Het is gedaan met de waterpret bij sluizen en in haven l l ■R ÉL c Bijeenkomst toerisme en leefbaarheid benoemt zorgen én zonnige zijde 7 ÉL L handhaven. Afhankelijk van de zegt de woordvoerder: ,,De locatie De huisvesting van (buitenlandse) werknemers van Veerse toeristische ondernemingen moet voortvarend worden opgepakt. gevaarlijke situaties Het is zo zachtjesaan een beetje een traditie geworden. Op loeihete zo merdagen verzamelt de Wemel- dingse jeugd zich bij de havensluis om daar te genieten van een verkoe lende sprong of duik in het water. Op topdagen komen er vele tiental len tieners naartoe die daar hun fraaiste kunsten laten zien. Deze zomer zullen die een ander plekje moeten zoeken. De gemeente heeft recapersoneel tijdelijk kunnen wonen. Bij de gemeente Veere leeft het besef ook dat de huisvesting van werknemers een prioriteit is. Er wordt momenteel dan ook geke ken of het mogelijk is op drie ver schillende plaatsen woningen te bouwen waar werknemers gehuis vest kunnen worden. Die wonin gen zullen niet uitsluitend voor werknemers zijn maar ook voor bijvoorbeeld jongeren en ouderen. namelijk besloten niet langer toe te staan dat er gezwommen en ge sprongen wordt in het haven- en sluisgebied van Wemeldinge. Nu is het zo dat er nooit bij brug gen, sluizen en haveningangen ge zwommen en gesprongen mag worden, maar het Kapelse college had daar een ontheffing voor ge maakt. ,,Omdat we dit wilden ge dogen”, zegt een gemeentewoord voerder weten. ,,Maar dat was ei genlijk alleen voor het zwemmen. In de praktijk zien we echter nu dat zwemmen niet gaat zonder sprin gen. En vooral dat springen zorgt voor gevaarlijke situaties.” Daarom heeft het college beslo ten de ontheffing in te trekken. dat jongeren blijven of terugkeren naar hun geboortegrond. ,,Maar het probleem is dat er in mijn dorp geen meter bouwgrond beschik baar is.” Anne Mast (onderne mersvereniging Domburg) vindt dat de gemeente de bouw van wo ningen slimmer moet aanpakken. ,,Door bijvoorbeeld koppelver koop. Als een hotel wil uitbreiden, ,,Dat springen gebeurt dicht bij de boten. Kinderen lopen daarbij het risico onder een boot te verdwij- eis dan ook dat er woningen wor den gebouwd.” voorbeeld zomerwoningen. ,,68 procent van de toeristische bed den in Domburg bevindt zich bij particulieren.” Hij vreest dat Wa terpark Veerse Meer bij Arnemui- den voor een enorme toename van de toeristische druk zal zorgen in zijn gemeente. ,,Daar komen zes duizend toeristische bedden bij.” Ook wethouder Marcel Steketee (HVV, toerisme) verwacht niet dat de bezoekers op dat park blijven. ,,Die komen ook naar hier.” Diana Korteweg Maris bena drukte dat het toerisme Veere veel positiefs brengt. Zelf woont ze in Hansweert, een dorp met evenveel inwoners als Domburg. Daar is echter geen winkel meer te vinden terwijl in je ‘in Domburg alles kan krijgen’. Niet duurzaam Campinghouder Adriaan Wisse uit Zoutelande vindt dat werkge vers moeten nadenken hoe ze buitenlandse werknemers perma nent een baan en huisvesting kun nen bieden. ,,Want bijvoorbeeld Polen heen en weer laten rijden, is niet duurzaam.” Hij stelde ook dat de kwaliteit van het toeristisch product beter wordt als werkne mers goed gehuisvest worden. Van Opbergen wees naar de ski gebieden in de Alpen waar huis vesting van werknemers goed ge regeld is. ,,Het kan dus wel.” Daar staan aan de rand van veel dorpen een of meerdere appartementen complexen waar skileraren en ho- Koppelverkoop Tijdens de bijeenkomst in Seroos- kerke hield Bram Marcusse (dorpsraad Zoutelande) een plei dooi voor de bouw van woningen voor jongeren. Dat is volgens hem een manier om ervoor te zorgen Waterpark Veerse Meer Veel werkgevers vinden dat het wel meevalt met de toeristische druk in de gemeente. Ron Bouw man stelde dat de weinige mensen die klagen over die drukte, te veel media-aandacht krijgen. Diana Korteweg Maris (Kenniscentrum Kusttoerisme) zei echter dat het niet maar een paar mensen zijn die vinden dat het te druk is ge worden. Dat blijkt volgens haar uit een groot onderzoek onder meer dan duizend inwoners van Zeeuwse kustgemeenten. Mast stelde op zijn beurt dat inwoners ook zorgen voor de toeristische druk door het verhuren van bij- In Zoutelande is geen meter bouwgrond te krijgen Misschien dat de lokale zwem- jeugd kan uitwijken naar Yerseke. Daar speelt namelijk iets soortge lijks. Wethouder Martien van Overloop heeft daar voorgesteld om een speciaal hoekje van de haven beschikbaar te stellen als zwemge- bied. Dat gebied zou dan met een ballenlijn worden afgezet en via een vlonder toegankelijk worden gemaakt. Het zou een alternatief kunnen gehad over overlast, situaties. Als gemeente willen wij maar ook over hier niet langer aan meewerken.” nen. We hebben ook klachten ge- We hebben klachten had vanuit de jachthaven. Over overlast, maar ook over gevaarlijke at is in het belang van iedereen, zo werd dinsdagavond naar voren gebracht door meerdere werkgevers tijdens een geanimeerde discus siebijeenkomst over toerisme en leefbaarheid van de politieke partij HVV in Serooskerke. Makelaar Michel van Opbergen (Ruiterplaat Makelaardij) stelde dat de manier waarop een deel van hen wordt gehuisvest, beslist niet kan. ,,Ze werken zeven dagen per week en moeten slapen op plaat sen waar je je echt voor schaamt.” Ook kopen werkgevers woningen op om niet afhankelijk te zijn van pandjesbazen die zulke belab berde kamers aanbieden. Die wo ningen zijn daardoor echter niet meer beschikbaar voor de eigen inwoners. Strafbaar Het verbod geldt voor het gehele sluis- en havengebied van Wemel- dinge en betekent dat het vanaf nu hoeveelheid overlast worden de zijn. Maar misschien brengt dat het dus ook strafbaar is. Op de vraag of prioriteiten bepaald. Het is aan de Kapelse college op ideeën. Wie er ook op gehandhaafd gaat worden politieagent ofboa om te bepalen of weet is er nog een zwemhoekje er een boete wordt uitgedeeld of over in de haven van Wemeldinge wordt meegenomen in de locaties verwijzing naar Halt plaatsvindt. voor waterpret voor de eigen jeugd. in Wemeldinge waar politie en ge- Daarbij zal ook de leeftijd van de meente komende zomer gaan overtreder een rol spelen." ,1' V V HM L I 5 ‘Toeristendrukte valt toch wel mee?’ WEMELDINGE - Willem Adriaansens - Gemeente Kapelle Het is over en uit met de jaren lange waterpret in de sluizen van Wemeldinge. De gemeente Kapelle heeft het springen, dui ken en zwemmen in het haven en sluisgebied per direct verbo den. - Bram Marcusse, dorpsraad Zoutelande Emile Calon Domburg Goede huisvesting van werknemers is nodig om ervoor te zorgen dat bedrijven voldoende en goed personeel hebben. FOTO MARIEKE MANDEMAKER WA DONDERDAG 20 APRIL 2023 X 'A it V\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 39