K ra ‘Bommenregeling kan mogelijk helpen bij behoud Gróót ‘Öód’ Door stikstofproblemen nog geen stalen burg en beleefpad in Oranjezon MB?I 6 c Geen arbeidsmigranten maar cliënten ’s Heeren Loo tegenover Lammerenburg O Ik Zorgorganisatie ’s Heeren Loo is op de hoek van de Nieuw Zuidbeekseweg en de Bossenburghweg (de N288) in Vlissingen begonnen met het bouwrijp maken van de grond voor de bouw van zorgpaviljoens voor bijna honderd licht verstandelijk beperkte cliënten. C Het is de bedoeling om er 96 cliënten te huisvesten met een licht tot matig verstandelijke beperking De speciale bommenregeling kan misschien ervoor zorgen dat renovatie van de steiger annex paalhoofd Gróót ‘Öód bij Westkapelle toch betaalbaar wordt. Er zou daarbij te veel stikstof vrij komen, wat schadelijk is voor dat gebied. De wethouder voert mor gen overleg met onder meer de provincie om te kijken op welke manier het toch mogelijk is om de brug en het pad aan te leggen. Een jaar geleden besloot de Veerse gemeenteraad om geld uit te trekken voor de brug en het pad zodat het strand beter bereikbaar zou worden. De wethouder be loofde toen dat het voor half maart gereed zou zijn, voor het begin van het broedseizoen. Maar er is nog geen begin gemaakt met het werk. De wethouder is terughoudend in zijn reactie en wil alleen kwijt dat het een stikstofkwestie is. ,,Mis- schien kan ik donderdag wat meer vertellen.” Duinvallei De gemeenteraad besliste ander half jaar geleden dat het pad dat enten gedurende een kortere peri ode begeleid naar zelfstandig wo nen en komt er een gebouw voor loopt vanaf Camping Oranjezon door Oranjezon naar paviljoen Al oha aantrekkelijker moest worden. Daarop besliste het college om ook een stalen brug aan te leggen ter overbrugging van een duinvallei. Zo’n brug zorgt ervoor dat min- dervaliden makkelijker dat gebied over kunnen steken. Bovendien zorgt ze ervoor dat er geen fysieke barrière meer is voor de dieren die door die vallei trekken. Nu is dat wel het geval omdat links en rechts van het huidige pad afrastering staat. hebben ze geen last van storende schitteringen. De wens van om de bebouwing nog iets verder van de Bossenburghweg af te zetten, werd niet gehonoreerd omdat het ten koste zou gaan van de tuinen van de toekomstige bewoners. ’s Heeren Loo heeft toegezegd snel bomen te planten zodat die wat groter zijn als de paviljoens straks in gebruik worden genomen. Die suggestie doet het Veerse D66-raadslid Jacco van Maldegem. In een brief aan het dagelijks be stuur van Veere wijst hij erop dat het Rijk een flink deel van de kos ten vergoed die gemeenten en wa terschappen maken als ze onder zoek doen naar explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. Ook het daarvoor betaalt het ministerie mee. ’s Heeren Loo kiest er mede uit fi nancieel oogpunt voor om grotere locaties op te tuigen dan de vele en in Goes zijn plannen om nog eens zeventig mensen te huisves ten. De instelling zou eigenlijk buur man worden van een nieuw woon complex voor 434 internationale werknemers, maar dat plan werd in september vorig jaar definitiefafge- schoten. Landelijke huisvester HomeFlex had de door de ge meente gevraagde gegevens voor het verlenen van een exploitatie- en omgevingsvergunning ‘te laat en niet volledig’ ingeleverd. Op plan nen van andere exploitanten bleek het college niet meer te zitten wachten. Tot opluchting van Collectief Groot Lammerenburg, de actie groep die zich jarenlang tegen plan nen voor een grootschalig arbeids migrantencomplex tegenover de Het kreeg daarom ook de huisves ting van Arduin in de schoot ge worpen. En die voldoet bepaald niet aan de eisen die de zorggroep zorglocatie voor 48 mensen komen stelt aan de eigen woningen. Reden om met het ministerie van VWS af te spreken dat alle ongeveer vier- opruimen daarvan wordt voor een flink deel vergoed door Den Haag. Waterschap Scheldestromen, de eigenaar, onderzoekt of het Grööt ‘Oöd oftewel Zuiderhoofd behou den kan blijven. De steiger annex paalhoofd verkeert in een slechte staat en is deels afgesloten voor het publiek. Volledige nieuwbouw zou zo’n 10 miljoen euro kosten, zo berekende het waterschap vorig jaar. Dijkgraaf Toine Poppelaars liet toen ook al weten dat het wa terschap er niet over peinst zo veel geld beschikbaar te stellen. Huisvesting van Arduin Vlissingen is niet de enige ge meente waar ‘s Heeren Loo bezig is kleinschalige woonvormen waar met nieuwbouw. In 2019 nam de Arduin in het verleden voor koos. zorgorganisatie Arduin over, nadat De organisatie is al aardig op weg. die in grote problemen was geraakt. In Middelburg is een locatie voor 64 cliënten geopend en bij Seroos- kerke zijn nog eens 32 woningen voorzien. In Kapelle moet een ’s Heeren Loo om 96 cliënten te huisvesten op het braakliggend ter- achten. Zij delen voorzieningen, rein, werden ook niet met gejuich maar hebben binnen het paviljoen ontvangen. Maar na een goed ge- elk hun eigen leefruimte met keu- sprek konden de verschillende par- ken en badkamer. Daarnaast wor- tijen het eens worden over een aan- den in appartementen 16 jonge cli- tal voorwaarden. Een woord voerster van ’s Heeren Loo beves tigt dat nu begonnen is met het bouwrijp maken van de grond. dagbesteding en behandelingen. Naar verwachting is de nieuwbouw eind 2024 gereed. Het verlagen van de maximum- honderd ‘overgenomen’ cliënten in snelheid van 70 naar 50 kilometer Zeeland uiterlijk in 2025 naar per uur op de Bossenburghweg, een nieuwe woningen kunnen verhui- wens van meerdere partijen, ligt bijzen. Het gaat om mensen met een de provincie. Die heeft een onder- verstandelijke beperking. In ruil zoek lopen naar de gewenste snel heid daar. De zorgorganisatie is met Collec tief Groot Lammerenburg overeen gekomen dat bewoners van (een Eigen leefruimte deel van) de wijk Lammerenburg De paviljoens komen te staan op de straks uitkijken op een groene haag hoek van de Nieuw Zuidbeekseweg en bomen. Een kokoswand met be en de Bossenburghweg. Het is de groeiing fungeert als klein geluids- bedoeling om er 96 cliënten te scherm aan de noordrand en zal huisvesten met een licht tot matig dus ook groen zijn. Als bewoners verstandelijke beperking. Tachtig van de Strandwal op de eerste ver van hen komen terecht in zorgpa- dieping uit het raam kijken, zien ze viljoens waar ze wonen met zijn mat zwarte of donkere daken en «tók- VLM K -■ - - - Woningen eind 2024 klaar VROUWENPOLDER WESTKAPELLE - Emile Calon - Emile Calon In het natuurgebied Oranjezon ligt nog geen stalen brug en er is ook nog geen beleefpad aan gelegd. Dat komt door proble men rondom de uitstoot van stikstof bij de bouwwerkzaam heden, aldus wethouder Marcel Steketee (HVV, toerisme). Wendy de Jong Vlissingen Aan de Nieuw Zuidbeekseweg wordt de grond gereed gemaakt voor de komst van zorgpaviljoens voor mensen met een verstandelijke wijk heeft verzet. De plannen van beperking. foto dirk-jan gjeltema WOENSDAG 19 APRIL 2023 WA 'iv ‘3/W feu™ 7 a H - - V •- - -r t - eu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34