onderzocht Felle kritiek op maatregelen rond toeristische plannen Nascheiding van af val M Zeeuws-Vlaamse ex-prof organiseert kampioenschap balletje hooghouden U 6 Plastic nu flink vervuild Patrick Verhoosel houdt zelf even een balletje hoog in zijn achtertuin in Westdorpe. foto kelly thans niet behandelen is ondernemers Alles in één bak gooien en het afval achteraf laten scheiden? Middelburg laat toch nog een keer onderzoeken of dat een oplossing is voor de problemen met het afvalbeleid. Als middenvelder schakelde hij in de jaren 70 en 80 toppers als Preben Elkjaer Larsen en Rob Rensenbrink uit. Nu houdt Westdorpenaar Patrick Verhoosel (68) het open Zeeuws-Vlaams kampioenschap balletje hooghouden. Wethouder Rutger Schonis van Middelburg is maandagavond kei hard teruggefloten door de ge meenteraad. Hij is bezig met een nieuw toeristisch beleid en dat moet eind dit jaar klaar zijn. Intus sen wil hij ‘pas op de plaats’ maken met alle plannen die ondernemers indienen. Daarmee loopt hij te hard van stapel, vindt de gemeenteraad. „Leg niet alles stil”, waarschuwde Jesse Aarnoutse van de LPM maan dagavond tijdens de raadscommis sie ruimte. Hij kreeg meteen bijval nen die regels past, kun je afwijzen, totdat er nieuwe regels zijn.” Met Zeeuws-Vlaanderen. De bedoe ling is dat die zelf de hooghoud- voorrondes houden. Verhoosel hoort in het rijtje Adri van Male, Ronny van Pou- cke, Angelo Nijskens en Rick van Drongelen - Zeeuws-Vlamingen die het tot profvoetballer schop ten. De grootste was Willem van Hanegem, maar die verhuisde al als peuter naar Utrecht. Als 18-ja- rige werd Verhoosel door scouts van Beveren ontdekt toen hij in Kloetinge een oefenwedstrijdje speelde. Hij mocht een testwed- strijd spelen voor Beveren en bin nen vijf minuten had hij er al twee in liggen. Het profcontract was binnen. Beveren was een grote ploeg eind jaren 70. Met sterkeeper Jean-Marie Pfaff op het doel werden de beker van Bel gië en het landskampioenschap gewonnen. Wegbrengen Toch laat Smit niet alleen naschei ding onderzoeken als alternatief voor het huidige systeem. „We kij ken ook naar de mogelijkheid van omgekeerde inzameling.” Daarbij moeten mensen hun restafval weg brengen en wordt juist het plastic thuis opgehaald. In een deel van de gemeente is dat systeem enkele ja ren geleden ook getest. Het werkte wel, maar Middelburg koos er toch niet voor. Dat zo veel plastic afval van Middelburg wordt afgekeurd, heeft ook te maken met het gebruik van verkeerde afvalzakken. De ZRD wil het in doorzichtige plastic zak ken binnenkrijgen, zodat met het blote oog gezien kan worden of een zak ‘schoon’ is of niet. Veel Middel burgers blijken ondoorzichtige zakken te gebruiken. Daardoor worden veel zakken afgekeurd, ter wijl de inhoud wel kan voldoen aan de eisen voor schoon plastic. „Als we huis aan huis doorzichtige zakken meten verstrekken, dan kost ons dat al gauw 600.000 euro per jaar”, waarschuwt Smit. „Dan gaan we uit van één zak per week, voor alle 23.500 huishoudens in de gemeente.” Uiteindelijk leidt dat ook tot hogere tarieven voor de af valinzameling. Natuurlijk, snelheid, kracht en tactisch inzicht zijn ook belang rijk. Maar voetbal begint met bal vaardigheid en techniek, doceert de voormalig topvoetballer en trainer. Die als lid van de organi satie van de Dijkfeesten in West dorpe op zoek was naar een aan trekkelijk programmaonderdeel voor de doorgaans ‘wat flauwe’ zaterdag. Maar die daarnaast ook een verhevener doel heeft met zijn hooghoudtoernooitje. „Ik wil dat de jeugd weer zin krijgt om te voetballen. Weg bij die smart phones en die spelcomputers.” Jeugd dus, want daar gaat het om tijdens de hooghoudfinale op 3 juni. Kinderen van 7 tot en met 14 jaar onderverdeeld in vier leef tijdscategorieën. Samen met Eg bert Audenaerd, de interim-voor- zitter van RIA W, zocht Ver hoosel contact met alle clubs in bruikbare plastic, maar moet extra betalen voor de verwerking van het extra restafval. Dat kost de ge meente honderdduizenden euro’s per jaar, als er niks verandert. „We zijn actief bezig om te voor komen dat deze situatie voort duurt”, benadrukt Smit na vragen van meerdere partijen in de raads commissie ruimte, maandagavond. „Het ideële belang staat bij ons hoog in het vaandel, namelijk een beter milieu. En we zijn wel dege lijk op de goede weg.” Want een bal hooghouden, daar is het waar het voor veel voetbal lers allemaal mee begint. Bij de kleine Verhoosel wel in elk geval, voordat hij als 12-jarige - eerder kon niet in de jaren 60 - lid werd van RIA W (Rooms in alles West dorpe). „Om hoog te houden, heb je geen ploeggenoten nodig.” Waarom zou er alleen nog ruimte zijn voor 4- of 5-sterrenhotels? Ondanks de felle kritiek kreeg Schonis wel gelijk van de raads commissie dat Middelburg maatre gelen moet nemen. „Om de wo ningmarkt en de inwoners te be schermen”, erkende LPM’er Aar noutse. In 2030 zijn er in Middel burg twee keer zo veel toeristen als in 2019, voorspelde Schonis op basis van onderzoeken naar de groei van het toerisme. „Dat we iets moeten doen, is dus wel duidelijk. Middel burg moet geen Domburg worden. Dat is een doembeeld waar we zon der ingrijpen wel op uitkomen.” „Het leek ons netjes te wachten tot de gemeenteraad nieuwe regels We kijken in Middelburg ook naar omgekeerde inzameling Dat zegt wethouder van milieu Eduard Smit. „We hebben langdu rige contracten afgesloten voor de inzameling van ons afval. Ik weet dus niet of we nog kunnen over stappen op een ander systeem. Maar ik laat het zeker onderzoe ken.” Sinds januari 2021 gebruikt Middelburg een systeem waarbij gft- en restafval thuis wordt opge haald en glas en plastic wegge bracht moet worden. Mensen in de binnenstad en in flats moeten hun grijze en groene afval ook wegbren gen naar ondergrondse containers. Voor het inleveren van het restafval moet betaald worden, de rest is gra tis. Onlangs bleek dat het plastic af val van Middelburg zo zwaar ver vuild is met restafVal en verkeerd plastic, dat de Zeeuwse Reinigings dienst (ZRD) het vrijwel niet meer accepteert. Het belandt nu in de verbrandingsoven bij het restafval. Middelburg krijgt daardoor geen vergoeding meer voor het her- Nog meer huiswerk Schonis kreeg echter nog meer huiswerk mee. LPM, VVD, SGP, GL/PvdA en CDA vonden zijn voorstel voor de manieren waarop het toerisme beteugeld moet wor den in Middelburg, te slecht onder- bouwd. Want waarom zou Middel burg zich alleen op de ‘cultuurmin- nende toerist’ moeten richten? voor het toeristisch beleid heeft vastgesteld, voordat we nieuwe aanvragen voor overnachtingsplek- ken goedkeuren. Dat zou tot krap een jaar stilstand leiden. Daarna zou het nieuwe beleid er zijn en zou duidelijk zijn wat we in Middelburg wel of niet willen toestaan.” van WD’er Wilfried Boonman. Nieuwe aanvragen „Alles stilleggen, dan worden we een onbetrouwbare overheid.” Daarvoor waarschuwde ook Scho- vervelend voor nis’ partijgenoot Kim Reynierse van D66: „Nieuwe aanvragen stil leggen is vervelend voor onderne mers die al bezig zijn, wees daar voorzichtig mee.” Het is ook niet nodig, merkte Mehmet Kavsitli van GL/PvdA op. die werkwijze kan Schonis uit de „Elke aanvraag voor een hotel of voeten, liet hij weten. Want met toeristische kamerverhuur die past zijn ‘pas op de plaats’ had hij de ge- binnen de grenzen van het bestem- meenteraad juist willen helpen, mingsplan, moet worden goedge keurd. Elke aanvraag die niet bin- EF. H MIDDELBURG - Kim Reynierse, D66 - Maurits Sep De groei van het toerisme be teugelen, oké. Maar nu meteen geen aanvragen van onderne mers meer in behandeling nemen, gaat de gemeenteraad van Middelburg te ver. „We moe ten wel betrouwbaar blijven.” Maurits Sep Middelburg Mario Wisse Westdorpe - Eduard Smit, wethouder milieu WOENSDAG 5 APRIL 2023 WA - L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34