M Verongelukte oud-winnaar Niels blijft verbonden aan Omloop van Nieuwland Bij deze wedstrijd had Niels een speciaal gevoel Daan Eikenhout ziet nieuwe club als tegenstander Veiligheid Voor de winnaar is er dus een bo kaal die aan Niels herinnert. Die trofee is gebaseerd op de spreuk Life is Good, waarbij de o’s gevormd worden door de wielen van een fiets. Maar daarnaast vroeg Esther Niels werd op 5 augustus 2021 tij dens een fietstocht in de Ardennen van achteren aangereden door een auto. Hij liep daarbij zeer ernstig letsel op. Hoop op herstel was er niet, werd zijn familie al snel duide lijk gemaakt door de artsen. De vol gende dag werd de jonge wielren ner hersendood verklaard. Hij was pas 24 jaar. Niels, die uit Uithoorn kwam, studeerde natuurkunde in Amster dam en fietste sinds 2019 bij de eli- terenners van TWC Tempo in Veld hoven. Hij fietste ook regelmatig mee met SKITS, de wielervereni ging van Amsterdamse studenten. Zijn moeder Esther van der Klis ging op zoek naar een manier om haar zoon verbonden te houden met het leven op aarde. Naar een manier zodat zijn naam genoemd zou blijven worden. Daarbij gingen haar gedachten uit naar de Zeeuwse amateurkoers die haar zoon in 2018 op zijn naam schreef: de Omloop van Nieuw land. Dat jaar won hij ook het kam pioenschap van Uithoorn, het crite rium tijdens het Groot Nederlands Studenten Kampioenschap en de ronde van Nieuw-Vennep. Maar de Ster Omloop van Nieuwland was toch heel bijzonder, zegt zijn moe der: „Bij deze wedstrijd had Niels een speciaal gevoel.” Zeeuwse klassieker Voor aanvang van het wielersei- zoen 2021 werd hij door het club blad van TWC Tempo geïnter viewd. Op de vraag op welke pres tatie hij met de meeste voldoening terugkeek zei hij: „Het meest trots ben ik op mijn overwinning in de Ster Omloop van Nieuwland. Dat is een Zeeuwse waaierklassieker voor amateurs. Die dag was ik echt met afstand de beste in de koers en kon ik eigenlijk doen wat ik wilde. Met zo’n gevoel in de koers zitten is echt fantastisch, en dat gevoel heb ik ook nooit meer gehad daarna.” Esther van der Klis nam daarom vorig jaar contact op met de organi satoren van de Ster Omloop van Nieuwland. „We waren best verrast hierdoor. Want wat maakt onze koers nou zo bijzonder? De wind misschien”, zegt secretaris Ard Ridderbos van de organiserende Stichting Wielercomité Koude- kerke. het wielercomité mee te denken over een passend praktisch ge schenk. Ridderbos: „We hadden daarbij het thema veiligheid in ge dachten. Een helm had gekund, maar die hebben de renners al. En toen kwamen we op het idee van een speciaal achterlicht met een de tector. Die waarschuwt via de fiets computer voor achteropkomend de streep komt of zonder kleer scheuren thuiskomt na een trai- ningsrit.” Voor Niels’ broer Stijn en voor zijn beste wielermaatje was het fa tale ongeval reden om te stoppen met wielrennen. Esther: „Het is voor hen te confronterend. Het roept te veel herinneringen op aan wat Niels is overkomen.” moet zich nog buigen over de zaak. De automobilist moet in mei voor komen. „Hartverwarmend”, omschrijft Esther het contact met het wieler comité. Het bijwonen van de koers in Nieuw- en Sint Joosland voelt ‘heel erg dubbel’. Er is natuurlijk het gemis, maar ook de voldoening dat de naam van Niels weer ge noemd wordt. Veiligheid is volgens Esther een passend thema. „Ik weet dat veel moeders van wielrenners met angst en beven langs de kant staan. Nu is het niet zo dat ze me teen het ergste vrezen bij elke koers, maar ze zijn toch altijd weer blij als hun zoon of dochter heelhuids over verkeer.” „Niet dat dit achterlicht het verschil had kunnen maken voor Niels”, denkt zijn moeder. „Daarvoor reed de auto die hem van achteren aanreed waarschijnlijk veel te hard. Hij heeft Niels vol ge raakt. Getuigen hebben de auto slingerend over de weg zien gaan, i B 1 W pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl donderdag 13 april 2023 Zeeland Unieke prijs voor de beste amateur De winnaar bij de amateurs van de wielerwedstrijd Ster Omloop van Nieuwland wacht zaterdag een bijzondere prijs. Een kunstwerk ter herinnering aan de winnaar van 2018, Niels Ruijter. SPORT 10 - Esther van der Klis moeder Niels Ruijter Niels Ruijter overleed na een noodlottig ongeval tij dens een fietstocht in de Ardennen, eigen foto Niels Ruijter komt jui chend over de finish. FOTO J. QUIST Theo Giele Nieuw- en Sint Joosland De S/P (starters en plaatselijke rijders) en D-categorie gaan zater dag om 12.00 uur van start aan de Veer st raat in Nieuw- en Sint Joosland. De wedstrijd voor ama teurs begint om 14.15 uur. Er heb- wat er op wijst dat de bestuurder ben zich inmiddels zo'n zestig ama- door iets was afgeleid.” De rechter teurs voor de koers aan gemeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33