0> M F 8 n Opinie in de krant Brief van de week Voor en door de lezer LEZERSBRIEVEN Laat zien dat Zeeuwen over hun schaduw heen kunnen stappen Door tolvrije tunnel uit achterstandsgebied Volle kracht, vieze lucht waterpeil zakt Nederland extra. Er zijn een miljoen huizen met fun- deringsproblemen. De zeespiegel stijgt en dat heeft gevolgen voor onze dijken. Wij houden ons hart vast. G.M. Nieuwenhuize, Grijpskerke schutten. Voor windgevoelige containerschepen een interessante optie om niet over zee te hoeven. Schepen met een lengte tot 366 meter worden geschut. Vanuit stil stand kunnen ze alleen niet de ge- tijderivier Westerschelde opvaren. Meerdere sleepboten zijn nodig om zo’n kolos op koers te helpen naar bakboord of stuurboord, te gen het tij in, of met het tij mee. Volle kracht, vieze lucht omdat de meeste zee-sleepboten op diese lolie varen, die met de heersende westelijke wind richting Goes en verder uitwaaiert. Zeven dagen in de week, dag en nacht! Schande! Hester van Rees, Goes Vieze lucht Om de zeevaart te ‘vergroenen’ is een Wet Schone Scheepvaart aan genomen door 27 EU-landen en het Europees Parlement, waarmee een plafond wordt aangegeven aan de hoeveelheid CO2 die de zee vaart mag uitstoten. Over de effec ten van de sluis bij Terneuzen heb ik nog nergens gelezen. Die sluis gaat containerschepen vanuit Gent (Schelde-Rijnkanaal) en op lange termijn vanuit Parijs (Seine) Varkens Wat een vreemd bericht: dus 110 varkens kunnen ervoor zorgen dat de stikstofrechten verkocht kun nen worden. Ik denk toch dat de eigenaar van de varkens er voor zorgt dat zij n stikstofrechten ver kocht kunnen worden omdat hij stopt met zijn varkenshouderij. Dit maakt mij zeer benieuwd naar het lot van de varkens. Zij zij n blijkbaar heel belangrijk bij de ver koop van de stikstofrechten, maar zullen toch niet zo belangrijk zijn dat hun leven niet eindigt in een slachthuis of dat ze niet verkocht worden aan de volgende var- kensmesterij. Ik hoop van harte dat deze belangrijke varkens hun leven vanaf nu mogen gaan leiden zoals het een varken past. Nettie Zwaan-Schijvens, Burgh-Haamstede Excuses Als geboren Vlissingse verbaast het me dat de gemeente geen ex cuses wil aanbieden voor het sla vernijverleden. Men weet dat het huidig bestuur niet verantwoorde lijk is voor zaken die geschiedenis zijn, maar excuses zouden hier als een teken van beschaving worden opgevat. Immers, de hele wereld weet dat Vlissingen en Zeeland een grote rol hebben gespeeld in de slavenhandel. Daarom ge meente, wees niet zo star en laat zien dat Zeeuwen over hun scha duw heen kunnen stappen. Jessie Houwer, Bilthoven Oostburg Jaren geleden werd het Masterplan Oostburg op 60 miljoen euro ge raamd. Nergens valt terug te lezen dat de bouwkosten in Oostburg misschien ook omhoog zijn ge gaan. Dan vervolgens kiezen voor het duurste project. Wie gaat straks de extra kosten betalen? Zorgsaam, of de burger misschien? Uit de verkoop van het Euregio- park (wat ooit 8,5 miljoen gulden heeft gekost) gaan ze het niet ha len. Deze 13 hectare natuurschoon, wat onder andere een festivalter- rein en groepscamping moet wor den, staat te koop voor de prijs van twee rijtjeshuizen in Oostburg. Zou het niet mooier zijn om dit ‘goedkope’ park op te nemen als natuurbeleving bij het Masterplan Oostburg? Een zeer waardevolle toevoeging voor toekomstig zorg- dorp Oostburg. Lieske Govaert, Oostburg Boeren aan de macht De boeren grijpen de macht in de provincies. In het waterschap heb ben de boeren al heel lang de macht en het waterschap verlaagt het grondwaterpeil ten behoeve van de boeren om met steeds zwaardere machines het land op te kunnen. Heel Nederland zakt en door de verlaging van het grond- De boeren grijpen de macht in de provin cies -G.M. Deze 13 hectare natuurschoon, wat onder andere een festivalterrein en groepscamping moet worden, staat te koop voor de prijs van twee rijtjeshuizen in Oostburg Wethouder Werkman In een afscheidsinterview wordt aandacht besteed aan het vertrek van Jack Werkman als wethouder van de gemeente Sluis. Hij staat stil bij zijn wethouderschap en re fereert in één zin aan de jeugdzorg waar hij als voorzitter van de be stuurscommissie jeugd Zeeland destijds eindverantwoordelijk voor was. Werkman zegt: „Ook ben ik blij dat we de jeugdzorg in Zeeland hebben vlot getrokken.” Hoe is het mogelijk? Werkman heeft de jeugdzorg in Zeeland tot aan de rand van de afgrond ge bracht en het is alleen aan het in grijpen van het ministerie te dan ken dat het niet volledig is misge lopen. Dit schrijf ik niet uit emo tie, maar op basis van feiten die een paar maanden geleden ook be vestigd zijn door de gezamenlijke Zeeuwse rekenkamers. Ik wens u in uw nieuwe functie als burge meester alle goeds mijnheer Werkman, maar er is nog veel ‘werk aan de man’ op het gebied van zelfreflectie. Niekde Klerk, voormalig voorzitter cliëntenraad Intervence, Goes 2 Een mooie foto ge maakt of een goed verhaal geschreven? Wil je een bijzonder jubileum met ons delen? Laat het ons weten! De beste verhalen (maximaal 300 woorden) publi ceren we in de ru briek Gastschrijvers. Ook wekelijks op de speciale pagina Van de lezer: Mijn Foto. Stuur je mooiste Tolplein van de Westerschelde- tunnel. foto marcel van den bergh/anp Wij Zeeuws-Vlamingen moeten steeds 10 euro tolgeld betalen om de rest van Nederland te bereiken. Dit kan alleen via de Westerscheldetunnel (twee keer 5 euro) of via het voetveer Bres- kens- Vlissingen (voetganger twee keer 3,70 euro en fietser twee keer 4,80 euro). Een andere mogelijkheid om de rest van Nederland te bereiken is er niet. Nu betalen wij Zeeuws-Vla mingen via de belastingen mee aan het hele spoorwegennet in Nederland, terwijl wij helemaal geen spoorwegen hebben! Het lijkt mij eerlijk dat jullie, de rest van Nederland, ook met ons solidair zijn en via de belasting aan onze tunnelkosten meebetalen. Met andere woorden: een tolvrije Wester scheldetunnel en een vrije overgang met het voetveer voor alle Zeeuws-Vlamingen! Het liefst met in gang van 1 mei 2023. Ik lees dat wij een achterstandsgebied zijn, zeker wat het openbaar vervoer betreft. Ik hoop dan ook dat ‘Den Haag’ dit leest en begrijpt. Deze krant wil een podium zijn voor opinies in en over Zeeland. Personen en organisaties die in een betoog van maximaal 600 woorden willen reflecteren op het nieuws of actuele ontwikkelingen in de provincie kunnen een mail sturen naar opinie@pzc.nl. Plaatsing is niet gegarandeerd. Daarom is het goed de contouren van een opiniestuk van tevoren door te spreken met de redactie via Noortje de Kroo, n.dekroo@pzc.nl. Hanneke van Haelst- van de Vijver, Terneuzen foto voorzien van zoveel mogelijk informatie of je beste verhaal naar lezersredacteur@ pzc.nl. - Hester van Rees, Goes - Jessie Houwer, Bilthoven Stuur uw lezersbrief (max. 150 woorden) naar: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Vermelding van naam en adres is verplicht, zonder plaatsen we de brief niet. Nieu wenhuize, Grijpskerke - Lieske Govaert, Oostburg Het Rijk heeft de stikstofrechten van 110 varkens in Zoutelande opgekocht, zodat de bouw van het justitieel complex bij Vlissingen door kan gaan, foto bertjansen VRIJDAG 7 APRIL 2023 GO a i v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 36