Nog een lange weg naar vrijheid M Vierhonderd jongeren spreken over vrijheid in Schouwburg Middelburg Je van de domme houden over racisme, discriminatie en vrouwenhaat kan écht niet meer. „Onwetendheid is een keuzé’, vertelde oud- songfestivaldeelnemer Jeangu Macrooy gisteren in de Middelburgse schouwburg. uitgesproken verontschuldigingen zijn wel een mooi startpunt om met elkaar verder te praten. Macrooy ziet zichzelf niet als ac tivist. Hij is artiest/kunstenaar, die het als zijn plicht ziet om met zijn Nieuw festival Verse Visrock in Kapelle Macrooy was één van de vier vrij- heidssprekers die het gesprek over vrijheid aangingen met vierhon derd - bij tijd en wijle - rumoerige jongeren tijdens de Four Freedoms Meet-up. De stad Middelburg is niet toevallig gekozen voor de bij eenkomst. Want om de twee jaar komen allerlei bobo’s - om Com missaris van de Koning Han Pol man te citeren - naar de Nieuwe Kerk om een Four Freedoms Award in ontvangst te nemen. Zij hebben zich ingezet voor één van de vier vrijheden die de Amerikaanse pre sident Roosevelt op 6 januari 1941 benoemde: vrijheid van menings uiting, vrijheid van godsdienst, vrijheid van gebrek en vrijheid van vrees. In 2014 kwam singer-songwriter Macrooy vanuit Suriname naar Ne- muziek mensen stil te laten staan bij ons koloniale verleden. „Met muziek geefje niet meteen een op lossing, maar je kunt mensen wel laten nadenken.” En de tijd is in Ne derland aan het veranderen. Macrooy memoreerde het feit dat er steeds minder zwarte pieten zijn bij sinterklaasvieringen en dat er plannen zijn voor een museum over het slavernijverleden. De Four Freedoms Meet-up wor den sinds 2020 georganiseerd naast derland. Hij verbaasde zich over de geringe belangstelling in zijn nieuwe vaderland voor Keti Koti, een van oorsprong Surinaamse feestdag op 1 juli om de afschaffing van de slavernij te vieren. „Dan ben je vrij in Suriname. Dat herdenk je. Ik schrok toen ik in Amsterdam maar een klein clubje mensen zag. Het is toch onze gedeelde geschie denis. Ik was geschokt door het ge ringe bewustzijn over ons gedeelde koloniale verleden. Dat moet je toch met z’n allen belangrijk vin den?” 1 juli was beter geweest Vorig jaar op 19 december bood premier Mark Rutte tijdens een toespraak zijn excuses aan voor het handelen van de Nederlandse staat in het verleden. „Postuum aan alle tot slaaf gemaakten die wereldwijd onder dat handelen hebben gele den, aan hun dochters en zonen, en aan al hun nazaten tot in het hier en nu.” T de aanloop naar de excuses. De re gering had ook beter kunnen kie zen voor 1 juli. Maar, erkende hij, de moet je toch met z’n allen belangrijk vinden? de ceremonie in de Nieuwe Kerk met als achterliggende gedachte: je kunt niet vroeg genoeg beginnen om jongeren te vertellen hoe be langrijk vrijheid is en hoe beklem mend je wereld is als je niet in vrij heid kunt leven. Opkomen voor je vrijheid, betekent dat je vrij bent in watje mag vertellen. En je hoeft he lemaal niet oud te zijn, aldus Pol man, om een onderscheiding te krijgen. Als aansprekend voorbeeld noemde hij Malala Yousafzai. De in 1997 in Pakistan geboren Malala maakt zich sterk voor onderwijs aan meisjes. In 2012 pleegde eenTa- libanstrijder een aanslag op haar. Malala raakt zwaargewond door een kogel in haar hoofd en hals. Een jaar later kreeg zij als jongste in de geschiedenis de Nobelprijs voor de Vrede, een jaar later gevolgd door een Four Freedoms Award in Mid delburg. Als na afloop van de bijeenkomst in de Middelburgse schouwburg één conclusie getrokken kan wor den, is dat er nog een lange weg te gaan is. Nanoah Struik vertelde hoe moeilijk het is om als non-binair persoon te leven in Nederland. „Er is wel enige verbetering. Het gaat met hele kleine stappen, maar soms doen we ook een stap terug. Er is nog een hele, lange weg te gaan.” ft pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl woensdag 5 april 2023 Zeeland - Jeangu Macrooy, oud- songfestivaldeelnemer ZEELAND 5 Ab van der Sluis Middelburg Rommelig noemde Macrooy OïlS gGÓGGldG kolonialG verleden, Vierhonderd jongeren, die soms behoorlijk luiddruchtig waren, praatten met de sprekers over het thema vrijheid. Non-binair Nanoah Struik, singer-songwriter Jeangu Macrooy en actrice/klimaatactivist Anniek Pheifer vertellen jongeren wat het is om in vrijheid te kunnen leven. FOTO'S DIRK-JAN G JELTEMA CATCH BOX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 29