Liever kakken 19 APR Een dagje Efteling is het alternatief op een composttoilet L W I y 2023 2 c Scholen verbieden eindexamenstunts Spoedreparatie aan Schroebrug nodig De provincie voert eind mei een spoedreparatie uit aan de Schroebrug in Middelburg. Dat heeft gevolgen voor de scheep vaart. De werkzaamheden vin den plaats van dinsdag 30 mei 05.00 uur tot en met vrijdag 2 juni 07.00 uur. De brug wordt dan niet bediend waardoor scheepvaartverkeer op het Ka naal door Walcheren is ge stremd. Fietsers moeten om fietsen via de Stationsbrug. Het andere wegverkeer kan van de Schroebrug gebruik blijven ma ken. JÉ f) j Annemarie van de Vreugde Toos Henk COLUMN Reageren? a.vandevreugde@pzc.nl Zo gezegd in deze krant Leerlingen van de CSW Van de Perre in Middelburg en het Ostrea Lyceum in Goes moeten hun schoolcarrière deze week afsluiten zonder examenstunts. Na een nachtje yurt moesten we weer naar huis. Waar we, toen we richting de voordeur liepen, struikelden over zoekende toeristen die met hun fiets in de hand voor ons huis stonden omdat ze de afslag naar de binnenstad hadden gemist. De Betuwse be zinning en heling was gauw verdwenen. Het zijn er alleen zo veel. En een keertje is leuk, maar ik wil niet vanaf Pasen vluchten en tot ergens diep in sep tember moeten kakken op een composttoilet. Zonder wifi. De schoolleiding van de CSW Van de Perre geeft geen toestemming voor stunts, staat in een brief die gisteren naar ouders is gestuurd. De afgelopen jaren zijn diverse ludieke acties geweest met waterpistooltjes in de school, muziek in de gangen en wc-rollen als slingers. De schoolleiding schrijft daar over in de brief: ,,Dit leidde afgelo pen schooljaar naast leuke en gezel lige momenten helaas ook tot be schadigingen aan het gebouw. Dat is niet passend bij ons beeld van wat een afscheidsfeest zou moeten zijn.” Goes zijn dit jaar geen stunts. ,,We hebben de leerlingen een alterna tief aangeboden”, zegt rector Eric Boerhout. ,,We hebben een aantal vervelende ervaringen, waarbij stunts afgeblazen moesten worden vanwege de veiligheid of hygiëne. Vorig jaar hadden leerlingen een stunt met strobalen bedacht. Voor we het wisten lag de hele school vol met los stro. Dat moet opgeruimd worden, en bovendien kunnen mensen erover uitglijden. Toen hebben we gedacht: hier moeten we mee stoppen.” In plaats van een stuntdag mogen de examenleerlingen een uitstapje maken. De bestemming verschilt per klas. Morgenavond is er boven dien een schoolfeest in het Om nium in Goes. ,,De leerlingen heb ben enthousiast gereageerd op ons voorstel”, beweert Boerhout. ,,Ik heb geen berichten ontvangen van leerlingen die vonden dat de exa- menstunt door moest gaan. Wij merkten dat de animo voor een exa- menstunt de laatste tijd sowieso al afnam.” Het besluit van de schoolleiding van het Ostrea Lyceum is al aan het begin van dit schooljaar genomen en staat dus los van incidenten op scholen elders in het land, eerder deze week. Een school in Eindho- Vuurwerk Op het Reynaertcollege in Hulst staken leerlingen twee jaar geleden vuurwerk af in en rondom de school. Daardoor ontstond een brandje bij de school. De brand weer en de politie moesten in actie komen. In de school lag overal wc-papier en bloem. De schoollei ding stuurde een boze brief naar de ouders en enkele leerlingen werden geschorst. Het gebruik van dit toilet was een verdieping van onze relatie ven bleef maandag dicht omdat leerlingen een examenstunt wil den uithalen met een bom. En afge lopen vrijdag moest een school in Tilburg worden ontruimd na het afsteken van rookbommen en vuurwerk. Ook op Zeeuwse middelbare scholen liepen examenstunts in het verleden uit de hand. Twee jaar ge leden zorgde een stunt op de SSG Nehalennia in Middelburg voor op hef. Examenleerlingen verwelkom den hun schoolgenoten met de tekst ‘Schularbeit macht spass’. De tekst op de school leek een verwij zing naar de spreuk ‘Arbeit macht frei’ boven de toegangspoorten van concentratiekampen in de Tweede Wereldoorlog. De Joodse gemeen schap in Middelburg reageerde ge schokt. Het idee was deze Pasen geen eitjes maar rust te zoeken. Daarom had ik op de huis- jes-zoek-website de term ‘in the middle of nowhere’ aangevinkt. Een utopie in een land waar een snelweg nooit ver weg is, maar goed: je belandt toch eens buiten de ge baande paden. We sliepen in een yurt op het terrein van een oude boerderij. Volgens de website ‘de ideale plek voor mensen die ver langen naar rust, heling, bezinning, inspira tie en inkeer’. Na het zien van alle toeristen, snakte ik naar wat heling. iddelburg zet rem op groei toe risme’ stond een tijdje geleden in de krant. Voor de leefbaarheid is het belangrijk de toeristische teugels aan te trekken, vertelde Rutger Schonis, de Mid delburgse wethouder van toerisme. De rem en de teugels waren gezien het grote aantal toeristen dat rond Pasen door Middelburg en omstreken sjokte, weg. Een familiebe- zoekje in de buurt van Tiel tijdens het paas weekend kwam ons daarom uitstekend uit. Wij sloegen op de vlucht naar de Betuwe. Voor de leefbaarheid en het humeur van veel Zeeuwen hoop ik dat Zeeuwse gemeen ten de rem en teugels op het toerisme weten te vinden. Niet omdat toeristen niet welkom zijn, natuurlijk wel, onze economie draait er voor een groot deel op. Een soortgelijke campagne als die van de ge meente Amsterdam om En gelse zatlappen te weren is hier niet nodig. Wij heb ben brave toeristen die zich over het algemeen prima gedragen en niet alles slopen en/of onder kotsen. Het was heerlijk in de tent uit Mongolië met houtkacheltje, regenton en teil, zonder wifi. We wa ren onder de indruk van het composttoi let waar je na een eventuele drol geen papiertje maar zaag sel op moest depo neren. Mijn vriend en ik hebben voor hetere vuren ge staan, maar het ge bruik van dit toilet was een verdieping van onze relatie. Schorsing De school schrijft dat deze maatre gel is genomen zodat leerlingen die vier, vijfofmeer jaar op school heb ben gezeten op een leuke manier afscheid kunnen nemen. Leerlin gen die toch een examenstunt uit voeren, kunnen rekenen op een passende aanpak: ,,Hierbij denken we aan het vergoeden van eventu ele schade, schoonmaakkosten, schorsing en/of verwijdering van de school”, staat in de brief. De examenleerlingen nemen morgen afscheid van de lessen. Dat mag dit jaar dus niet met een exa- menstunt. Wel staat er een dagje Efteling en een barbecue op het programma. Vrijdag hebben de examenklassen een vrije dag, zodat leerlingen zich goed kunnen voor bereiden op de examens die na de meivakantie beginnen. Direc- teur-bestuurder Marianne Vader van de CSW had gisteren geen tijd om een toelichting te geven op de brief. Ook op het Ostrea Lyceum in TOOS WIST HET NO® NIET - politie CZEELAND3 CZEELAND8 MIDDELBURG Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl ,,Tijd en zorg vuldigheid zijn in deze ultieme poging van groot belang.” ,,Ons eiland heeft veel wa ter. Ik vind het belangrijk om goed te kunnen zwemmen.” DNA- ONDERZOEK RAMP JONG IN ZEELAND - Luuc Boogaard (13) uit Bruinisse Cornelleke Blok Ferdinand Koppejan Middelburg Examens op de CSW in Middelburg. archieffoto ruben oreel WOENSDAG 19 APRIL 2023 GO IS HIJ t>OOÏ> 6ECANCEL&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 2