M c Middelburg moet lering trekken uit onderzoek naar Trekdijkmislukking Zonnebrandpalen op Walcherse stranden Word jij onze nieuwe collega? 4 - Rutger Schonis, wethouder DOMBURG Ga voor meer informatie naar dezb.nl/vacatures - René Hoonhorst De gemeenteraad van Middelburg gaat - met professionele hulp van buiten - onderzoek doen naar de mislukte pogingen om van de Trekdijk een (logistiek) bedrijventerrein te maken. De Raad van State maakte vorige week het bestemmingsplan voor een nieuw bedrijventerrein bij Nieuw- en Sint Joosland met de grond gelijk. Het bestemmingsplan barstte van fouten en gebreken. Zo is er geen behoefte aan een nieuw bedrijventerrein op Walcheren en klopten de stikstofberekeningen niet. Dat het vertrouwen van de in woners van - in de eerste plaats - Nieuw- en Sint Joosland in de ge meentelijke overheid tot het nul punt is gedaald, zit de gemeente raadsleden ook niet lekker. De raadsleden geven de schuld overi gens niet alleen aan het dagelijks bestuur, maar steken de hand in ei gen boezem. ,,We moeten ook naar onszelf kijken en leren van onze fouten.” Wij zoeken voor de Bibliobussen een chauffeur én een programmeur maatschappelijke activiteiten. Ook zijn we op zoek naar een ICT specialist! Rutger Schonis afgevuurd. Die draaide er niet omheen. De Raad van State heeft Middelburg keihard afgerekend op falend beleid. Het maken van een nieuw be stemmingsplan voor de Trekdijk heeft volgens de wethouder weinig zin, want duurt te lang. Tijdens het behandelen van de omgevingsver- gunning over twee maanden kan eventueel voorzichtig een richting worden aangegeven. Schonis hoopt dat tegen die tijd bij het bespreken van de jaarrekening ook wat meer is te vertellen over de financiële ge volgen van het langer braak liggen van de dijk. Hij heeft een gesprek met leden van de Werkgroep Trek- Bibliotheek van Zeeland dijk gepland als begin voor het te rugwinnen van het vertrouwen. Badgasten die bij een strand post in Domburg, Zoutelande, Oostkapelle of Dishoek neer strijken, hoeven deze zomer niet te verbranden. Ze kunnen zich gratis insmeren bij een ‘zonnebrandpaal’. Vorig jaar hield de gemeente Veere al een proef met twee zonne- brandpalen tijdens het hoogsei zoen. Nu hebben B en W besloten om vier palen aan te schaffen om toeristen en andere badgasten die zonnebrandolie zijn vergeten te gemoet te komen. De palen bieden voorzichtige zonaanbidders niet alleen de gelegenheid om zich te gen verbranding te wapenen, maar in 2007 plaatsvond - niet. De raads leden begrepen dat. Het ging hen ook niet om een afrekening, ‘maar om herhaling in de toekomst te voorkomen’, stelde Beekman. Een onafhankelijk onderzoek moet de raad weer bij de les krijgen. Raads lid Wim Steketee (LPM) kon zich een vorig raadsonderzoek (naar de tekorten op de exploitatie van de schouwburg) van ruim tien jaar te rug herinneren. ,,De vraag was des tijds: heeft de raad zich in slaap la ten sussen of zijn we zelf in slaap gesust. Zo’n onderzoek is een hele klus, maar je kunt er veel van leren.” Ook wethouder Schonis - en met hem de rest van het college - kon geven ook informatie over de risi co’s van kortere of langere bloot stelling aan felle zonneschijn. Di recteur Bas-Jan Spuijbroek van de Stichting Strandexploitatie Veere (SSV) hoopt dat de vier palen vóór Hemelvaart (18 mei) in gebruik kunnen worden genomen. Spuijbroek begreep dat het nog even duurt voor de juiste informa tie op de palen staat. Hij wil ook buitenlandse badgasten graag in formatie geven. ,,Mensen moeten weten hoe ze de paal moeten ge bruiken, maar we willen ze ook wat informatie geven over de risi co's op kanker als je lang met de blote huid in de zon zit. Er is slechts beperkte ruimte op de pa- zich in een diepgravend raadson derzoek vinden. Hij gaf de raadsle den zelfs het advies een extern on derzoeksbureau als begeleider aan te trekken. In slaap gesust? Meer dan schuld bekennen, kon Schonis - die een jaar wethouder is, terwijl de aankoop van de Trekdijk Aderlating Uiteindelijk stemde de gemeente raad unaniem voor een snel in el kaar gedraaide motie. Vóór het zo merreces moet een onderzoeksop dracht zijn uitgewerkt en wordt een voorstel gedaan voor samen stelling van een onderzoekscom missie en ondersteuning daarvan. Dat het onderzoek zelfeen financi- ele aderlating betekent, is de prijs die de hele raad wenst te betalen. Ik geef u de raad een extern bureau bij het onderzoek te betrekken René Hoonhorst Middelburg len, dus is het waarschijnlijk han dig om via een QR-code in ver schillende talen te waarschuwen.” De palen worden door strand- wachten van de nabije posten be heerd. Personeel van SSV zet de palen ’s morgens op de drukke strandpercelen en haalt ze ’s avonds binnen. Ook vullen SSV’ers de zonnebrandpalen bij als de palen dat zelf aangeven, want die zitten vol modern tech nisch vernuft. De op zonne-ener- gie werkende palen geven een sig naal als ze bijna leeg zijn, zodat strandwachten een dosis crème - factor 30 - kunnen bijvullen. Geschrokken De meeste raadsleden voelden zich vorige week overvallen door het keiharde oordeel van de Raad van State. Middelburg had niet een paar steekjes laten vallen, maar regel recht broddelwerk geleverd. De Raad van State verwees het bestem mingsplan Trekdijk helemaal naar de prullenbak en gaf geen moge lijkheden voor reparatie van de plannen. Voor enkele geschrokken raadsleden aanleiding genoeg - op initiatief van Arjan Beekman (Christenunie) - om een interpel- latieverzoek te doen. Vervolgens werd een lange lijst met vragen over de gevolgde proce dures, beroerde onderbouwing van argumenten voor aanleg van een bedrijventerrein, slecht luisteren naar de bevolking van Nieuw- en Sint Joosland en een dreigend fi nancieel debacle op wethouder Wethouder Rutger Schonis van de gemeente Middelburg draaide er niet omheen. Er ging veel fout bij de pogingen van de Trekdijk een florerend bedrijventerrein te maken en bij het overleg met bewoners van Nieuwland. LUCHTFOTO MARCELLE DAVIDSE INZET GEMEENTE MIDDELBURG TA Beleid na soap op pijnbank ZATERDAG 15 APRIL 2023 PM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 32