De vlag gaat uit in Nieuw- en Sint Joosland WS'Sa INDUSTR/pr® v - Raad van State maakt korte metten met Middelburgse aanpak O I IW i 1 i J r.' De Raad van State stuitte in het Middelburgse bestemmingsplan voor logistiek bedrijven terrein Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland op zoveel fouten en gebreken dat het dat plan in zijn geheel in de prullenmand heeft gedeponeerd. dere plekken flink heeft misgesla gen. Zo blijkt uit diverse onderzoeken naar beschikbare ruimte op andere bedrijventerreinen op Walcheren dat er eigenlijk helemaal geen be hoefte is aan het vijf hectare (ha) Verder sneuvelt het plan op de stik- stofcompensatie. Om de extra stik- stofuitstoot door de opbouw van het bedrijventerrein en het af- en aanrijden van vrachtwagens te Volgens de gemeente zit het wel goed met die compensatie, wat zou blijken uit een recent opgekalefa terd stikstofonderzoek van onder zoeksbureau Antea. Alleen liet de Raad van State dat onderzoek hele maal buiten beschouwing, omdat Middelburg daar veel te laat mee op de proppen kwam. Verder is niet duidelijk of de opgekochte veehou derij na de aanleg van het bedrij venterrein alsnog een doorstart kan maken en weer stikstof kan gaan uitstoten. Kortom, de gemeenteraad zal flink wat huiswerk over moeten doen als ze per se wil vasthouden aan een bedrijventerrein aan de Trekdijk. Of ze moet het plan voor lopig op de plank leggen tot er meer behoefte is ontstaan. wij beeld door voor tien of twintig jaar huizen neer te zetten voor starters. En daarna zou je kunnen kijken of er bijvoorbeeld iets kan worden We zijn niet heel erg geschrokken; het was na de zitting al duide lijk dat de Raad van State kritisch zou zijn compenseren, kocht de gemeente de enige melkveehouderij aan de Trekdijk op. Maar aan die compen satie blijkt van alles te rammelen. De gemeente betrok de stikstofuit- stoot van de veehouderij bij de compensatie, maar dat was waar schijnlijk ten onrechte omdat er op de zogenoemde peildatum al geen vee meer in de stallen stond. Dan kun je toch echt niet meer zeggen dat de stikstofuitstoot er per saldo beter op wordt. Want als je de opge kochte veehouderij niet mag mee nemen in de berekeningen, blijkt dat de stikstofuitstoot juist flink toeneemt. En dat mag niet. Waar Nieuw- en Sint Joosland woensdag juicht, is er in het Middelburgse stadskantoor meer sprake van treurnis. Hoewel wet houder Rutger Schonis ook weer niet paniekerig klinkt. „We zijn niet heel erg geschrokken; het was na de zitting al wel duidelijk dat de Raad van State kritisch zou zijn.” De rechter heeft de gemeente geen opdracht gegeven het plan op onder delen te repareren, maar heeft het plan in zijn geheel vernietigd. Dat betekent dat Middelburg serieus moet nadenken over wat er dan wél kan langs de Trekdijk. De ge meente heeft in 2008 ongeveer 7 miljoen euro betaald voor de grond, en dat wil ze graag terug verdienen. Gezien de redenen die de Raad van State aanvoert om de huidige plannen af te keuren, zal dat nog niet gemakkelijk zijn. „De afspraak met de ge meenteraad is dat wij met een voorstel komen voor het vervolg”, zegt Scho nis. „We gaan alle ge volgen, ook de financi- I ele, op een rij zetten en dan is het aan de raad om een eindoordeel te vellen.” De wethouder gaat nu alles op een rijtje zetten voor de gemeenteraad. Hoe snel dat kan? „We gaan kijken of dat nog lukt voor de raadscyclus van mei. Maar het is duidelijk: wij hebben vandaag geen gebak om iets te vie ren.” ingericht om restwarmte op te slaan. Wij hebben altijd gezegd: als Walcheren tegen 2050 van het gas af moet zijn, moet je kijken hoe je dat kunt faciliteren.” terrein langs de Trekdijk. En ook géén milieustraat 2.0, waar nog wel eens over werd gemompeld. „Dat werd nooit ontkend”, aldus De Rijke. „Er werd gewoon nooit duidelijk ja of nee gezegd. Maar zo’n milieustraat, dat gaat stinken. Of er ontstaat overlast van vliegen en daar zit het dorp ook niet op te wachten.” Toch is de werkgroep ook niet blind voor de zor gen van de gemeente, die wel met grond zit die miljoenen heeft gekost. „Wij zijn altijd bereid ge weest om samen met de gemeente objectief naar dit dossier te kijken. We hebben wel eens gezegd: je zou het terrein kunnen inrichten met tijdelijke huisvesting, bijvoor- De Raad van State heeft het door de gemeenteraad van Middelburg vastgestelde plan vernietigd, zoals dat officieel heet. In elk geval wordt uit de einduitspraak duidelijk dat Middelburg de plank op meer- grote terrein aan de Trekdijk. De Raad van State wijst op diverse on derzoeken, waaruit blijkt dat er op Walcheren tot 2025 nog 32 ha be drijventerrein beschikbaar is, ter wijl er maar tussen de 2 en 26 ha no dig is. Ook voor een zuiver logistiek bedrijvenpark, waar zich alleen grote transportondernemingen mogen vestigen, is vooralsnog vol doende aanbod in Souburg, waar 9,4 ha beschikbaar is, terwijl er tot 2030 hoogstens behoefte is aan 7 ha. B| et is alweer vijftien HL^^H jaar geleden dat de ge- meente Middelburg j|B i™ de grond langs de Hl Trekdijk kocht, met de bedoeling een bedrijventerrein ten zuiden van de A58 aan te ma ken. Maar met de uitspraak van gisteren wordt daar een dikke streep door gezet. Een klinkende overwinning voor de bezwaarma kers uit Nieuw- en Sint Joosland, maar een forse kink in de kabel voor de gemeente, die miljoenen neertelde voor een lap grond waar ze voorlopig niet veel mee kan. „Ik ga wat champagne kopen, die kunnen we vanavond ontkur ken”, zei John de Rijke van de Werkgroep Trekdijk gisteren blij. De werkgroep verzet zich al jaren verzet tegen de plannen van de ge meente. „Maar eerst ga ik een stukje schrijven voor de dorps- krant; al zullen veel mensen het ook wel in de krant lezen.” „Het is een kwestie van de lange adem geweest”, zegt De Rijke. „Sommigen zagen het onderweg even niet meer zitten, maar dan zetten we er toch weer de schouders on der en gingen we door.” Uiteindelijk stonden de werkgroep en de Zeeuwse Milieu federatie begin februari voor de Raad van State te genover de gemeente. „Toen kwamen we eigenlijk al tot de conclusie dat de zaak onzorgvul dig was voorbereid; we hadden de indruk dat er voor ons nog hoop bestond.” Wat de werkgroep betreft is de kwestie duidelijk: géén bedrijven- I k if? b r 1 Y'! ft k u i 1 I '■:u r - - I Plan Trekdijk in de prullenbak In Nieuw- en Sint Joosland is gisteravond de champagne ontkurkt. In het Middelburgse stadskantoor is er juist geen reden voor een feestje, nu de Raad van State de plannen voor de Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland bij het oud vuil heeft gezet. Probleem 1: helemaal niet nodig Probleem 2: stikstof Probleem 3: te laat - Rutger Schonis, wethouder Jan van Ommen Nieuw- en Sint Joosland Arjen Nijmeijer Nieuw- en Sint Joosland John de Rijke (links) en Hans van Hal streden met de Werkgroep Trekdijk jarenlang tegen de aanleg van een bedrijventerrein bij hun dorp, naar het zich nu laat aanzien met succes, foto dirk -jan gjeltema WA DONDERDAG 6 APRIL 2023 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 39