M Ondernemer bouwt gratis vakantiehuisjes voor het goede doel c Nieuw skatepark voor soepele ‘tricks’ met minder geluid 4 De ’pool’ is nu al het paradepaardje van het nieuwe skatepark in Zierikzee: de gebruikers kunnen niet wachten tot de nieuwe baan er ligt. ,,Het ontwerp is geweldig.” Geen losse halfpipes of andere toe stellen meer, maar een baan die vol ledig van beton is en waar je naad loos van de ene ‘trick’ naar de an dere kunt rollen: het is een droom voor de jonge en oudere gebruikers van het skatepark in Zierikzee. Als alles goed verloopt en het geluids- onderzoek een positieve uitkomst heeft, kan hij er nog dit jaar liggen. Woensdag is er een inloopbijeen- komst in het gemeentehuis om het ontwerp te bekijken en te bespre ken. De gebruikers zelfzijn kritiek loos. Soms heeft Marieke Braber moeite om het droog te houden. ,,Je moet je voorstellen dat er kinderen komen logeren die voor de allerlaatste keer van hun leven vakantie kunnen vieren. Soms komen ze nog een keer terug, maar vaak overlijden ze en is dit de laatste mooie herinne ring die de familie samen heeft.” Ze heeft er al jaren ervaring mee via de stichting Thuredriht, waarvan ze sowieso dat het van beton is, want dat rijdt veel beter dan dit. Op het asfalt haal je je sneller open als je valt en als het regent, krijg je de toe stellen nu niet droog. Met beton hoefje er alleen maar even een trek ker over te halen en het droogt veel sneller. Dus: de nieuwe baan heeft alleen maar voordelen", zegt De Jonge. Hij gaat woensdag met een clubje naar de inloopbijeenkomst, maar een verrassing is het ontwerp voor de meesten al niet meer. bestuurslid is en waarvoor haar va der Bart Schot al met de pet rond ging toen ze nog jong was. Want bij die stichting kunnen gezinnen met ernstig zieke kinderen gratis ge bruikmaken van een van de drie va kantiehuisjes in Renesse. Maar daar is zoveel vraag naar, dat Marieke en haar man zelf extra huisjes willen bouwen voor mindervaliden, aan de rand van hun vakantiepark Zon- nedorp. laten vertoeven. En ze hebben nog meer unieke ideeën: het voor Schouwen-Duiveland eerste rol- stoelpad in de natuur aanleggen én opa's en oma's ook de kans geven om mee vakantie te vieren met hun zieke kleinkind. ,,Omdat het vaak de laatste vakantie is, willen ze opa en oma er ook graag bij hebben. Nu zien we dat die meestal een huisje bij ons huren, omdat dat bij de stichting Thuredriht niet kan. Straks willen we dat ze gewoon naast elkaar kunnen logeren, dat kunnen wij ze dan bieden", zegt Marieke. Waarom ze dat zo graag willen? ,,Het zit in de genen, ik ben ermee besmet", zegt Marieke ver wijzend naar haar vader die zich al- Wassermann (12) is eveneens vrij wel dagelijks op het park te vinden en ziet daarom ook de noodzaak van een nieuw ontwerp. ,,De over gang van de toestellen naar het as falt heeft vaak een hobbel. Je moet goed oppassen, want daardoor kun je vallen", zegt Cas. Met een betonnen baan zijn die naden verleden tijd, maar er is nog een groot voordeel, zegt Teneré Middelhoek (27) uit Serooskerke. ,,Het gaat veel minder geluid geven. Je hoort het veel minder als je skate op beton.” Middelhoek is samen met Rico de Jonge, Bob den Boer en Beau Jelle Tuijnman initiatiefne mer van het nieuwe plan en skate sinds vijf jaar op de baan in Zierik- tijd al sterk maakte voor het goede doel. zee. Hij kijk net als Tobias uit naar de ‘pool’, zoals de bowl ook wel ge noemd wordt. ,,Zo'n dichte pool is iets wat ik heel graag wilde. Ik surf veel en als je skate in de pool, lijkt het net surfen: die schuine bocht voelt hetzelfde als je in ‘the face’ van de golf bent.” Eén element mist hij: ,,De spine zit er niet in. Dat zijn twee quarter pipes met de rug tegen elkaar. Dat had ik graag gewild, maar dat past niet goed in dit ontwerp. Het grote voordeel van het nieuwe park is dat het straks voor verschillende levels geschikt is. Nu is alles best hoog. Het heeft voor mij ook best lang ge duurd om in de miniramp te kun nen skaten.” ‘Te weinig te doen’ Elke zondag rijdt Rico de Jonge uit Scharendijke met een bus en aan hanger vol crossfietsjes, skateboar den, steps, helmen en kleine skate- toestellen naar het skatepark in Zie rikzee. Namens de stichting Wat te doen?! laat hij kinderen kennisma ken met de sport, leert hij ze wat skills en geeft hij ze letterlijk wat te doen. Er is gemiddeld een groepje van vijftien jongens op de baan. ,,Er gaan er weer een paar weg en er ko men er weer bij, zo gaat dat de hele dag door", zegt De Jonge. Op heel Schouwen-Duiveland heeft alleen Zierikzee een skatepark met zoveel toestellen en dat is veel te weinig wat hem betreft. ,,Ik zou graag in elk dorp een crossbaantje willen waar kinderen met de fiets overheen kunnen. Elk kind heeft wel een fiets. Nu is er veel te weinig te doen.” De Jonge is in zijn nopjes met het ontwerp voor het nieuwe skatepark dat afgelopen donderdag werd ge publiceerd op de website Denk mee van de gemeente Schouwen-Dui- veland. ,,Het ontwerp is geweldig, Hobbel ,,Ik heb donderdag gelijk op de web site gekeken", zegt Tobias Mol (13) uit Zierikzee. Hij is een fervent ge bruiker van de baan. ,,Als ik kan en Rolstoelpad in de natuur Dat klinkt in eerste instantie niet zo gek, maar wel als je bedenkt dat ze daar eerst grond van de gemeente voor moeten aanschaffen en ver volgens gezinnen er gratis willen Natuurcompensatie Volgens de Kustvisie moeten recre- atieondernemers die bij willen bouwen ook zorgen voor natuur- Gelijkvloers In de noordwestelijke hoek van Zonnedorp, tegen de Rampweg in Renesse aan, ligt een bosje met ver ouderde elzen. ,,Dat bosje is van de gemeente, maar daar gebeurt niets mee. Het zou fijn zijn als we er iets mee kunnen. We willen er vijf, maximaal zes woningen voor min- dervaliden bouwen, dus alles ge lijkvloers", zegt Marieke. het is droog, ben ik hier elke dag.” Het terrein wordt straks veel groter en heeft meer onderdelen. ,,Ik vind de bowl, het zwembad zeg maar, het leukst. En je kunt straks een schuine helling af en trappen.” Cas Het ontwerp is geweldig, sowieso dat het van beton is, want dat rijdt veel beter dan dit compensatie. Daarvoor mikken Marieke en John op een stuk fami- liegrond van zo'n twee hectare te genover hun vakantiepark aan de Korte Moermondsweg. ,,We heb ben er heel lang het huttendorp ge organiseerd en we gebruiken het nu voornamelijk als parkeerplaats, maar mogen er niet bouwen. Daarom willen we er natuur van maken en er een rolstoelpad aan leggen, zodat de gezinnen met hun zieke kind ook de natuur kunnen beleven.” Als het even kan, komt er ook een ruiterpad dwars over het terrein en een waterbassin dat een boer kan gebruiken bij droogte. Wie koopt er grond van de gemeente, zet er vakantiehuisjes op en laat ze gratis gebruiken? Het is de missie van John en Marieke Braber-Schot uit Renesse. MAANDAG 17 APriL 2023 EI ‘Alleen maar voordelen Yavi Boonman crost over de skatebaan aan de Scheldestraat in Zierikzee, vlak bij het Pieter Zeeman Lyceum. FOTO KATJA NOORT RENESSE - Valeska Nastaly - Rico de Jonge, stichting Wat te doen?! Valeska Nastaly Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 49