22 Lenteborrel Familiegeheim Hemd van het lijf MIJN EMIL WAS OOIT EMMA P ‘Ik moest aan hem denken toen ik de littekens zag’ i-iW - w I MEZZA 3 VI Radiomaker Lara Billie Rense: ‘Ik herken mezelf nu in de spiegel’ Sunny Bergman: ‘Doodeng dat iedereen dit nu kan lezen’ In Berlijn was ik bevriend met Emil. De man van wie ik leerde dat de mensen met het grootste verdriet vaak ook het grootste gevoel voor humor hebben. Ik ontmoette hem in het buurtcafé waar ik werkte. Een paar jaar eerder wilde Emil over de Muur vluchten omdat hij op de wereld was gekomen in het verkeerde lichaam. Emil was geboren als Emma. In West-Berlijn kon hij door een operatie worden wie hij was, samenvallen met hoe hij eruitzag. Het wrange was dat hij als Emma gesnapt werd bij de Muur en een jaar lang in een gevangenis zat, in een cel opeengepakt met vrouwen. Loaded potato skins, halloumifriet gevulde eieren Ik moest aan hem denken toen ik de littekens van radiomaker Lara Billie Rense zag: ‘Mijn nichtje zei: je lijkt wel gebeten door een haai.’ Voor Emil bete kenden zijn littekens vrijheid. En ja, ik weet dat Emil als transman (voor mij gewoon man en kroegkompaan) een andere achtergrond heeft dan Lara Billie Rense. Die trans non-binair is, oftewel: ‘Dat je een jongen én een meisje kunt zijn of iets ertussenin’, en die kampt met genderdysforie: ‘Dan voel je je heel onprettig met delen van je lijf.’ Maar ik weet ook dat Emils verdriet van toen voor velen de pijn is van nu. De eenzaamheid, het onbegrip. Zoals Lara Billie Rense zegt: ‘Het was schokkend dat psychologen mijn paniekaanvallen nooit linkten aan mijn relatie tot mijn lichaam.’ Het is te hopen dat daar steeds meer oog voor komt. Voor alle Emils en Lara Billies van deze wereld. (U 2-4 'ff:' ■V fivV ©I 'O lal Sara van Gorp (49) Chef MEZZA en moeder van twee zonen van 8 en 13. REAGEREN? mezza@dpgmedia.nl Volg ons op Facebook, Instagram en Twitter TA7' -4 COLOFON Chef MEZZA Sara van Gorp Art director Henk Marseille Redactie Charlotte van Genderen, Jolanda van der Ploeg (frl), Ruud Roodhorst, Mark Roos (chef) Vormgeving Sita Bezemer, Imelda van der Helm (frl), Coby Joustra (frl), Très Melis (frl) Beeldredacteur Marcel Wagenaar 4 Mijn weekend 7 Beau 8 Zin in 11 Hier is Kiki Schippers 12 Interview Floortje Dessing 19 Geld Geluk 21 Disney-expo 32 Twijfels over het moederschap 36 Schrijver spreekt Tessa de Loo 38 Nu lezen 39 Mijn boek Elke Weesjes 40 Daan Rot 41 Puzzels 45 BV De Liefde 0 A '4 - *1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 83