M Gratis een duik nemen op Koningsdag in gerenoveerd zwembad Haestinge Renovatie van zuivering bij Kerkwerve kost 8,1 miljoen euro Opbrengst van Glazen Ei voor Stavoord6-huis is 13.245 euro X’i Het was al een tijdje houtje-touwtje-werk op de rioolwaterzuive ring in Kerkwerve. Maar dat is over dik een jaar verleden tijd. Voor meer dan 8 miljoen euro wordt er verspijkerd op de zuivering aan de Verseputseweg. Als het zo wordt als in Westenschouwen ben ik dik tevreden 120 uur achter elkaar maakten ze radio vanuit DeVossenkuil. Maandagavond mochten Anita Goedegebuure, Anco Fase, Johan de Jager, Jankees van der Hoek en Joyce Dunnewold het Glazen Ei verlaten. Het resultaat van hun actie: 13.245 euro. april zijn de werkzaamheden aan het parkeerterrein bij het zwem bad afgerond, meldt de gemeente. Dan is ook het werk bij de ingang van het zwembad klaar. De krui sing Molendijk-Sportlaan is half mei gereed, meldt de gemeente. Na de zomervakantie zijn er ook nog werkzaamheden in de Sport- laan. Het gaat om het deel vanaf het nieuwe parkeerterrein tot aan het sport- en gemeenschapscen trum Haestinge. Dit werk kan pas na de zomervakantie worden uit gevoerd, omdat eerst een waterlei ding moet worden verlegd. schoongemaakt en waar nodig hersteld. Medio 2024 moet de boel klaar zijn. Het lastige is dat De Verseput tot die tijd niet even uit kan worden gezet. De waterzuive ring moet 24/7 door. „We halen er steeds een stuk tussenuit en zor gen voor een tijdelijke voorzie ning”, legt Eversdijk de werkwijze uit. Lems, die de boel in Kerk werve als operator draaiende houdt, hikt daar totaal niet tegen aan. „Als het zo wordt als in Wes tenschouwen, ben ik dik tevre den”, verwijst hij naar de renova tie die daar een paar jaar geleden heeft plaatsgevonden. Nu moet Lems voor storingen elke keer vroeg zijn bed uit. De Verseput in Kerkwerve kan over de duizend kuub water per uur aan. Naast riool- en regenwa ter dat via leidingen wordt aange voerd, komen campingboeren hun septictank in Kerkwerve legen. Het afvalwater komt in een kelder terecht, waarna eerst het grove vuil eruit wordt gehaald. Daarna wordt het zand afgevangen en gaan twee soorten bacteriën het Dat geld gaat allemaal naar de stichting Stavoordó, wat in Sint-Annaland een vakantiehuis liet bouwen waarin mensen met een slechte levensverwachting water in. Zij maken samen (‘Het zijn net twee restaurantjes’) de hele mikmak schoon. Het schone water gaat het kanaal in en belandt in de Oosterschelde. Het slib gaat de indikker in en daarna de slib- buffer, om uiteindelijk afgevoerd te worden als grondstof voor de energiefabriek op Walcheren. Thuis merkje daar niets van, maar verschillende aanpassingen hebben wel effect op de omgeving. Zo wordt straks met gesloten con tainers gewerkt en krijgt ook de slibbuffertank een dakje. „De geurbelasting wordt minder. Dus dat is mooi voor de omgeving.” Na de renovatie kan De Verseput weer twintig jaar vooruit. kunnen verblijven. Behalve radio maken waren er sinds donderdag avond ook optredens en activitei ten om geld in het laatje te bren gen. Zo was er het wielerevene- ment de Keetie van Oosten-Hage classic, een whiskyproeverij en een optreden van bluestalent Nienke Dingemans. Deze Thoolse variant van het Glazen Huis van Radio 3FM was tien jaar geleden al een groot evenement. Sindsdien is het gehouden in Sint-Annaland en Tholen, en nu dus in Oud-Vosse- meer waar ooit ook de allereerste editie plaatsvond. Niet even uitzetten Tijd dus voor een giga-opknap- beurt. Onder meer de elektrotech nische installatie en werktuigkun dige onderdelen worden volledig vernieuwd. De tanks zelf, die me gagrote ronde bassins, worden één voor één leeggehaald, helemaal rikzee, Brouwershaven, Dreischor, Zonnemaire, Schuddebeurs en Noordgouwe. En dat proces gaat onverstoorbaar door. „De resulta ten zijn nog altijd heel goed.” Maar achter de schermen is het soms improviseren geblazen. Eversdijk: „Je maakt alles schoon, er wordt van alles en nog wat vervangen en zelfgemaakt. Maar op den duur is het toch écht op.” ploma moeten zwembandjes aan en mogen alleen samen met een volwassene het water in. Kinderen die een zwemdiploma hebben krijgen een groen polsbandje om. De zwembadbak is helemaal vernieuwd tijdens de renovatie. De gebouwen bij het zwembad, de kleedkamers en de toiletten, zijn opnieuw opgebouwd. De zwem- badinstallatie is verduurzaamd en de nieuwe installatie heeft nu warmtepompen, zonnecollecto ren en -panelen. „De renovatie is financieel en qua planning hele maal goed verlopen”, vertelt wet houder Frank Hommel. Vóór 27 Wethouder Frank Hommel opent het bad op Koningsdag om 13.00 uur samen met twee kinderen. Be zoekers kunnen meteen een zwembroek, bikini of badpak meenemen, ze kunnen die dag gratis zwemmen in Haestinge. Zwemmen in het bad dat lang dicht was, moet natuurlijk wel vei lig, dus kinderen zonder zwemdi- lies op het terrein moet eraan geloven. Maar plassen, poe- pen en afwassen kunnen we tijdens die megarenovatie gewoon blijven doen. Het is een opknapbeurt van heb- ik-jou-daar. Het is net als een auto waar je twintig jaar lang volcon- tinu in rijdt, trekt projectleider Sandro Eversdijk van Waterschap Scheldestromen de vergelijking. Tussendoor doe je keurig je ser- vicebeurten en apk, maar op een gegeven moment houdt het op. „Dan heeft de auto een grote re- visiebeurt nodig en dat is hier ook zo, om het simpel te zeggen. Alle onderdelen zijn versleten. De boel hier is zó lang overeind gehouden. Nu krijgen we van de mensen die hier werken te horen dat het op in storten staat.” Niet letterlijk. Maar het wordt wel steeds lastiger op lappen, geeft ook operator André Lems van het waterschap aan. „Er wordt met verouderde besturings systemen gewerkt. Als er iets ka pot gaat, is het moeilijk nog nieuwe onderdelen te krijgen.” Niet dat dat merkbaar is in de huizen en bedrijven die aangeslo ten zijn op rioolwaterzuivering De Verseput. Die ‘waterfabriek’ zui vert het water uit Kerkwerve, Zie- i’ El WOENSDAG 12 APRIL 2023 De Verseput gaat in de revisie Operator André Lems (links) en projectleider Sandro Eversdijk.fotosandraschimmelpennink - André Lems, operator Verseput SINT-MAARTENSDIJK OUD-VOSSEMEER Het gemeentelijke zwembad van Sint-Maartensdijk gaat na een flinke opknapbeurt weer open. Haestinge opent na twee jaar de deuren op donderdag 27 april, Koningsdag. - Arie Westeneng Zie ook pzc.nl/play - Michiel Bouwman Esme Soesman Kerkwerve I J F '.v*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 46