M l 9 Leiders halen uit vrees voor alles en iedereen de gekste bokkensprongen uit Het was goed eten, maar we konden er niet echt van genieten mes, toespraken, zwaaien naar mensen). Hij moest elf kilo aanko men, zijn tanden geler maken (Stalin was een verstokte roker), zijn oorkanaal dieper doen lijken met lijm en make-up. Om het zelfde pokdalige gezicht als Stalin te krijgen, drukte hij zelfs een ijze ren kam diep in zijn wangen. Op vallend: Dadajev was liefst veertig jaar jonger dan Stalin. Hij leeft zelfs nog. Dit jaar is hij honderd geworden. Hij zou jarenlang de dubbelganger zijn geweest van Uday Hoessein, de gehate oudste zoon. Hij wilde niet, maar werd ertoe gedwongen, schrijft hij in zijn biografie. Yahia moest leren spreken en bewegen als Uday, onderging plastische chi rurgie en ontkwam ook niet aan de tandarts. Naar eigen zeggen is hij liefst 26 keer beschoten, waar van een keer door Uday zelf, van wege een vrouw die zijn dubbel ganger leuker vond dan hemzelf Het relaas van Yahia wordt overi gens niet door iedereen serieus ge nomen, maar het blijft een mooi verhaal. Er is zelfs een film van ge maakt: The Devil's Double (De Dubbelganger van de Duivel). Nep-kogelwonden Ook de familie Saddam Hoessein heeft een geschiedenis met vele dubbelgangers. Ze had dan ook vele vijanden, die allemaal zo hun redenen hadden voor een dode lijke aanslag. Ondanks een zeer uitgebreid en gevreesd veilig heidsapparaat speelden Saddam en zijn zonen Uday en Qusay het liefst op zeker. Zelfs toen Saddam in 2003 gevangen was genomen, konden de Amerikanen er niet voor 100 procent op vertrouwen dat ze de goed te pakken hadden. „We weten dat zijn dubbelgangers plastische chirurgie hebben ge had”, zei minister van Defensie Donald Rumsfeld destijds. „En ze kunnen ook best met tatoeages nep-kogelwonden hebben laten aanbrengen.” In dit kader spreekt het verhaal van Latif Yahia tot de verbeelding. Kopie Er wordt gefluisterd dat Kim ook dubbelgangers heeft, maar daar is nooit duidelijkheid over gekomen. Dat was bij Jozef Stalin anders. De meedogenloze Sovjetleider (aan de macht van 1924 tot 1953) deelde Kims obsessie met zijn eigen vei ligheid en vertrouwde daarom meer dan twintig jaar op Feliks Dadajev. Deze balletdanser uit een dorp in de Kaukasus viel tijdens een voorstelling op door zijn spre kende gelijkenis met de dictator. „Ik was een honderd procent kopie van ‘Soso’ (Stalins koosnaam)”, zei hij daar zelf later over. „We waren even lang, hadden dezelfde stem en dezelfde neus.” Toch was er nog wat werk nodig om hem klaar te maken voor openbare optredens (filmopna- Voorproeven De geschiedenis van Margot Wölk is weer heel anders. De Berlijnse moest in de laatste tweeënhalfjaar van de Tweede Wereldoorlog het eten van Adolf Hitler voorproeven. Ze was een van de vijftien jonge vrouwen die een mogelijke vergif- tigingspoging moesten opvangen; want ook de Duitse dictator was zijn leven niet zeker. Hitler was bezeten van het idee dat de Britten hem op deze manier uit de weg wilden ruimen. „Hij was vegetarisch”, onthulde Wölk bijna zeventig jaar later. Zij en haar collega’s werden elke dag met een bus naar de Wolfsschanze gebracht, Hitlers zwaar beveiligde hoofdkwartier in het oost-Pruisi- sche Görlitz. Daar moesten ze tus sen 11.00 en 12.00 uur groenten, sauzen en ‘exotisch fruit’voor proeven. „Het was goed eten, maar we konden er niet echt van genieten.” Als er niemand dood was neer gevallen, werd het eten door de SS naar Hitler gebracht. Ze heeft hem zelf nooit gezien, zei ze in een in terview. „We zagen wel zijn her dershond. Die speelde vaak bij ons voor de deur.” Uiteindelijk heeft alleen Wölk de oorlog overleefd. Haar veertien mede-voorproevers zijn allemaal door de oprukkende Russen vermoord. Een Russische overloper gaf onlangs een inkijkje in de extreme beveiliging van Vladimir Poetin. Hij is natuurlijk is niet de eerste leider die vreest voor zijn leven. De geschiedenis loopt over van dubbelgangers, voorproevers en James Bond-achtige lijfwachten. een vinger een lichtpeertje ver brijzelen. En als Kim ergens met zijn speciale trein arriveert, ren nen witgehandschoende lijfwach ten naar de wagon om de deur hendels smetteloos schoon te ma ken. Hl IB et verhaal van Gleb ■1 Karakoelov, ex-offi- cier van een van de H|IM Russische veiligheids- IMI diensten, leest als een spionageroman. Een paranoïde president Poetin leeft in een infor- matievacuüm, woont in bunkers, verplaatst zich in nep-limousi- nestoeten (of niet) en probeert met voorproevers te voorkomen dat hij vergiftigd wordt. Hij is in middels zo machtig en zo gehaat dat het gevaar van alle kanten kan komen: van buitenaf, maar ook van binnenuit. Een dikke 6000 kilometer van Moskou woont ook iemand die liever het zekere voor het onzekere neemt. Kim Jong-un, sinds 2011 de ‘Hoogste Leider’ van Noord-Korea, rijdt daarom niet alleen rond in een gitzwarte gepantserde Merce des Pullman Guard, maar heeft ook een persoonlijke legermacht tot zijn beschikking. Deze telt on geveer 100.000 man die zijn on derverdeeld in bataljons, regimen ten en brigades, met eigen tanks, artillerie en raketten. Voor de goede orde: deze soldaten staan los van het reguliere leger. Ze zijn er puur en alleen voor Kim en zijn fa milie. Belangrijk onderdeel is de zwaarbewapende Snelle Reactie Eenheid: een paar duizend erva ren, goed getrainde mannen die klaarstaan om op elk moment een staatsgreep de kop in te drukken. En daar weer de beste van de beste van zien we voorbij joggen als Kim een potentieel gevaarlijk bezoek aflegt. Ze rennen mee met zijn Mercedes, vijf links, vijf rechts, twee erachter: allemaal even groot, identiek gekleed en extreem goed getraind. Hun opleiding duurt ja- ren. Ze worden niet alleen com pleet gehersenspoeld (ze zijn al leen maar op aarde om Kim te be schermen), maar kunnen naar ver luidt ook een baksteen met hun hoofd doormidden breken en met 4 Wanneer een dictator I X zijn leven niet zeker is - Margot Wölk, was voorproever voor Adolf Hitler Feliks Dada jev (links) was de dubbelgan ger van Jozef Stalin. Saddam Hoessein. FOTO GETTY IMAGES Margot Wölk moest het eten van Hitler voorproeven. FOTO'S AR GETTY IMA GES Mark van Assen Rotterdam President Poetin van Rusland. Een van zijn gevluchte beveiligers deed een boekje open over de leefwereld van zijn baas, foto reuters f w Kim Jong-un wordt omringd door goed getrainde beveiligers, fotosgetty IMAGES, AFP GO ZATERDAG 8 APRIL 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9