M Regenboogvlag wappert in Vlissingen Hulster festival Vestrock krijgt extra subsidie gelift c Belangenorganisatie van bestuurders ziet het 2 Driehonderd Zeeuwse sport verenigingen worden in het voort bestaan bedreigd. Hun accommodatie is verouderd, ze hebben te weinig leden en ze kunnen geen vrijwilligers vinden. ,,Ik denk dat we in Zeeland 750 sterke, goed georganiseerde clubs overhouden.” torische vrijwilligers. Zeeuwen lemaal lid van de club. ,,Maar het PZC.NL Auto rijdt sloot in: een gewonde Vrouw rijdt tegen auto bij Dijkrock Exact om 12.30 uur hesen wethou der Albert Vader en secretaris Adri Nieuwkerk van COC Zeeland de re- genboogvlag voor het stadhuis van Vlissingen. De vlag bleef het hele weekend hangen. ,,Ik sta hier van daag, maar ik erger me mateloos en ik heb er de smoor in dat het in ons land nog steeds nodig is dat je uit protest de regenboogvlag moet hij sen”, aldus een verontwaardigde wethouder. ,,We hebben de Grond mensen hebben ingezien dat er ook andere beweeg- en sportmogelijk- wet aangepast, we voeren eindeloze discussies én toch is er nog steeds gedoe. Daarom hang ik deze regen boogvlag met tegenzin op.” gen en tijdstippen dat het jou uit komt. Wat ook meespeelt is dat het aanbod om te kunnen bewegen breder is geworden. Veertig, vijftig Geweld Met het hijsen van de de regen- boogvlag geven Vlissingen, Hulst, Sluis, Terneuzen en Goes een hel dere boodschap af: je blijft afvan de LHBTI+ gemeenschap. Aanleiding voor de oproep zijn de recente ge vallen van geweld tegen de regen- booggemeenschap in Eindhoven en Groningen. In Eindhoven bestormden vol wassen voetbalsupporters het pand van het COC Eindhoven, terwijl op dat moment een activiteit voor LHBTI+ jongeren werd gehouden. De regenboogvlag werd met agres sie van de gevel getrokken, kapot gemaakt en in brand gestoken. Een COC-vrijwilliger kreeg klappen. Dezelfde nacht werden medewer kers van een dragshowbar en LHBTI+ café in Groningen mishan deld. Ook bij meerdere voetbal wedstrijden klonken homofobe leuzen, zonder dat werd ingegre pen. Het tijdstip van 12.30 uur is niet willekeurig gekozen. Op datzelfde moment namelijk ging de vlag ook in Eindhoven en andere gemeenten in top. energiekosten die oplopen en het ledenaantal dat terugloopt. Uit re cent onderzoek van de RVVB blijkt dat in het hele land maar liefst vijf duizend besturen vrezen voor de toekomst van hun club. De conclu- Als je bestuurstaken sies zijn getrokken na gesprekken met 250 verenigingsbestuurders in met problemen om (bestuurs-) vrijwilligers te vinden. Swift heeft de trainers, de scheidsrechters en Mindful walking al jaren geen voorzitter meer en ook het wedstrijdsecretariaat. Daar zit Corona heeft eraan bijgedragen dat geen penningmeester. veel verloop in.” De club prijst zich ,,Voor ons is dat niet de crux van gelukkig met 250 leden en met het het probleem”, zegt bestuurslid feit dat er honderd vrijwilligers ac- heden zijn. Je hoeft helemaal geen Robbert-Jan Adriaansen van Swift. tief zijn. Die zijn overigens niet al- lid te zijn van een club om te kun- ,,De vrijwilligersproblematiek zit nen sporten. Je kunt sporten op da- bij ons meer in de breedte, zoals bijgeeft wel aan dat een groot deel van Vestrock krijgt al enkele jaren subsi die van de provincie. Sinds 2021 gaat het om zestig mille. De festivalorganisatie heeft aangeklopt voor meer geld. De belangrijkste reden daarvoor is dat alles duurder is gewor den. Dat geldt niet alleen voor de ar tiesten, maar ook om materieel in te huren en personeel netjes te kunnen be talen. Het festival gaat dit jaar overigens van drie naar twee dagen. De familie dag op zondag is ge schrapt. Volgens de organisatie heeft dat nauwelijks invloed op het aantal acts. Het programma is ingedikt. Overigens is het de bedoeling om zo snel mogelijk weer terug te gaan naar drie dagen feest, mogelijk al volgend jaar. Vestrock krijgt overigens ook subsi die van het Fonds Podiumkunsten. De hoogte daarvan is 75.000 euro. Om in aanmerking te ko men voor meer geld van het fonds - Vestrock heeft om een ton gevraagd - moet het festival een even hoog bedrag aan subsidie krijgen van de provincie en de gemeente. Volgens het Register voor Vereni- gingsbestuurders (RVVB) stapelen jaar geleden beperkte het sporten de problemen zich op bij de clubs. zich tot voetbal, judo, tennis en Een overheid die (te) gemakkelijk korfbal. Tegenwoordig kijkt nie- denkt dat goedwillende vrijwilli- mand meer vreemd op van boot- gers - als ze al te vinden zijn - alles campen, yoga on the beach of weten van wet- en regelgeving, mindful walking. Als mensen minder sporten in verdeelt, is de last alle twaalf provincies en een digi- minder tale enquête onder 800 voorzitters, penningmeesters en secretarissen. Patrick Vader, directeur van SportZeeland, herkent zich in de sombere schets van de RVVB. ,,Wij verenigingsverband, heeft dat hebben geen zicht op alle duizend weerslag op het aantal mensen dat sportverenigingen die we hebben vrijwilligerswerk kan doen. En als in Zeeland, maar wat we wel weten steeds minder mensen energie ste- is dat een groot deel kampt met een ken in een club, leidt dat uiteinde- tekort aan bestuurlijke en organisa- lijk onherroepelijk tot opheffing. Met dat probleem kampt de Mid- Robbert-Jan Adriaansen, be sporten ook steeds minder in ver- delburgse korfbalvereniging Swift stuurslid van korfbalvereniging enigingsverband. We zien een niet. De club ziet het ledenaantal grote toename van clubs die elkaar wel teruglopen, zoals meer sport- opzoeken, omdat ze hun selectie of verenigingen, maar kampt vooral teams niet meer gevuld krijgen.” The Prodigy De twaalfde editie van Vestrock wordt dit jaar gehouden op vrijdag 2 en zaterdag 3 juni. Een van de headliners is de le gendarische Engelse rock-rave act The Prodigy, bekend van onder meer hun hits Firestarter, Breathe en Smack My Bitch Up. De organisatie wist ook Franz Fer dinand, Antoon, S10, Maan, My Baby, Feuerengel, Interga- lactic Lovers, The Howl The Hum, Bob uit Zuid, LIFE en Coach Party naar het festivaleiland in de Hulster vest te halen. rr* WAT VINDT U? i ft pp 1 MAANDAG 17 APriL 2023 PC Toekomst wordt VLISSINGEN Oneens - Ab van der Sluis Weekend: Politie-inval bij viskotters met 150 man is overdreven (2635 reacties) Stelling: Het is niet erg als alleen de goed georganiseerde sportclubs overblijven WISSENKERKE Swift in Middelburg. FOTO LEX DE MEESTER Festival Vestrock in Hulst krijgt dit jaar fors meer sub sidie. Zowel de provincie Zeeland als de gemeente Hulst verhoogt de bijdrage met res pectievelijk 17.500 en 5000 euro. Een automobilist is gistermiddag gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Oost-Westweg (N255) in Wis senkerke. De auto raakte zwaar bescha digd. Het onge val gebeurde om 12.35 uur. Een stuurcorrectie zorgde ervoor dat de auto in een sloot te rechtkwam. De politie, ambulan cedienst en brandweer kwa men met spoed naar het ongeval. Het slachtoffer is naar het zieken huis gebracht. De politie heeft met de brand weer het verkeer langs het onge val geleid. De auto is gebor gen. RILLAND De politie heeft zaterdagmiddag het rijbewijs in gevorderd van een Belgische vrouw die tegen een geparkeerde auto was gere den. Wijkagen ten van reimers- waal kregen een telefoontje van de organisatie van festival Dijkrock in ril land over een aanrijding. Een automobiliste (B) was achteruit te gen een gepar keerde auto ge reden. Een hek in een wei raakte ook beschadigd. De schade aan het hek is direct contant betaald aan de boer. De bestuurster wei gerde mee te werken aan een ademanalyse. Haar rijbewijs is ingevorderd. Hang zaterdag de regenboog- vlag uit en steun de LHBTI+ ge meenschap. Vlissingen was één van de vijf Zeeuwse gemeenten die zaterdag gehoor gaven aan de oproep van het COC. - Robbert-Jan Adriaansen, bestuurslid korfbalclub Swift 63% 37% Eens Ab van der Sluis Hulst Ab van der Sluis Middelburg Maan is één van de artiesten die op treden tijdens Vestrock in Hulst. FOTO MARIE WEYNANTS El Doe ook mee aan de poll op pzc.nl I 1 d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 22