Vlissingers gooien gemiddeld het meeste restafval weg Film en feitelijkheid - wat zijn de opties bij relationeel geweld? OM wil geld zien van dealers 11 CORDEJONGE dovend middel in de slaapkamers te spuiten. Het ging er ruw aan toe en ondanks lichamelijke schade en zwangerschappen werd dit afgedaan als perverse vrouwelijke fantasie of duivelse praktijk. vrouwen. In Middelburg draait Women Talking niet meer, maar bij ’t Beest in Goes staat de film vanaf n april 2023 geprogram meerd. Insider Miriam Toews schreef het ver filmde boek Wat ze zeiden, met inzicht van een insider. Zij werd geboren en groeide op in een mennonitische gemeenschap in Canada. Haar boek en de film be vatten dialogen tussen vrouwen over de keuzes: niks doen, het ge vecht aangaan of vertrekken. Het besluit wat moet worden geno men, staat onder druk. De ver dachten zijn gearresteerd, maar komen binnen twee dagen op borgtocht vrij. Het gaat in de ge sprekken dus echt ergens over, de argumentatie is diep inhoudelijk, de vrouwen zijn oprecht emotio neel. Voor alle drie de opties zijn goede argumenten. Ze willen hun geloof behouden, waar kan dat? Is vergeven van daders mogelijk en het verlaten van de kolonie voor een buitenwereld die zij niet ken nen? In de film is de man die de gesprekken op de hooizolder schriftelijk vastlegt, fascinerend. In het boek ook, maar anders. Hij is de verteller en zijn verhaal ver vlecht zich direct met dat van de Meldpunten Wie nu slachtoffer is of als om stander relationeel geweld ver moedt, zou ik willen zeggen: Wees realist, doe het onmoge lijke. Wees moedig, doe wat je niet durft. Neem een voorbeeld aan de vrouwen in Bolivia en de op hun ervaringen gebaseerde film. Er zijn meldpunten en men sen die je serieus nemen. Verkeerd scheiden Ook de kwaliteit van het ingeza melde pmd-afval (plastic, blik en drankverpakkingen) laat in veel ge meenten nog te wensen over, aldus ZRD. De dienst keurt een hoop la dingen af omdat er te veel restafval tussen het plastic zit. Dat zorgt voor meer kosten voor gemeenten. Een ton afgekeurd afval die alsnog als restafval moet worden verwerkt kost gemiddeld 377 euro. Onderzoek Er is trouwens ook onderzoek ge daan naar wat de reden is waarom iemand die mishandeld wordt geen alarm slaat. HZ docent psy chotrauma Luuc Smit zegt daar over: „Kinderen hebben een enorme loyaliteit naar hun ou ders. Ze durven het ook niet aan te kaarten als ze het risico lopen dat de situatie daardoor verergert. In religieuze kring is er een extra loyaliteit en last. Aan God en de geboden. Denk aan ‘eer je vader en moeder’. Betekent dat, dat je geen slecht woord over hen mag spreken? In de praktijk blijkt dat mensen pas echt zien wat er plaatsvond, als zij loskomen van de situatie.” Toeristen De meer toeristische gemeenten Sluis, Veere, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland geven aan dat het afval van toeristen hun cij- Dat geld zou De C. in de jaren 2019 en 2020 hebben verdiend met zijn drugsactiviteiten. Zijn ‘hulpje’van destijds, de 26-jarige J. van T., eveneens uit Sluiskil, zou een bedrag van 20.000 euro moeten betalen. Wanneer de rechtbank het definitieve bedrag van Van T. heeft vastgesteld, is nog niet bekend. De C. werd eind maart 2021 voor grootscha lige handel in harddrugs, wa pens en het runnen van een hennepkwekerij conform de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van zes jaar. Van T. kreeg twaalf maanden waarvan drie voorwaardelijk opgelegd. De C. ging in beroep. De groep dealers/koeriers die door De C. werd aangestuurd, bestond uit circa elf man tussen 22 en 47 jaar en afkomstig uit di verse plaatsen in de omgeving van Sluiskil en zelfs België. fers negatief beïnvloedt. In Veere bestaat bijvoorbeeld 28,5% van de woningen uit recreatiewoningen en -appartementen. Daar wordt wel afval opgehaald, maar de ge bruikers van de woningen tellen niet als inwoners. Daardoor valt het restafvalcijfer hoger uit. De gemeenten hebben als doel om jaarlijks nog maar maximaal honderd kilo restafval per inwoner weg te gooien. Daarvoor moet 75% van het afval worden gescheiden. Bijna alle gemeenten tonen verbe tering. Alleen op Noord-Beveland bleef het cijfer gelijk. Gemiddeld gooien Zeeuwen jaarlijks zo'n 188 kilo restafval weg. Het effect van de coronaperiode, waarin mensen door opruimdrift tijdens de lock downs meer afval hadden, is vol gens ZRD verdwenen. eer dan dertig jaar sloeg ■Bfl de dominee zijn kinde- I I ren met alles wat voor handen was. ‘Niemand krijgt een 10 voor de opvoeding’, sprak hij 28 maart voor de rechtbank in Rot terdam. Arnemuiden was de eer ste gemeente van de Hersteld Hervormde predikant. ‘Huiselijk geweld Zeeuwse dominee schokt geloofsgemeenschap: Geen Bij beltekst kan dit rechtvaardigen’ was de kop boven het artikel in de PZC van 30 maart. Hoe het zolang kon doorgaan? Wie kaart als buitenstaander een vermoeden van mishandeling makkelijk aan? Of wie brengt de moed op weg te gaan uit een situ atie die niet deugt? Super moei lijk, zoals inzichtelijk is gemaakt in Women Talking, een film die in Cinema Middelburg draaide. Een film gebaseerd op een waar ge beurd verhaal. Tussen 2005 en 2009 zijn 151 vrouwen, meisjes en zelfs kinderen van een mennoni tische gemeenschap in Bolivia stelselmatig aangerand en ver kracht. De daders brachten hen onder zeil door ’s nachts een ver- Vlissingers gooiden in 2022 gemid deld 268 kilo restafval weg, blijkt uit cijfers van de Zeeuwse Reinigings dienst. Daarmee blijft het Noord-Beveland (262), Terneuzen (250) en Borsele (205) voor. De op vallendste daling, van 244 naar 161 kilo, is te zien in Veere. Daar voerde de gemeente het zogenaamde dif- tar-systeem in. Inwoners moeten betalen per keer afval weggooien. Middelburg, Kapelle, Schou wen-Duiveland en Goes gebruiken dat systeem ook. Inwoners van Tholen moeten er binnenkort mo gelijk ook aan geloven. Monnikenwerk De zaak tegen de 29-jarige R. de C. uit Sluiskil moet nog door het gerechtshof in Den Bosch worden behandeld, maar het Openbaar Ministerie in Middelburg heeft op voor hand duidelijk gemaakt dat hij zal worden ‘geplukt’ voor een flink bedrag. Op de kop af 454.753 euro en 21 cent. Inwoners van de gemeente Vlis- singen blijken het minst goed in het scheiden van afval. Zij gooi den in 2022 gemiddeld het meeste restafval weg. Kapelle naren het minste. Geen enkele gemeente haalde het gestelde doel van maximaal honderd kilo restafval per inwoner. José Baars schrijft wekelijks over religie in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk. Ad Roos Middelburg Jari Klapwijk Vlissingen GO ZATERDAG 8 APRIL 2023 ZON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 39