op een balkon in Terneuzen 6 c Voorkeur voor Roosendaalbus De ‘Roosendaalbus’ lijkt het beste alternatief voor de Bredabus, de levensader van Zeeuws-Vlaamse studenten die in Brabant studeren. Alfred, dat is me er eentje hoor. Ze had haar eieren overal in de Terneuzense wijk Othene kunnen uitbroeden. Maar er ging volgens haar niets boven een bak met viooltjes op het balkon van Karin de Laat-Peeters. Rond de Bredabus, de lijn die al de cennialang tussen Hulst, via Ant werpen, naar Breda rijdt en vice versa, heerst nu al jaren onzeker heid over het voortbestaan. De bus verbinding is voor met name stu denten uit de gemeenten Hulst en Terneuzen dé route tussen thuis en hun studentenstad, vaak in Brabant of nog verder weg. Maar Lijn 19 is duur: de kosten bedragen een mil joen euro per jaar. Hulst en Terneuzen willen dat de huidige Lijn 19 blijft rijden, ófdat er een goed alternatief komt. Daarvan zijn er nu vier, waarvan de ‘Roosen daalbus’ de beste kaarten lijkt te hebben. Als het aan de samenwer kende dorps- en wijkraden in de gemeente Hulst en wethouder De pauw ligt, in ieder geval wel. zocht naar alternatieven. Eentje zou zijn om Lijn 19 af te schalen, hij blijft dus wel rijden, maar (veel) minder vaak. Een tweede optie is om Lijn 19 tot Antwerpen te laten rijden en dat passagiers met be stemming Brabant daar overstap pen op de trein, maar de vraag is of dat te combineren is met Neder landse reisproducten. Ook ge noemd, maar niet populair, is een busverbinding van Hulst naar Goes en dat studenten daar overstappen op de trein, maar deze route is be paald niet sneller. Het laatste geopperde alternatief is de Roosendaalbus. Dan rijdt de bus rechtstreeks van Hulst naar het treinstation van Roosendaal en kan daar worden overgestapt naar de eindbestemming. Deze route is het snelst. Gedeputeerde Harry van der Maas heeft vertegenwoordigers van de wijk- en dorpsraden van Hulst bijgepraat over de vier opties. De Roosendaalbus werd het beste ont vangen. Het is ook de voorkeur van Depauw. ,,Het is de mooiste en beste oplossing.” Maar de wethou der waarschuwt: ,,Wij kunnen dat als bewoners en gemeente wel vin den, maar het is uiteindelijk de pro vincie die beslist.” Die beslissing wordt rond mei verwacht. In het rapport ‘Elke Regio Telt’ wordt Zeeuws-Vlaanderen aange merkt als achterstandsregio. De- pauw: ,,De leefbaarheid is gebaat bij een goed ov. Daar mag Den Haag weleens in investeren, al is dat met lager of zelfs negatief rendement. Bewoners in de plattelandsprovin- cies verdienen dezelfde mobili- teitsmogelijkheden als een Rand- stadbewoner. Als je in de Randstad de helft van de lijnen schrapt, dan rijden ze niet om de vijf, maar om de tien minuten. Doe je dat hier, dan blijft er niks over.” blijkt dat de wieken na vijftig jaar aan het einde van hun technische levensduur zijn.” Er zijn meer molens die met dit soort problemen kampen. Zo staat ook de molen van Hoek voor nog onbepaalde tijd stil. De molen in Cadzand wordt jaarlijks door zeker 3000 belangstellenden bezocht en er zijn in de zomer vijf streekpro ductenmarkten. De molenwieken maken jaarlijks haast 200.000 om wentelingen, maar nu dus geen een. De biologische tarwe wordt tijdelijk elders gemalen. Dankzij subsidies, inkomsten uit de verkoop van de biologische tarwe, de bezoekers en de streek productenmarkten, is de stichting in staat om in het reguliere onder houd te voorzien. Het herstel van de wieken is echter van een andere financiële orde, aldus het bestuur. ,,Voor het herstellen van de wieken is een bedrag van maximaal 100.000 euro nodig. We trachten zo veel mogelijk nog bruikbare delen van de wieken te hergebruiken. De stichting hoopt dat de periode van stilstand mede door veel giften van korte duur zal zijn.” Even voor de duidelijkheid: voor dat Alfred het balkon van Karin (53) uitkoos heette ze nog geen Alfred. Karin noemt haar liefko zend zo, met het tekenfilmfi guurtje Alfred Jodocus Kwak in het achterhoofd. Ook al is Alfred een vrouwtje. Sinds een week of drie woont Alfred bij Karin in. Of beter, ze logeert er een tijdje in een vijfsterrenhotel. Want Karin vertroetelt Alfred zo goed als ze kan. Ze houdt haar gast goed in de gaten. ,,Drie weken geleden hoorde ik op het balkon een lampje vallen. Een man die voor bijliep riep naar me dat hij een coladeatelier Petra Finest Present tegenover de molen worden er zak jes met molenchocolaatjes voor een leuke prijs aangeboden. Bij de mo len, in de winkel van Petra, het Le- deltheater in Oostburg en een aan tal andere zaken hebben we er al ze ker duizend verkocht. Zodra we zelf 5000 euro bij elkaar gesprokkeld hebben, kunnen we een beroep doen op het Molenfonds Groot On derhoud van de Vereniging De Hol- landsche Molen. De omvang van de bijdrage en of we de sponsoring ontvangen, moeten we nog af wachten. Verder is het mogelijk subsidie aan te vragen bij de ge meente Sluis en de provincie.” eend van ons balkon had zien wegvliegen’’, vertelt ze. ,,Een week later lag er allemaal rotzooi uit de bloempotten op de grond. En plots zag ik dat ze in de bak met violen op het tuintafeltje zat. Eerst een paar uur per dag, tel kens om een ei te leggen. Nu zit ze er continu op. Alleen ’s avonds gaat ze even weg om te drinken.’’ ning af tot ze de eerste pulletjes vanonder Alfreds veren ziet en hoort piepen. Maar hoe raken die schattige donsjes dan vanaf het balkon in het water? Da’s voor een eendenjong toch best een eind springen. ,,We hebben een loopplank voor ze gemaakt. En op het balkon heb ik ook een ondiep badje klaargezet. Hopelijk gaan ze daar eerst in voordat ze het ruime sop kiezen. Want in het diepere water zouden ze de eerste peri ode als gevolg van onderkoeling nog kunnen verdrinken.’’ Alfred treft het maar. Het ont breekt haar aan niets; Karin heeft zelfs eendenvoer voor haar ge kocht. En welke eend kan er nou nog zeggen dat ze zit te broeden op een bed violen? Broeden op een bed violen, het klinkt als een paro die op het bekende boek Knielen op een bed violen van Jan Siebe- link. Karin moet er smakelijk om lachen. ,,Een mooier kraambed had ze niet kunnen uitkiezen, toch? De bloemen zijn er al!’’ Dure lijn, lange rit De huidige Bredabus is niet alleen duur, de reis is ook lang en duurt met oponthoud rond Antwerpen soms nóg langer. Maar een goede ov-verbinding met Brabant is wel grote noodzaak. Daarom wordt ge- Inzamelingsactie Er is een inzamelingsactie opge start en die loopt volgens molenaar Sjaak Herman uitstekend. ,,Er is nog veel nodig, maar het begin is er. Dankzij de medewerking van cho- Bescherming Karin woont aan een watertje. Vanaf haar balkon voerde ze de eenden weleens. Misschien dacht Alfred daarom wel dat het hier goed toeven was. En het balkon biedt Alfred bescherming. Geen kat, rat of hond die erbij kan. Ze hoeft hier alleen maar te vrezen voor meeuwen of eksters. ,,Ze blijft heel stil zitten als ik op het balkon ben, maar als ik té dichtbij kom zet ze haar veren op en be gint ze te blazen. De eieren kun nen nu ook elk moment uitko men. Ik weet inmiddels (‘Ik zit nu zelfs bij een eendenclub op Face book!’) dat ze drie tot vier weken broeden.’’ Karin wacht met span- De leefbaarheid is gebaat bij een goed ov De wieken mogen niet meer draaien, omdat ze vervangen moe ten worden. ,,Na een uitvoerig on derzoek door diverse specialisten in het kader van de veiligheid, is be sloten de molen stil te zetten”, al dus het bestuur van de Stichting Molenbehoud West-Zeeuwsch- Vlaanderen. ,,Uitgerekend in het jaar dat onze molen 125 jaar bestaat, I J VriJDAG 21 APriL 2023 VL Zie ook pzc.nl/play - Gino Depauw, wethouder Hulst CADZAND Beeldbepalend voor het dorp, lichtbaken gedurende de maand december, in de zomer een vaste stopplaats tijdens fiets tochten en verkooppunt van pannenkoekenmeel. Iedereen kent de molen van Cadzand. Maar nu staat hij stil. - Wilma Valk Sheila van Doorsselaer Hulst Raymond de Frel Terneuzen Molenaar Sjaak Herman bij de molen van Cadzand. FOTO PETER NICOLAI Karin de Laat-Peeters houdt Alfred nauwlettend in de gaten. ,,Een mooier kraambed had ze niet kunnen uitkiezen toch? De bloemen zijn er al!” FOTO’S FRANK PETERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 52