u i tel l. 10 wc; 7 ia tel r-- VLAAMSE ARCHEOLOGEN WILLEN DAT REGERING OPTREEDT TEGEN DETECTORHOBBYISTEN REPORTAGE In België ligt de geschiedenis voor het oprapen. En dat is wat ruim zevenduizend lief hebbers met hun me- taaldetectoren dan ook letterlijk doen. Archeo logen slaan nu alarm. verpletterde. Of de Guldensporen- slag, 1302, waar een leger van Vlamin gen de Franse koning wist te ver slaan. Waterloo natuurlijk, 1815, waar Napoleon in het stof moest bijten. De Eerste Wereldoorlog: honderddui zenden soldaten bleven in de loop graven achter. Of de Tweede: zo’n zesduizend vliegtuigen stortten er in België neer. En dan hebben we het nog niet eens over Peter Buis’ specia lismen: de nederzettingen uit de Kel tische tijd, de Romeinse tijd en de Middeleeuwen. Vondsten zoudenanders onopgemerkt blijven liggen Passie Vandaar ook dat de hobby - of passie, zoals Buis zegt, daarover straks meer - hier strenger gereguleerd is dan in Nederland. Elke detectorist moet een vergunning hebben. Er zijn er 7737 verstrekt (ijkpunt 31 december 2022), zo meldt een woordvoerder van de Vlaamse regering desgevraagd. De hobbyisten mogen niet dieper dan 30 centimeter in de grond wroeten, dat is diepte waarop een boer ploegt, en alleen met uitdrukkelijke toe stemming van die boer. (Dit geldt in Nederland ook.) Vondsten moeten bij de overheid worden gemeld. Afval De boeren zijn er ook blij mee. Negen van de tien keer dat de metaaldetec tor aanslaat, is het namelijk op blikjes en andere afval dat landbouwmachi nes lelijk kan beschadigen. „En die nemen we natuurlijk ook mee.” En inderdaad, op één minuscuul stukje speelgoed na - ‘Romeins’ - verdwijnt alles wat Buis vandaag vindt in de grote afvalzak op zijn heup. Dan nog even over die passie. Hoe wórdt iemand metaaldetectorist? Bij Buis, 41 jaar, eigenaar van een instal latie- en onderhoudsbedrijf, ging het tien jaar geleden zo. Met vissen was hij gestopt - drukke baan, gezinnetje, u kent het wel - maar hij miste toch die dingen die vissen zo mooi maken: de stilte, iets bijzonders boven water krijgen, het pintje met de anderen. Toen op Discovery Channel een re portage over metaaldetectoristen was, werd hij meteen gegrepen. Tenslotte: raakt de aarde niet leeg? Nee, zolang boeren blijven ploegen, zullen objecten naar boven komen. Vorst helpt ook. In Nederland zeggen ze: het vriest dat het kraakt. „In Bel gië zeggen we: „Het vriest stenen uit de grond.” Temperatuurverschillen zorgen voor een opwaartse kracht. En ja, soms komt er dan wat mee. Dat laatste was ook de reden dat de regering in 2015 met wetgeving en het vergunningstelsel is gekomen. In Frankrijk, ook een rijk historisch ver leden in de grond, is metaaldetectie door amateurs helemaal verboden. In Engeland is het dan juist een free for all. „Daar zie je soms dat een Kelti sche munt die de ene dag is gevon den de volgende dag al voor 3000 euro te koop wordt aangeboden. Daar heb je letterlijk schatgravers, dat is hier ondenkbaar.” Maar goed, even terug naar die brief: dóen ze dat melden ook allemaal? Ook de Vlaamse overheid zegt dat meer dan 90 procent van de detecto- risten nog nooit iets heeft gemeld. „Luister, de meesten gaan er maar een paar keer per jaar op uit”, zegt Buis. „En natuurlijk heb je altijd een paar rotte appels die zich niet aan de regels houden, maar om daar nu de hele mand op af te rekenen...” Hij snapt de ontduikers van de re gels overigens wel: als je iets moois vindt, zie je dat misschien liever thuis in de vitrine dan ergens in een la in een depot verdwijnen. Hijzelf meldt alles, zodat het voor onderzoek beschikbaar blijft. Maar doe nou niet alsof hij en zijn makkers alles verpesten. De 30 centi meter aarde waarin zij mogen zoe ken, die wordt toch al door boeren omgeploegd? Kun je als metaaldetec torist moeilijk iets stukmaken. Inte gendeel: je voorkomt dat een eeu wenoude beker tussen de ploegscha ren terecht komt. De laag daaronder blijft onaangetast. En trouwens, er zijn slechts 318 erkende archeologen in Vlaanderen, dus die kunnen toch wel wat hulp gebruiken? otale stilte. Dat is wat je in dit Vlaamse veld M ervaart met een metaal- M detector in de hand, een HU koptelefoon op het hoofd en de wolkenlucht vlak daarboven. Totdat hier in Elewijt, net onder Me chelen, het verleden zich laat horen. Eerst met zachte piepjes, dan harder. Morsetekens vanuit een Romeinse nederzetting rechtstreeks in de oren van metaaldetectorist Peter Buis. Een metaaldetectorist is geen schatgraver, geen ramptoerist, en zeker geen cultuurbarbaar. Peter Buis houdt van Vlaanderen, hij haalt haar geschiedenis naar boven. Sieraden, dolken, helmen, klinknagels, meestal niet meer dan een scherf, trouwens. „Ze zouden anders onopgemerkt blijven liggen”, zegt hij. Of erger, voor altijd verdwijnen onder nieuw bouw, want ook in Vlaanderen wordt almaar meer gebouwd. Dus zo’n brief, vorige week, waarin allemaal hooggeleerde heren zich te gen de metaaldetectoristen keren, dat steekt. Een open brief aan de Vlaamse regering was het, van een Vlaamse adviescommissie van Unesco die zich specifiek bezighoudt met militair erfgoed. Mede onderte kend door een tiental professoren die zich richten op archeologisch onder zoek. Zulk onderzoek is ‘niet meer mo gelijk op locaties die in het verleden werden bezocht door amateur me taaldetectoristen’, schrijven de ar cheologen. ‘De ervaring leert boven dien dat de meerderheid van de me- taalzoekers hun vondsten liever thuis bewaart in uitgebreide privécollec- ties in de plaats van ze te melden en af te staan voor wetenschappelijk on derzoek.’ En dat is jammer, want: ‘Metaalvondsten zijn de voornaamste informatiebron van een slagveld-site. Het onoordeelkundig verwijderen van deze vondsten door hobbyzoe- kers zonder archeologische omkade ring is een ernstige bedreiging en hypothekeert eventueel toekomstig onderzoek.’ Dat is nogal wat. En het gaat ook ergens over. Want terwijl veel roem ruchte delen van de geschiedenis van Nederland zich afspelen op of over zee, was in België het land eeuwen lang het slagveld van Europa. Neem de Slag om Leuven, 891, toen de Karo lingische koning Arnulf de Vikingen Éa. 1 - Peter Buis, metaaldetectorist Peter Buis speurt in België met zijn metaaldetector op akkers rond Elewijt bij Mechelen naar sporen uit het verle den. Archeologen vinden dat hobbyis ten als Buis toekom stige onderzoeken dwarsbomen. FOTO'S ADR Hans Nijenhuis Elewijt Schatgraven op het slagveld van Europa, hoe erg is dat? WOENSDAG 12 APRIL 2023 GO w TiwiiiintT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 10