MEZZA 23 VI In haar documentaires strijdt journalist en filmmaker Sunny Bergman (50) voor een betere wereld. In haar openhartige nieuwe boek Mijn nazi-opa duikt ze in een donker familiegeheim. Een zoektocht met grote gevolgen. ‘Doodeng dat iedereen dit nu kan lezen.’ et schrijven van Mijn nazi-opa nam zes jaar in beslag. ‘Een grote puzzel,’ noemt filmmaker, schrijver en activist Sunny Bergman haar laatste project. Want hoewel de titel doet vermoeden dat het boek louter de zoektocht naar haar duistere voorouder beslaat, is het eigenlijk een verslag van Sunny’s zoektocht naar zichzelf, met levensveranderende consequenties. ‘Mijn redacteur zei na het lezen van de eerste versie: het gaat alle kanten op,’ lacht Sunny. ‘Maar zij en de uitgever raadden me aan om gewoon door te schrijven, de structuur zou vanzelf wel duidelijk worden. Soms liet ik het een tijd liggen, vervolgens was ik er weer een tijdlang fulltime mee bezig.’ De nieuwsgierigheid naar het verleden leefde al langer bij Sunny en haar vader Richard. Hij werd in de Tweede Wereldoorlog verwekt door een Duitse burgemeester, Heinrich Stender, die Sunny’s grootmoeder Dina verkrachtte. Stender kan niet anders dan een nazi zijn geweest, anders kon je in de oorlog onmogelijk burgemeester worden. Toen Dina anderhalf jaar na de oorlog thuis kwam, ongehuwd en met een kind van een Duitser, had ze weinig opties. Na een paar maanden ontmoette ze een Twentse man die met haar wilde trouwen, maar Richard mocht niet mee. Hij groeide - op enkele relatief korte periodes na waarin hij wel bij zijn moeder en stiefvader woonde - op bij zijn grootouders, de ouders van Dina. ‘Mijn vader en ik hebben vaak gefantaseerd over een zoektocht naar Heinrich Stender. We speelden met het idee er een roadmovie van te maken, maar mijn stiefmoeder Verena was daarop tegen. Hun kinderen, mijn halfbroer Coen en halfzus Lotte, zaten nog op school en Verena was bang dat ze zouden worden gepest met een nazi-opa. Ik ben er vrijer in gegaan dan bij het maken van een film. Er lag dit grote geheim, dit mysterie, en dat wilden we onderzoeken. We zouden wel zien waar het ons zou brengen. Bij een film weet je meer waar je naartoe gaat. Ik was eigen lijk van plan een journalistieker boek te schrijven, maar uiteindelijk is het ontzettend persoonlijk geworden, het meest persoonlijke wat ik tot nu toe heb gedaan. Daarom vind ik het ook doodeng dat iedereen het nu kan lezen. Heb je weleens die droom gehad dat je naar school of naar je werk gaat en erachter komt dat je helemaal bloot bent en denkt: waarom kijkt iedereen zo naar me? Zo voelt het een beetje.’ Het boek gaat over intergeneratio neel trauma, een onderwerp dat steeds meer aandacht krijgt. Een intergenerationeel trauma wordt van generatie op generatie door gegeven, en voor Mijn nazi-opa ging Sunny met onder anderen psychiater Glenn Helberg, de Amerikaanse familiesystemen expert Mark Wolynn en Neder lands bekendste wintipriesteres Marian Markelo op zoek naar het antwoord op de vraag hoe het familieschandaal haar persoonlijke leven en haar keuzes beïnvloeden. Het valt bijvoorbeeld op dat ze zich vaak schuldig voelt, en zich verantwoordelijk voelt voor alles en iedereen. ‘Dat thema speelt al mijn hele leven. Mijn ouders gingen uit elkaar toen ik vier was. Voor mijn gevoel liet ik m’n vader achter toen mijn broer Tijmen en ik bij mijn moeder en haar nieuwe partner Peet gingen wonen, wat ik vreselijk zielig voor hem vond. Mijn moeder, wier vader met de noorderzon vertrok toen ze drie was, wilde voorkomen dat ik mij net als zij in de steek gelaten voelde en benadrukte keer op keer hoezeer mijn vader me miste en hoe graag hij bij me zou willen ‘Deze MAN blijft mijn biologische OPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 103