Muziekfestival Hrieps is een feestje voor iedereen M fti r 1 J I Renovatie van zuivering bij Kerkwerve kost 8,1 miljoen euro ik 13 HL Het was al een tijdje houtje-touwtje-werk op de rioolwaterzuive ring in Kerkwerve. Maar dat is over dik een jaar verleden tijd. Voor meer dan 8 miljoen euro wordt er verspijkerd op de zuivering aan de Verseputseweg. Als het zo wordt als in Westenschouwen ben ik dik tevreden Peter Pan Speedrock komt. Die band staat in Duitsland voor 150.000man Van de 11.000 kaarten zijn er nog ongeveer duizend beschikbaar, ver telt Kramer. De organisator van het festival tussen Grijpskerke en But- tinge heeft het razend druk met alle voorbereidingen voor de 27ste edi tie. Het is een feest dat van oudsher al geen Walchers, maar een Zeeuws feestje is. Kramer: „Er komen veel schoongemaakt en waar nodig hersteld. Medio 2024 moet de boel klaar zijn. Het lastige is dat De Verseput tot die tijd niet even uit kan worden gezet. De waterzuive ring moet 24/7 door. „We halen er steeds een stuk tussenuit en zor gen voor een tijdelijke voorzie ning”, legt Eversdijk de werkwijze uit. Lems, die de boel in Kerk- Fuente, Snollebollekes en natuur lijk Surrender. Nieuw dit jaar is de classics tent met muziek uit de ja- ren 60 en 70. Zo brengen we voor ieder wat wils. Want er komen di recteuren en vuilnismannen over de vloer en natuurlijk ook boeren. Die komen zeker aan hun trekken met optredens van onder meer Bökkers, BZB en Mooi Wark.” werve als operator draaiende houdt, hikt daar totaal niet tegen aan. „Als het zo wordt als in Wes tenschouwen, ben ik dik tevre den”, verwijst hij naar de renova tie die daar een paar jaar geleden heeft plaatsgevonden. Nu moet Lems voor storingen elke keer vroeg zijn bed uit. De Verseput in Kerkwerve kan over de duizend kuub water per uur aan. Naast riool- en regenwa ter dat via leidingen wordt aange voerd, komen campingboeren hun septictank in Kerkwerve legen. Het afvalwater komt in een kelder terecht, waarna eerst het grove vuil eruit wordt gehaald. Daarna wordt het zand afgevangen en gaan twee soorten bacteriën het kers en er is live-entertainment. Monique Smit en Luna komen en er is een Ks-tributeband.” Of het een blijvertje wordt, is nog maar de vraag. „We hebben Hrieps volgend jaar gepland staan op zaterdag 11 mei, maar het is nog onduidelijk hoe de schoolvakantie valt. Moge- water in. Zij maken samen (‘Het zijn net twee restaurantjes’) de hele mikmak schoon. Het schone water gaat het kanaal in en belandt in de Oosterschelde. Het slib gaat de indikker in en daarna de slib- buffer, om uiteindelijk afgevoerd te worden als grondstof voor de energiefabriek op Walcheren. Thuis merk je daar niets van, maar verschillende aanpassingen hebben wel effect op de omgeving. Zo wordt straks met gesloten con tainers gewerkt en krijgt ook de slibbuffertank een dakje. „De geurbelasting wordt minder. Dus dat is mooi voor de omgeving.” Na de renovatie kan De Verseput weer twintig jaar vooruit. lijk is de vrijdag ervoor geen vrije dag.” Volgens Kramer komt er ontzet tend veel kijken bij het organiseren van het festival, dat voor hem nog altijd een hobby is. Rijplaten, licht en geluid, alle regels en wetgeving waar je aan moet voldoen. Als het festival achter de rug is valt daarom altijd een flinke last van zijn schou ders. „Je wilt het allemaal goed doen, maar je hebt niet alles in de hand. Kijk maar naar die roof in 2019. Dat is een zweer die altijd open zal blijven. Het is enorm frus trerend. Maar positief als ik ben, kijk ik graag vooruit naar weer een mooie editie.” Niet even uitzetten Tijd dus voor een giga-opknap- beurt. Onder meerde elektrotech nische installatie en werktuigkun dige onderdelen worden volledig vernieuwd. De tanks zelf, die me gagrote ronde bassins, worden één voor één leeggehaald, helemaal Nog geen blijvertje Dit jaar moeten de vijf tenten en ze ven podia al klaar zijn op 5 mei, als voor het eerst het nieuwe Junior Hrieps plaatsvindt. „Dat loopt als een trein. Het is voor kinderen na tuurlijk ook ontzettend leuk. Er zijn volop springkastelen, schmin- rikzee, Brouwershaven, D rei schor, Zonnemaire, Schuddebeurs en Noordgouwe. En dat proces gaat onverstoorbaar door. „De resulta ten zijn nog altijd heel goed.” Maar achter de schermen is het soms improviseren geblazen. Eversdijk: „Je maakt alles schoon, er wordt van alles en nog wat vervangen en zelf gemaakt. Maar op den duur is het toch écht op.” mensen van de Bevelanden, maar ook uit Zeeuws-Vlaanderen komen elk jaar bussen vol. Verder leeft het ook buiten Zeeland. Wat wij en ook andere organisatoren van evene menten dit jaar merken is dat veel bezoekers op het laatste moment de knoop doorhakken. Vanwege het gedoe met gekochte kaartjes tijdens de pandemie, maar ook de energie crisis speelt mee. Je moet er echt wel harder aan trekken.” Aan het programma kan het in elk geval niet liggen, denkt Kramer. „Dat Peter Pan Speedrock komt is echt heel bijzonder. Die staan in Duitsland voor 150.000 man en die hebben wij straks in de rocktent staan. Verder hebben we DJ La lies op het terrein moet eraan geloven. Maar plassen, poe- pen en afwassen kunnen we tijdens die megarenovatie gewoon blijven doen. Het is een opknapbeurt van heb- ik-jou-daar. Het is net als een auto waar je twintig jaar lang volcon- tinu in rijdt, trekt projectleider Sandro Eversdijk van Waterschap Scheldestromen de vergelijking. Tussendoor doe je keurig je ser- vicebeurten en apk, maar op een gegeven moment houdt het op. „Dan heeft de auto een grote re- visiebeurt nodig en dat is hier ook zo, om het simpel te zeggen. Alle onderdelen zijn versleten. De boel hier is zó lang overeind gehouden. Nu krijgen we van de mensen die hier werken te horen dat het op in storten staat.” Niet letterlijk. Maar het wordt wel steeds lastiger op lappen, geeft ook operator André Lems van het waterschap aan. „Er wordt met verouderde besturings systemen gewerkt. Als er iets ka pot gaat, is het moeilijk nog nieuwe onderdelen te krijgen.” Niet dat dat merkbaar is in de huizen en bedrijven die aangeslo ten zijn op rioolwaterzuivering De Verseput. Die ‘waterfabriek’ zui vert het water uit Kerkwerve, Zie- VL WOENSDAG 12 APRIL 2023 De Verseput gaat in de revisie Operator André Lems (links) en projectleider Sandro Eversdijk. - André Lems, operator Verseput GRIJPSKERKE - Hugo Kramer, organisator Los op ut hos! Op het wat? Dat niet bij iedere Zeeuw meteen een belletje gaat rinkelen her kent organisator van Hrieps Hugo Kramer. Maar erg vindt hij het niet. Sterker nog, een beetje discussie in aanloop naar de 27ste editie van het festival op 6 mei juicht hij alleen maar toe. Zie ook pzc.nl/play - Wendy de Jong Esme Soesman Kerkwerve v&v - 1 HL r - ■-& ft I.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50