M Veel geweld, onduidelijk wie aan F MSI c Disneys hoogste theaterbaas vindt diversiteit normaal: ‘In theaterwereld was ^4 12 De wereldpremière van de vernieuwde musical Aida, met alleen acteurs van kleur, vindt zondag plaats in Scheveningen. Thomas Schumacher, Disneys hoogste theaterbaas, houdt persoonlijk toezicht. SOEDAN ongeschreven wetten met een diver sere cast. Sterker, alle acteurs en dan sers zijn ditmaal van kleur. Dat moet niet als een statement worden opgevat, meent Schumacher, die in 1988 bij Disney begon als produ cent van de film The Rescuers Down Under (De Reddertjes in Kangoeroe- land), werkte aan animatieklassiekers als Pocahontas en Mulan en als presi dent van Theatrical Productions de wereldwijde lancering overzag van hitmusicals als Aladdin, Mary Poppins, The Lion King en Frozen (een Neder landse première laat nog op zich wachten). ,,Toen we nog eens doken in het verhaal van Aida, ooit de basis van de beroemde opera van Giuseppe Verdi, leerden we iets heel diepgaands. Het gaat over twee naties (Nubië is een voormalig land ten zuiden van Egypte, red.) met inwoners die qua uiterlijk nauwelijks van elkaar te on derscheiden zijn. Bovendien hadden ze allebei afwisselend mannelijke én vrouwelijke leiders.” In deze voorstelling zien we solda ten en legerleiders van verschillende sekse. Dat ook kleur geen rol van be tekenis speelt, is iets dat Schumacher en het Nederlandse Stage Entertain- Er zijn al dagenlang bombarde menten en ontploffingen te horen. Duizenden inwoners zijn op de vlucht geslagen. ,,Khartoem is een spookstad’’, aldus Atiya Abdalla Atiya van het genootschap van Soe- danese artsen. Gewapende man nen stelen apparatuur en voorraden uit ziekenhuizen. Er zijn ook mel- ment ditmaal graag op de planken la ten zien. Het is de bedoeling dat bij de kijker straks alle mogelijke voor oordelen wegvallen. ,,Wanneer je over de grens kijkt, zien mensen er hetzelfde uit, nuttigen ze hetzelfde eten en bidden ze tot dezelfde God. En toch is er oorlog. Moet bekend klinken, toch? Vooral in jullie land.” dingen van seksueel geweld tegen hulpverleners, aldus de Verenigde Naties. Volgens de WHO zijn door het geweld al zeker 270 doden en minstens 2600 gewonden gevallen. Twee derde van de slachtoffers viel buiten de hoofdstad Khartoem. Nederland stuurde gisteren twee transportvliegtuigen naar Jordanië, voor het geval mensen uit Soedan kunnen worden geëvacueerd. De strijd woedde gisteren vooral rond het kamp van het ministerie van Defensie, waar het legerhoofd- kwartier is gevestigd, en ook rond de belangrijkste luchthaven. Dikke rookwolken stegen op uit de lege stad, normaliter een van de drukste metropolen van Afrika. ‘De vijand Belangrijk een verhaal te zien waarin liefde een conflict overstijgt de voorstelling speelde op Broadway. ,,Deze productie wordt niet even in een doos van land naar land ver scheept”, zegt Schumacher, die de we reld over gaat om toe te zien dat bij elke Disney-musical perfectie wordt nagestreefd. Dat de wereldpremière in Nederland plaatsvindt, is deels toeval. Voor de coronapandemie was het plan Aida eerst in de VS uit te rollen. ,,Maar dan zouden we daarna wel naar jullie land zijn gegaan. Logisch, gezien mijn sterke band met Joop van den Ende (oprichter van Stage Entertainment, red.). Ook heeft jullie publiek een zeer verfijnde smaak.” Terug naar het tegenwoordig inter nationaal vurig gevoerde diversiteits- Conflict Schumacher doelt niet alleen op de Tweede Wereldoorlog, maar ook op het huidige conflict tussen Rusland en Oekraïne. ,,Vooral voor jonge mensen is het belangrijk een verhaal te zien waarin liefde een conflict overstijgt. Het is niet per se een boodschap die we willen meegeven, maar je kan er bijna niet omheen.” De nieuwe - en voor alle duidelijk heid Nederlandstalige - Aida met hoofdrollen voor Gaia Aikman (als het titelpersonage) en Naidjim Severina (als haar liefde Radames) betreft Schu machers zevende productie voor dit theater. De Disney-directeur verblijft wederom in het Kuhrhaus, maar haalt naar eigen zeggen zijn ontbijt en lunch bij Albert Heijn. Er zijn meer Amerikanen. De regisseur is bijvoor beeld Schele Williams, die ooit zelfin Rijk aan grondstoffen Het geweld in het land in het noordoosten van Afrika barstte af gelopen weekend los na een con flict tussen de militaire leider van het land, generaal Abdel Fattah Ab- delrahman al-Burhan en zijn rivaal, RSF-leider Mohamed Hamdan Daglo. Beiden willen de baas zijn in het grondstoffenrijke land. Al-Bur- han zou daarbij de steun hebben van Washington, Daglo heeft be tere connecties in Moskou. De RSF ls het woord ‘diversiteit’ over tafel gaat in een van de vele vergader ruimtes van het Afas Circustheater Scheve- ningen, draait de flamboyante Ame rikaan Thomas Schumacher (65) naar een wand vol affiches van eerdere voorstellingen. ,,Zie je die poster daar?” Hij wijst op een afbeelding van de eerste Aida-musical die hier vanaf 2001 bijna twee jaar te zien was. Daarop prijken de bekende gezichten van onder anderen Bastiaan Ragas en Antje Monteiro. ,,Zo castten we de originele productie, iets waarvoor ik werd bekritiseerd. Want, zien zij er uit als Egyptenaren die jij ooit hebt ontmoet?” Tijdens 648 voorstellingen zagen hier meer dan 1,2 miljoen mensen het bekroonde spektakelstuk van compo nisten Elton John en Tim Rice over de ‘onmogelijke’ liefde tussen een Egyp tische kapitein en een Nubische prin ses in een tijd dat de buurlanden met elkaar in oorlog zijn. Een klapper van jewelste. Een herlancering, twintig jaar later, gebeurt volgens de huidige, zijn zware verliezen toegebracht, een aantal gevechtsvoertuigen is vernietigd’, aldus het Soedanese le ger in een verklaring. Onduidelijk is wie aan de winnende hand is. ‘Dat alleen acteurs geen statement’ van kleur spelen in nieuwe Aida is Een vrouw heeft haar spullen gepakt in Khartoem. Een dinsdag afgesproken staakt-het-vuren werd snel geschonden. FOTO GETTY IMAGES Het Soedanese leger heeft naar eigen zeggen voortdurende aan valsgolven afgeslagen van de paramilitaire macht RSF. Een door de VS bemiddeld staakt- het-vuren is mislukt, evenals pogingen om buitenlanders en bewoners te evacueren uit de hoofdstad Khartoem. Gaia Aikman (Aida) tijdens de repetities voor de vernieuwde musical. - Thomas Schumacher, Disney Gudo Tienhooven Den Haag DONDERDAG 20 APRIL 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 12