Populieren staan er nog struikjes weg Kee Zuijdwegt-de Graaf is 100 jaar Paardenvrouw Sari Hanse-Verburg krijgt de traditionele laatste groet te 6 Pluizende bomen doorn in oog Tweede evacuatie Necrologie Een hazelaar, een mispel, een wild appeltje: met liefde opgekweekt door Isabel Jonker, maar ineens verdwenen. Terwijl de gewraakte populieren in Noordwelle nog fier overeind staan. Al twee jaar liep ik er met mijn gietertje achteraan. Komt er zo’n idioot! Een traditionele laatste afscheidsgroet van ruiters te paard. Het hoort bij iemand die veel voorde paardenwereld heeft betekend. Zo iemand was Sari Hanse uit Kerkwerve. Ze overleed maandag onverwacht op 81-jarige leeftijd. Een echt verenigingsdier was ze. Sara (Sari) Louisse Hanse-Ver- burg was van meet af aan met haar man Anton betrokken bij de rijvereniging De Schouwse Rui ters, toen die in 1956 werd opge richt. Als boerendochter uit Noordgouwe groeide ze op met paarden en werd ook actief in de sport. Eerst zelf te paard, later als jurylid. Ze jureerde vrijwel alle disciplines - springen, dressuur, samengestelde wedstrijdsport en afdelingsdressuur - zodat bijna elke ruiter in Zeeland wel met haar te maken kreeg. Binnen haar eigen club verrichtte ze ook veel hand- en spandiensten, bijvoor beeld bij het samenstellen van de startlij sten. Je inzetten voor je club, dat deed je gewoon, vond ze. nende, de paardensport is indivi- dualistischer geworden, vond ze en dat betreurde ze, zei ze twee jaar geleden in een interview met deze krant naar aanleiding van het afscheid van de paardensport van haar en haar man. Bezoekje Na het overlijden van haar man Toon in 2002 is zij nog lang zelf standig blijven wonen, later met hulp van de thuiszorg en kinderen. Sinds januari dit jaar woont ze bij Ter Weel in Rilland en ze heeft het daar prima naar haar zin. Op haar verjaardag werd zij vereerd met een bezoekje van burgemeester José van Egmond. Vrouwen van Nu Sari zette zich niet alleen in voor de rijvereniging, ze was ook lid van Vrouwen van Nu uit Brou wershaven, voorheen de platte landsvrouwenvereniging ge noemd. Daarbij was ze ook be stuurlijk actief. Het lidmaatschap droeg enorm bij aan haar per soonlijke ontwikkeling, zei ze. Het verenigingsgevoel is ta- Sari Hanse-Verburg 1941-2023 Laatste rustplaats Hoe trots zou ze zijn geweest als ze zag dat gistermiddag ruiters zich verenigden op weg naar haar laatste rustplaats. Zoals dat hoort bij echte paardenmensen werd een stilzwijgend saluut te paard gegeven door leden van De Schouwse Ruiters terwijl de kist met haar lichaam naar de begraaf plaats in Brouwershaven werd ge bracht. Twaalf paarden en ruiters begeleidden de begrafenisstoet op het laatste stuk vanaf de De li ngsdijk naar de Provinciale Straatweg. Daar hielden ze halt en salueerden ze naar hun lid dat zo veel voor de vereniging bete kend heeft. De bewoners van de Dorpsring in Noordwelle, wier tuinen grenzen aan het Slingerbos, vrezen voor het einde van het voorjaar. Dan begin nen de populieren achter hun tui nen weer te pluizen. En dat pluis blijft overal aan kleven en zorgt voor verstoppingen van onder meer warmtepompen. Ook zorgen de wortels van de bomen voor open brekend asfalt of schade aan funde ringen, zegt buurtbewoonster Isa- bel Jonker. Daarom diende zij sa men met buren vorig jaar juni een petitie in bij de gemeente. Daarin werd gevraagd de bomen gefaseerd weg te halen en te vervangen door andere soorten. Wethouder Jacque line van Burg zegde toe op korte termijn de eerste bomen te gaan kappen, maar de populieren staan nog onaangetast aan het Slingerbos. Wél is er iets anders aan de hand. Jonker plantte een paar jaar gele den samen met buren uit angst Op latere leeftijd mocht ze graag op vakantie gaan. Meestal samen met een van de kinderen. Inmid dels heeft zij zes kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. voor kaalslag al wat boompjes, vol gens haar in afstemming met de ge meente. „Een kweepeertje, een wild appeltje, een liguster, een mis pel, een meidoorn: in totaal zo'n dertig boompjes die wij zelf met liefde opkweekten. Ik heb onlangs nog wilgentenen geplant. Daarvoor ben ik huis-aan-huis bij buren gaan vragen of ze daar bezwaar tegen hadden. En dat heb ik ook weer overlegd met een beleidsmedewer ker", zegt Jonker. Maar nu is er geen jong boompje meer te zien, op twee lindes na. „Het hele zaakje is ineens weggehaald. Al twee jaar liep ik er met mijn gietertje achteraan. Komt er zo’n idioot! Dit is echt niet meer grappig!” 'Criminele actie’ Eerst dacht Jonker aan een ‘crimi nele actie’. „De bomen zijn niet uit gespit, maar uit de grond gerukt.” Uit navraag blijkt dat een gemeen- temedewerker de boompjes heeft weggehaald. „Het is niet wenselijk dat iedereen van alles gaat planten in openbare grond. Dan komen er soorten die we daar niet willen hebben”, zegt wethouder Van Burg. „Wel kunnen omwonenden aange ven dat ze graag bepaalde beplan ting willen, dat kan in overleg, maar dan planten we het wel zelf.” Jonker vraagt zich af of de door haar geplante bomen en struiken nog zijn te redden. „De knotwilgte- nen zijn in het groenafval verdwe nen. De overige planten zijn op de gemeentelijke werkplaats inge kuild en kunnen worden opge haald”, laat een gemeentewoord voerder weten. En de populieren? „De kap heeft vertraging opgelopen”, beaamt de wethouder. „Wanneer daarmee wordt begonnen, is nog niet be kend.” wegt kennen, een landbouwer. Niet lang na de oorlog trouwden zij, in november 1945. Samen kregen zij vijf kinderen. Na eerst te hebben in gewoond bij Toons moeder en De eeuwelinge werd in 1923 gebo- daarna nog in een barak bij een ren in Noordgouwe op Schou- boerderij, zijn ze begin 1948 gaan wen-Duiveland. Ze woont echter al wonen in een eengezinswoning een hele tijd in Rilland. Daar be- aan de Derde Weg in Rilland, landde ze in eerste instantie toen zij geëvacueerd werd in de Tweede Wereldoorlog, maar in die periode Een tweede evacuatie volgde na de verbleef zij ook nog in de Wierin- Watersnoodramp in 1953. Deze keer germeerpolder bij een van haar vijf was Eindhoven de bestemming zussen. Na de bevrijding keerde voor Kee en Toon, maar zij keerden Kee Zuijdwegt-de Graaf terug naar ook weer terug in Rilland. Zij het Bevelandse dorp waar haar ou- zorgde ervoor het huishouden, had ders ook nog waren. een werkplek inde huishouding en Op hetdorp leerde ze Toon Zuijd- plukte 's zomers fruit. - Isabel Jonker RILLAND - Michiel Bouwman Voor Kee Zuijdwegt-de Graaf was gisteren een bijzondere dag: de inwoonster van Rilland vierde haar 100ste verjaardag. Een traditioneel afscheidssaluut te paard door leden van rijvereniging De Schouwse Ruiters voor hun overleden erelid Sari Hanse, die naar haar laatste rustplaats wordt gebracht in Brouwershaven. FOTOSANDRASCHIMMELPENNINK Kee Zuijdwegt-de Graaf kreeg op haar 100ste verjaardag bezoek van burgemeester José van Egmond. fotojohanvan der hemden Valeska Nastaly Noordwelle Valeska Nastaly Brouwershaven ZATERDAG 8 APRIL 2023 PM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34