Havens vragen meer samenhang bij aanpak drugscriminaliteit M I W er weer’ 3 Festival kalender Zeeland 2023 Een mainport is pas weerbaar als alle mainports in Neder land weerbaar zijn druk staan, door de oplopende kos ten en een tekort aan medewerkers. Voor vrijwel alle festivals wel. Zelfs In een brief schrijft burgemeester Bas van den Tillaar van Vlissingen namens de Havendriehoek dat er een integraal plan moet komen van ondermijnende criminaliteit op mainports, waarbij vooral gekeken wordt naar de weerbaarheid van die locaties in Nederland als geheel. „Een mainport is pas weerbaar als Heel wat, al wordt het etiket ‘festi- kanaalgebied, de luchthaven Schip hol en de bloemenveilingen. Die plekken zijn geliefd bij criminelen voor bijvoorbeeld smokkel van ver dovende middelen. Minister Yesilgöz-Zegerius kon digde vorig jaar november aan dat ze 30 miljoen euro zou investeren om de georganiseerde drugscrimi naliteit op die kwetsbare locaties aan te pakken. Alle mainports stel den vervolgens een eigen plan van aanpak op. De Havendriehoek dringt nu aan op een vervolgstap in de vorm van een allesomvattend plan. „De minister stelt dat er over koepelende maatregelen getroffen dienen te worden om de aanpak in de breedte te versterken en ge deelde knelpunten weg te nemen, maar we missen de integraliteit tussen de verschillende plannen per mainport”, schrijft Van den Til laar. Zijn brief is onlangs besproken in het Commissiedebat Criminali teitsbestrijding, ondermijning georganiseerde criminaliteit, waar- Trouw publiek In de nasleep van de coronaperiode was de vrees dat een deel het loodje zou moeten leggen, maar het aantal Zeeuwse festivals wordt eerder meer dan minder. Zeker de plaatse lijke evenementen kunnen rekenen op een trouw publiek en ruimhar- val’ tegenwoordig wel erg makke lijk op uiteenlopende evenemen ten geplakt. Maar alleen al op cultu reel gebied (muziek, theater, film) zijn er inmiddels meer dan veertig festivals in de provincie te vinden, van groot tot klein. Onderzoeksbu reau &MAES concludeerde recent dat Zeeland ‘een rijk podium- en festivallandschap’ kent. Tegelijker tijd zouden veel organisaties onder tige sponsors. Dat geldt bijvoor beeld voor Peerock in Colijnsplaat, dat dit jaar voor de 27e keer wordt gehouden. „De editie van na corona was voor ons als organisatie de meest geruisloze tot nu toe, omdat iedereen er zó aan toe was en het zó graag wilde”, zegt Jeroen Verburg. „Voor heel veel bezoekers is het fes tival nu eenmaal vaste prik in hun zomervakantie.” aan ook de minister deelnam. De Havendriehoek wil dat er precies in beeld wordt gebracht hoe groot de ondermijningsproblematiek in Ne derland is en dat daarvoor een ac tieplan wordt opgesteld. Van den Tillaar wijst in zijn brief ook op hoge meldingsbereidheid onder havenpersoneel in Zeeland en West-Brabant. „Die kan alleen hoog worden gehouden als er iets met de melding gedaan wordt”, schrijft hij. De minister gaf tijdens het debat toe dat er nog steeds sprake is van een capaciteitstekort. „Dat zal voorlopig ook zo blijven. We weten dat en investeren daarom volop.” voor Concert at Sea kun je nog weekend- en dagkaarten (behalve voor de zaterdag) kopen. Bij Vestrock zijn nog alle soorten kaar ten beschikbaar. Bluesfestival Kwa- dendamme heeft alleen nog tickets voor de vrijdag. drank en het eten moet overal ste vig worden betaald. Een pilsje voor minder dan drie euro is inmiddels een zeldzaamheid geworden. Ook Dijkrock is naar drie euro gegaan. „Helaas, maar we kunnen eigenlijk niet anders.” alle mainports in Nederland (en Vlaanderen) weerbaar zijn”, schrijft Van den Tillaar. „Elke main port kent eigen uitdagingen op het gebied van ondermijning, maar voor criminelen, die gebruikmaken van onze infrastructuur, is elke mainport een potentieel middel. Als mainport A weerbaarder is dan mainport B, treedt het ‘waterbed- effect’ op. Criminaliteit en onder mijning en alle effecten ervan lo pen dan over naar de andere main ports.” Mainports zijn de grote logistieke knooppunten in Nederland, zoals de havens van Zeeland/West-Bra- bant (Vlissingen, Terneuzen, Moer dijk), Rotterdam en het Noordzee- PC DONDERDAG 13 APRIL 2023 in Zeeland barst los VLISSINGEN - Bas van den Tillaar Kun je nog overal tickets voor krij gen? De Havendriehoek Zeeland/ West-Brabant dringt er bij minis ter Yesilgöz-Zegerius (Justitie en Veiligheid) op aan dat er meer en beter wordt samenge werkt bij de aanpak van drugs criminaliteit in de mainports, waaronder de Zeeuwse zeeha vens. Hoeveel festivals telt Zeeland in middels? - Eldridge Pentury 4 1E Dijkrock (Rilland); 15 april PopMo- nument (Goes); Sprienge Kamermu- ziekfestival (Vlissingen); 20-30 a: Mostly Modern Festival (Middelburg); 5 mei Bevrij dingsfestival Zeeland (Vlissingen); Hrieps (Grijpskerke); 12-13 m Bluesfestival Kwaden dam me; 17-18 mei GraauwRock (Graauw); 20-21 mei Sinfonietta String Festival Zeeland (Veere); Klomppop (Ove- zande); 27 Festival aan Zee (Vlissingen); 7-28 mei Rock on the Kiosk (Philippine); 27- Scaldis Kamermuziek Festival (Zeeuws-Vlaanderen); 2-3 jun Vestrock (Hulst); 3-4 juni Volkoren (Middelburg); 7-10 Anywave (Zierikzee); Zeeland- Jazz (Terneuzen/Middelburg); Con cert at Sea (Brouwersdam); 23-25 juni Einde loos Eiland Festival (Kortgene); 30 juni-9 juli Festival Zeeland Klassiek (hele provincie); Summer Festival (Vlissingen); Puur Natuur (Goes); 7-9 juli Festival De Ballade (Terneu- zen); Festival Onderstroom (Vlissingen); City of Dance (Middelburg);I I6 ili Muziekfestival Nisse; 28-29 i Weitjerock (IJ- zendijke); Peerock (Colijnsplaat); Beach boom (Brouwersdam); ai Zomerfestival Retranchement; 25 au- gustus-2 septemb' Zeeland Nazomerfestival (hele provincie); ir Kreekrock (Westdorpe); septemb BigFest (Bigge- kerke); 8-17 september: Film by the Sea (Vlis singen); 15-16 september Vogel rock (Vogel waarde); 15-17 septeml Jazz by the Sea (Domburg); 1 Kaaipop (Breskens); Factory Festival (Sas van Gent) Kashfest (Oostburg); 9 oktobei Fes tival van Zeeuwsch-Vlaanderen (diverse loca ties) If

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 35