M a Oud bordje van de Sicherheitsdienst overgedragen aan Bevrijdingsmuseum Elise de Bas kreeg borstkanker en genoot van avontuur met Powder Days 5 6 5 'IHB Li JUDEN VERBOTEN! Kubus een Het is toch anders dan op een verjaardag waar jij altijd degene bent met dat vreselijke verhaal in Middelburg. Hij vond toen het bordje. „Ik heb het meegenomen chemo, operatie, bestraling en pil len. Afgelopen juli zat de behande ling erop. En hoewel ze een rasop- timiste is en de levenslust van haar afspat, besloot ze zich toch in te schrijven bij Powder Days. bordje te schenken aan het Bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp. Daar zijn ze erg blij met dit ob ject. „Dit hadden we nog niet in de eerst aanraakte. De Sicherheits- dienst bestreed onder andere spio nage en illegaliteit, dit gebeurde op Het bordje wordt opgenomen in vaste collectie. Streep door je plannen Elise, die samen met haar man Mark een camping in Brouwersha ven runt, kreeg op 24 april 2021 te horen dat ze kanker had. Hemel vaart kwam er aan; het was gek kenhuis op de camping. En dan had ze nog twee piepjonge doch ters rondwaggelen, destijds een en drie jaar. Ze reed in haar uppie naar het ziekenhuis voor de uitslag. „Ik was van plan alleen maar te gaan horen dat het niets was. Dat is echt bizar. Opeens gaat er een hele grote streep door alles wat je in je agenda hebt staan.” De jonge moeder uit Brouw kreeg de hele mikmak aan behan delingen over haar uitgestort: genoot ze met volle teugen. „Je praat heel makkelijk met elkaar. Dat is toch anders dan op een ver jaardag waar jij altijd degene bent met dat vreselijke verhaal.” Een week lang werden er gren zen verlegd in de kayak en 's Kansgunnen Het deed haar zo goed dat ze, een maal terug, besloot een inzame lingsactie (via gofundme.com) te houden. Op een deel van het vlieg ticket na hoefde Elise niets te beta len. „Ik wil heel graag dat anderen die mogelijkheid ook krijgen.” Op 13 mei doet ze mee aan de (kwart) triathlon op de Brouwers- dam, waarmee ze nog meer aan- avonds rondom het kampvuur sa men gepraat Even geen sprintje naarde kinderopvang, boodschap pen sjouwen en andere dagelijkse dingen. „Je bent daar en er hoeft helemaal niks. Als je een gesprek aanknoopt met iemand kun je dat gesprek ook afmaken. Je bent met al je aandacht daar.” dacht (en geld) hoopt te genere ren. Twee jaar na de diagnose gaat ze een kilometer zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer hardlopen. „Los van elkaar kan ik dat nu allemaal”, zegt ze lachend. „De truc is nu nog om het na el kaar doen.” Wereld draaide door Alles om haar heen denderde door als vanouds en ze bedacht dat het goed was om er toch nog eens een keer bewust mee bezig te zijn. Al was het alleen maar om te ontdek ken of haar positiviteit echt was of dat ze misschien een soort masker had opgezet. „Het ging goed. Maar ik dacht: misschien heb ik mijn emoties wel heel diep weggesto ken. De grote klap komt vast nog.” Eenmaal daar, tussen lotgenoten met diverse vormen van kanker, Niet om de snelle tijd Het gaat Elise er niet om om een supersnelle tijd neer te zetten. Wel om het sporten („Dat doe ik graag"), om het in de schijnwer pers zetten van Powder Days én omdat ze hoopt een beetje van haar positiviteit aan anderen te kunnen doorgeven. „Ik wil laten zien waar je lichaam toe in staat is. Dat zag ik ook bij Powder Days. Je kunt veel meer dan je zelf denkt” owd er Days neemt jongvolwassenen (tus- sen de 18 en 39 jaar) na de diagnose kanker BB mee op outdooravon- tuur. Zo ook Elise uit Brouwersha ven, die best twijfelde of ze zich aan zou melden. „Ik wilde helemaal geen lotge notencontact. Ik had genoeg aan mezelf en dat ging goed. Toch heb ik het gedaan en het was superfijn. Je wordt even uit dat leven ge plukt, waar alles gewoon maar door gaat.” Elise de Bas-Van der Wekken (31) gaf haar jongste dochter nog borstvoeding toen ze twee jaar geleden de diagnose borstkanker kreeg. Haar leven stond compleet op z’n kop. Nu houdt ze een inzamelingsactie voor Powder Days. bus) weer in gebruik genomen als „Ik moet zeggen dat ik kippenvel In 1997 kwam Rijken langs een woonhuis. Waarschijnlijk is al die kreeg toen in het bordje voor het vuilcontainer aan het Molenwater jaren het bewuste bordje daar be waard want toen de latere bewo ners overleden en het huis werd want ik vond de tekst heel confron- leeggehaald, belandde het bordje in een vaak hardhandige manier, terend”, vertelt hij. „Dat hoort niet de vuilcontainer waar Rijken het in een vuilcontainer.” Op het bordje vond. Met het verstrijken van de ja- staat: ‘Juden ist das Betreten des ren vroeg hij zich steeds meer af Dienstgebaudes ohneschriftlicheAuf- wat hij met het bordje moest doen. - Melita Lanting fordening verboten!' Deze tekst hing „Ik ging me steeds bezwaarder voe- tijdens de oorlog voor het raam van len”, zegt Rijken. Hij besloot het het hoofdkwartier van de Sicher heitsdienst aan het Molenwater. r Av* NIEUWDORP - Elise de Bas Esme Soesman Brouwershaven Riaan Rijken (rechts) overhandigt het bord aan directeur Stef Traas, foto bevrijdingsmuseum nieuwdorp Elise de Bas-Van der Wekken met haar racefiets in de schuur van camping Noordernieuwland in Brouwershaven die ze samen met haar man Mark de Bas (op de achtergrond) runt, fotosandraschimmelpennink Even uit dat leven geplukt Bij toeval vond Riaan Rijken uit Koudekerke een bordje uit de Tweede Wereldoorlog in een vuilcontainer. Hij haalde het er uit, bewaarde het jaren en heeft het nu aan het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp geschonken. Na de oorlog werd het pand (de Ku- collectie”, zegt directeur Stef Traas. WA VRIJDAG 7 APRIL 2023 1 ist das Betreten des Dienstgebaudes I ohne schriftliche Aufforderung

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33