Schoonmaker Jan Koster verovert met Miep Nederland M M x ’■'Xi c Middelburg moet lering trekken uit onderzoek naar Trekdijkmislukking u... 17 De gemeenteraad van Middelburg gaat - met professionele hulp van buiten - onderzoek doen naar de mislukte pogingen om van de Trekdijk een (logistiek) bedrijventerrein te maken. De Raad van State maakte vorige week het bestemmingsplan voor een nieuw bedrijventerrein bij Nieuw- en Sint Joosland met de grond gelijk. Het bestemmingsplan barstte van fouten en gebreken. Zo is er geen behoefte aan een nieuw bedrijventerrein op Walcheren en klopten de stikstofberekeningen niet. Dat het vertrouwen van de in woners van - in de eerste plaats - Nieuw- en Sint Joosland in de ge meentelijke overheid tot het nul punt is gedaald, zit de gemeente raadsleden ook niet lekker. De raadsleden geven de schuld overi gens niet alleen aan het dagelijks bestuur, maar steken de hand in ei gen boezem. ,,We moeten ook naar onszelf kijken en leren van onze fouten.” Rutger Schonis afgevuurd. Die draaide er niet omheen. De Raad van State heeft Middelburg keihard afgerekend op falend beleid. Het maken van een nieuw be stemmingsplan voor de Trekdijk heeft volgens de wethouder weinig zin, want duurt te lang. Tijdens het behandelen van de omgevingsver- gunning over twee maanden kan eventueel voorzichtig een richting worden aangegeven. Schonis hoopt dat tegen die tijd bij het bespreken van de jaarrekening ook wat meer is te vertellen over de financiële ge volgen van het langer braak liggen van de dijk. Hij heeft een gesprek met leden van de Werkgroep Trek- Zuid in Zierikzee. ,,Zo alles bij el kaar hebben we honderd man in de schoonmaak.” In hetzelfde pand aan de Deltastraat in Zierikzee zit ook Miep huishoudservice en bege leiding. Miep is vele malen groter en groeide onlangs door een over name door naar 3000 medewerkers. Koster is eveneens de baas (direc- teur/eigenaar) van Miep. Dat be drijf ontstond in 2016, toen Koster Co een schoonmaakbedrijf in Alkmaar overnam. ,,We zullen eens in het gat van de huishoudelijke hulp springen, dacht ik toen. De huishoudelijke hulp is een totaal andere tak van sport dan de schoon maak, weten we nu.” Toen een grote landelijke thuis- dijk gepland als begin voor het te rugwinnen van het vertrouwen. zorgorganisatie failliet ging, klopte de gemeente Noord-Holland aan bij Koster. ,,Ze vroegen: ‘Willen jul lie de mensen overnemen? We wil len wel dat ze hetzelfde blijven ver dienen en bij hun eigen cliënten blijven’. Ik zei dat we dat gingen doen, want dan zouden we body krijgen. De vakbond FNV kwam er achter dat we dat heel netjes gedaan hadden en faciliteerde ons ook op Texel en in Schagen.” Onlangs nam Miep weer een grote speler over, Zorgassist en daarmee groeide het bedrijf naar 3000 medewerkers. Doordat het bedrijf in Alkmaar ten onder ging aan de lage Wmo-ta- rieven, kon Koster het destijds overnemen. En hij had geluk. ,,Dat- rug herinneren. ,,De vraag was des tijds: heeft de raad zich in slaap la ten sussen of zijn we zelf in slaap gesust. Zo’n onderzoek is een hele klus, maar je kunt er veel van leren.” Ook wethouder Schonis - en met hem de rest van het college - kon zich in een diepgravend raadson derzoek vinden. Hij gaf de raadsle den zelfs het advies een extern on derzoeksbureau als begeleider aan te trekken. werkbaar. De ambitie: ,,We willen landelijke dekking. We zitten nu in tweehonderd gemeenten, maar er is nog terrein te winnen. Omdat de marges dun zijn, moet je wat groter zijn om je hoofd boven water te houden’’, zegt Koster. Miep heeft kantoren in Schagen, Apeldoorn en Leeuwarden, maar het hoofdkantoor is in Zierikzee. Daar werken zo’n vijftig mensen. Klopt, het overgrote deel van de 3000 medewerkers is vrouw, van daar dat er een vrouw met een doekje om haar hoofd geknoopt in het beeldmerk zat. Koster: ,,Daar hebben we afscheid van genomen, want dat is niet meer van deze tijd.” In slaap gesust? Meer dan schuld bekennen, kon Schonis - die een jaar wethouder is, terwijl de aankoop van de Trekdijk in 2007 plaatsvond - niet. De raads leden begrepen dat. Het ging hen ook niet om een afrekening, ‘maar om herhaling in de toekomst te voorkomen’, stelde Beekman. Een onafhankelijk onderzoek moet de raad weer bij de les krijgen. Raads lid Wim Steketee (LPM) kon zich een vorig raadsonderzoek (naar de tekorten op de exploitatie van de schouwburg) van ruim tien jaar te- Aderlating Uiteindelijk stemde de gemeente raad unaniem voor een snel in el kaar gedraaide motie. Vóór het zo merreces moet een onderzoeksop dracht zijn uitgewerkt en wordt een voorstel gedaan voor samen stelling van een onderzoekscom missie en ondersteuning daarvan. Dat het onderzoek zelfeen financi- ele aderlating betekent, is de prijs die de hele raad wenst te betalen. Ik geef u de raad een extern bureau bij het onderzoek te betrekken Dat beeldmerk met vrouw met doekje om haar hoofd daar hebben we afscheid van genomen Alles deed Jan Koster (65), een lange slanke man met spijkerbroek en gympen, zelf toen hij 44 jaar gele den voor zichzelf begon in Zierik- zee. ,,Glazenwassen, gebouwen schoonmaken.” Al gauw kreeg hij hulp. ,,Er kwamen af en toe wat uit zendkrachten helpen en zo is het gegroeid”, zegt hij. Koster Co heet zijn schoonmaakbedrijf, ge vestigd op het bedrijventerrein Geschrokken De meeste raadsleden voelden zich vorige week overvallen door het keiharde oordeel van de Raad van State. Middelburg had niet een paar steekjes laten vallen, maar regel recht broddelwerk geleverd. De Raad van State verwees het bestem mingsplan Trekdijk helemaal naar de prullenbak en gaf geen moge lijkheden voor reparatie van de plannen. Voor enkele geschrokken raadsleden aanleiding genoeg - op initiatief van Arjan Beekman (ChristenUnie) - om een interpel- latieverzoek te doen. Vervolgens werd een lange lijst met vragen over de gevolgde proce dures, beroerde onderbouwing van argumenten voor aanleg van een bedrijventerrein, slecht luisteren naar de bevolking van Nieuw- en Sint Joosland en een dreigend fi nancieel debacle op wethouder zelfde jaar werden de tarieven ver hoogd naar reë lere bedra gen en daardoor is het voor ons net VL ZATErDAG 15 APriL 2023 Beleid na soap op pijnbank - Rutger Schonis, wethouder ZIERIKZEE ‘Every boss started as a worker.’ De poster met deze tekst hangt in de werkkamer van Jan Koster in Zierikzee. Hij begon in 1979 als zelfstandig schoonmaker. Nu is hij de baas van ruim 3000 me dewerkers. - Valeska Nastaly - Jan Koster, directeur Miep René Hoonhorst Middelburg Wethouder Rutger Schonis van de gemeente Middelburg draaide er niet omheen. Er ging veel fout bij de pogingen van de Trekdijk een florerend bedrijventerrein te maken en bij het overleg met bewoners van Nieuwland. LUCHTFOTO MARCELLE DAVIDSE INZET GEMEENTE MIDDELBURG w 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 132